Facebook Google+ Twitter

Jak zrefundować szczepionki przeciw nowotworowi?

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2006-11-24 22:20

Szczepionki przeciw wirusowi HPV, który wywołuje wiele nowotworów, w tym raka szyjki macicy i nowotwory męskich narządów płciowych, są już w aptekach. Na razie nie będą refundowane, więc trzeba znaleźć na nie w domowych budżetach 1.500 zł. Tymczasem każdego dnia na nowotwór szyjki macicy umiera średnio pięć Polek.

fot. Paweł Nowak/DŁEksperci nie mają wątpliwości, że preparat, który trafił wreszcie do sprzedaży, to olbrzymi przełom. – Można go porównać do odkrycia radu przez Marię Skłodowską-Curie. Dzięki niemu możemy naświetlać nowotwory. Drugim takim odkryciem było opracowanie testów cytologicznych w 1941 roku – mówią jednym głosem profesorowie onkologii, ginekologii i pediatrii.

W resorcie zdrowia odbyło się w piątek spotkanie z przedstawicielami NFZ i towarzystw medycznych na temat możliwości refundacji szczepionki dla młodych osób, które jeszcze nie miały kontaktu z wirusem. – Pieniędzy szukamy w Narodowym Programie Walki z Nowotworami. Część pieniędzy gotowe są wyłożyć samorządy – mówił prof. Sławomir Majewski, prezes Towarzystwa Profilaktyki Zakażeń HPV. Dodał, że leczenie raka szyjki macicy kosztuje ok. 40 tys. złotych, ale gdyby zliczyć koszty biopsji, operacji, wizyt lekarskich i serii badań, koszty te okazują się o wiele wyższe.

Szczepionka uodparnia organizm na wirus HPV typu 6 i 11 odpowiedzialny za stany zapalne i rośnięcie brodawek na ciałach mężczyzn i kobiet. HPV 16 i 18, na który również działa szczepionka, odpowiada za niemal wszystkie przypadki raka szyjki macicy, a także nowotwory męskich narządów płciowych i odbytu. Dlatego szczepienia rekomendowane są zarówno dla dziewcząt, najlepiej w wieku 11-12 lat, jak też i chłopców w wieku 9-15 lat. Nawet u osób dorosłych, które już zakaziły się jednym z typów HPV, szczepienie przynosi korzystne rezultaty i chroni przed kolejnymi zakażeniami. Szczepionkę trzeba podać w trzech dawkach.

Wirus roznosi się głównie drogą płciową i jest nim zakażone 40-50 proc. dorosłych kobiet. Zakażenie wirusem zwiększa ryzyko nowotworu narządów rodnych aż 500-krotnie, podczas gdy palenie tytoniu zwiększa ryzyko raka płuc dziesięciokrotnie.

- Wśród osób zaszczepionych w ciągu pięciu lat badań nie było ani jednego przypadku choroby. Kobiety nie powinny jednak zapominać o wykonywaniu okresowo cytologii – podkreśla prof. Jan Zieliński, prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej.

Rocznie u czterech tysięcy Polek wykrywany jest nowotwór szyjki macicy. Są to często osoby młode, które np. po urodzeniu dziecka przez kilka lat nie miały czasu iść na badanie. Z powodu późnego wykrycia choroby, tylko połowa z nich ma szansę przeżyć dłużej niż 5 lat.

Szczepienia dzieci zarekomendowała Polsce także Światowa Organizacja Zdrowia WHO.

OK (APP)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.