Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3346 miejsce

Jak zreformować polski wymiar sprawiedliwości

Oczekiwania społeczne odnośnie funkcjonowania polskiego sądownictwa nie są zbyt wygórowane. Są po prostu normalne...

Polskie sądownictwo według opinii społeczeństwa polskiego jest w opłakanym stanie. Ludzie w sposób bezpośredni mogą doświadczyć na sobie skutków fatalnego funkcjonowania sądów. Prawdą jest, że kondycję polskiego sądownictwa należy poprawić, jednak nikt do tej pory nie potrafił się uporać się z reformą wymiaru sprawiedliwości.

Społeczeństwo oczekuje od państwa niezależnych, apolitycznych, sprawiedliwych i sprawnych sądów, a także odpornych na korupcję, uczciwych pracowników wymiaru sprawiedliwości. Niestety są to przymiotniki, które istnieją tylko w ludzkiej wyobraźni. Kto otarł się o sądownictwo, zdaje sobie sprawę, że wolno toczące się postępowania, wysokie koszta prawnicze i irracjonalne wyroki są na porządku dziennym. Ludzie wymagają od sądów jedynie sprawiedliwości – bo w końcu taka jest ich rola. Każdy, kto ma okazję spotkać się w sposób bezpośredni z wymiarem sprawiedliwości, życzyłby sobie szybkiego i sprawiedliwego procesu.

Pierwszą kwestią, która winna być rozwiązana jest korupcja. Nie od dziś wiadomo, że pracownicy wymiaru sprawiedliwości ulegają pokusie „łapówki”. Aby zreformować polskie sądownictwo potrzebna byłaby zmiana konstytucji. Obecna z 1997 roku zawiera wiele wad, które uniemożliwiają reformy. Przykładem może być sprawa immunitetu, który polega na tym, że sędzia nie może być zatrzymany ani też pociągnięty do odpowiedzialności karnej czy administracyjnej bez zezwolenia sądu dyscyplinarnego. Myślę, że modyfikacja konstytucji lub jej zmiana mogłyby naprawić wadliwy system. Osoby podejmujące najważniejsze decyzje wymiaru sprawiedliwości powinny być poddawane weryfikacji i kontroli, w taki sposób, by wykluczyć możliwości pobierania przez nich korzyści majątkowych. Jak twierdzi obecny minister sprawiedliwości Andrzej Czuma, problem korupcji w polskim sądownictwie jest skutkiem niewystarczającego działania Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

W Polsce nie ma wymiaru sprawiedliwości. Sędziowie to albo lenie śmierdzące, albo hieny które czerpią sadystyczną przeyjemność z ludzkiej krzywdy, albo ćwierć intelektualiści, którzy sprawę traktują jak gry logiczne : " dopasuj kształty i połącz linią". Innych sędziów w Polsce nie ma.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Maja
  • Maja
  • 12.04.2011 21:31

całkowicie się z Panem zgadzam, chcemy reformować sądownictwo, a tak naprawdę istota tkwi w tych błahych szczegółach, które tak ciężko jest nam zmienić

Komentarz został ukrytyrozwiń

Najlepsza jest anarchia

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rzeczywiście żenada.
Najbardziej rozwaliły mnie uwagi dotyczące kodeksu karnego.
Za ten sam gwałt we Wrocławiu 6 lat a w Białymstoku 9 lat ?? Czy autor nie wie że za ten sam gwałt można w Polsce być sądzonym tylko raz?? A skoro to jednak inne gwałty o różnych okolicznościach faktycznych toi skąd głupie zdziwienie ??

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobrze, cieszę się w takim razie, że pomogłem Pani poprawić humor.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Obawiam się, że Pani zdanie bez argumentów, jest warte tyle, co te trzy kropki zawarte w wypowiedzi powyżej.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 08.04.2009 21:33

yhmmm ...
Jak zreformować wymiar sprawiedliwości ? to proste 40% sędziów publicznie rozstrzelać za wydawanie wyroków na telefon a reszta sama się zreflektuje.
Wprowadzić ciągłość trwania rozprawy przez kolejne dni aż do wydania wyroku a nie tak jak jest dziś raz na 7 miesięcy.
Sędziom płacić za sprawę a nie za posiedzenie wszystkie sprawy od razu staną się możliwe do rozstrzygnięcia w 1-2 dni.
Wprowadzić dla urzędników państwowych (a takim również jest sędzia) wyrok śmierci za przyjęcie korzyści i całkowicie znieść karalność za wręczenie (każdy ma prawo dysponować swoimi pieniędzmi jak uważa) to bez problemów rozbije wspólnotę interesów.
Wprowadzić całkowity zakaz sądzenia we własnym mieście wraz z losowaniem spraw dla poszczególnych sędziów.

To tak na dobry początek

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.