Facebook Google+ Twitter

Jak zostać wolontariuszem programu "Młodzież w działaniu"?

13 września 2011 r. w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się konferencja zatytułowana "Fundusze Europejskie na rzecz rozwoju systemu oświaty w województwie lubelskim". Na zebraniu przedstawiono inicjatywę "Wolontariat Europejski".

Janusz Lewandowski, w wystąpieniu nagranym na wideo, wypowiadał się nt. wykorzystania środków z funduszu spójności na Lubelszczyźnie. Kolejnymi
mówcami byli: Krzysztof Hetman - Marszałek Województwa Lubelskiego, Krzysztof Babisz - Lubelski Kurator Oświaty oraz Iwona Nakielska - dyrektor departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego.

Warszawa. Zobacz, jak wygląda wolontariat. Zdjęcia


Eliza Iwan, koordynator regionalny programu "Młodzież w działaniu", w swojej prezentacji przedstawiła m.in. inicjatywę "Wolontariat Europejski". Pomysł ten to nic innego jak akcja drugiego programu - "Młodzież w działaniu" Unii Europejskiej. Polega ona na wielorakich działaniach w sferze edukacji poza formalnej, prowadzonej poza systemem szkolnym, kładąc nacisk na zdobycie wiedzy i umiejętności drogą praktyki i doświadczenia. Inicjatywa daje możliwość podjęcia działań wolontariackich we wszystkich krajach programu oraz sąsiedzkich krajach partnerskich.

W Wolontariacie Europejskim może uczestniczyć każdy, kto znajduje się
w przedziale wiekowym 18-30 lat (w uzasadnionych wypadkach 16-17 lat).

Pobyt w zagranicznej organizacji wynosi od 2 do 12 miesięcy. Koszty uczestnictwa nie są wygórowane, gdyż Unia Europejska pokrywa wydatki związane z zakwaterowaniem, podróżą, ubezpieczeniem i wyżywieniem. Oprócz tego wolontariusz odbywa kurs języka kraju goszczącego oraz otrzymuje kieszonkowe na drobne wydatki.

Zdaniem Elizy Iwan, w krajach Europy Zachodniej standardem
jest wyjazd młodzieży na wolontariat tuż po maturze. W Polsce póki co, takiego wyjazdu nie ma. Większość wolontariuszy decyduje się na wyjazd po ukończeniu studiów.

Aby wyjechać na Wolontariat Europejski należy nawiązać kontakt z organizacją
wysyłającą. Osoby z województwa lubelskiego mogą zgłaszać się do Fundacji "Nowy Staw" przy ulicy Marii Curie-Skłodowskiej, 20-029 Lublin.
Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.