Facebook Google+ Twitter

Jak zrobić przekręt na sprzedaży biletów przez internet?

Pomysłowa szajka brokerów z Kalifornii w ciągu kilku lat zarobiła co najmniej 25 mln. dolarów dzięki wtórnej sprzedaży biletów wstępu na koncerty i imprezy sportowe. Dobra passa skończyła się w tym roku - 1 marca oszuści zostali ujęci.

Fot. ilustracyjna / Fot. Wikimedia CommonsSkupowanie biletów celem ich dalszej odsprzedaży po wyższej cenie to w Stanach Zjednoczonych proceder mniej lub bardziej nielegalny, zależnie od konkretnych regulacji obowiązujących na terenie danego stanu. Chyba że ktoś jest licencjonowanym pośrednikiem jak Ticketmaster, Telecharge i inne firmy zarabiające na dystrybucji biletów.

Artyści często wymuszają na organizatorach imprez, aby cenowo były dostępne również dla mniej zamożnych fanów. Takie działanie niesie za sobą niepożądany efekt uboczny - przyczynia się do rozkwitu szarej strefy w postaci wtórnego rynku. Brokerzy szybko wykupują bilety po atrakcyjnej cenie i odsprzedają je, nakładając własną marżę. Innymi słowy - uprawiają zdzierstwo. Z tego powodu na licencjonowanych dystrybutorach, którzy posiadają monopol w zakresie legalnego zdzierstwa, ciąży odpowiedzialność powstrzymywania dalszego szerzenia się tego procederu za sprawą spekulantów nie zaszczyconych przez amerykańskie prawo żadną licencją.

Do tego celu służy cały misterny system zabezpieczeń przed próbą zautomatyzowanego wykupywania biletów drogą elektroniczną, ochrzczony tajemniczą etykietą CAPTCHA. Zadaniem tego oprogramowania jest wykrywanie botów i innych wirtualnych tworów podszywających się pod indywidualne osoby z krwi i kości deklarujące chęć zakupienia biletu za pomocą elektronicznego formularza.

Jako że nie ma takiego systemu, którego nie da się obejść, grupa pomysłowych Kalifornijczyków - Kenneth Lowson, Kristofer Kirsch, Joel Stevenson i Faisal Nahdi - przystąpiła do działania.

Wstępny wywiad środowiskowy wśród byłych pracowników Ticketmastera pozwolił określić najbardziej istotne informacje na temat zabezpieczeń. Z resztą szczegółów kombinatorzy zapoznali się po włamaniu na serwer korporacji i kradzieży kodu źródłowego, będącego kręgosłupem całego systemu bezpieczeństwa. Teraz sprawcom pozostało tylko rzucić ofertę programistom z całego świata i znaleźć chętnych do zmierzenia się z wyzwaniem postawionym przez system CAPTCHA. Z pomocą przyszło trzech informatyków z Bułgarii, którzy wycenili swoje usługi stosunkowo tanio, na około 1500 dolarów miesięcznie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

BeyBey
  • BeyBey
  • 12.12.2010 22:16

Dla mnie to jest nielogiczne..Jeśli nie ma problemu jak kupie np laptopa w media markcie i sprzedam go po 20 razy wyzszej cenie (zakladam ze znajde glupiego co po takiej cenie kupi, chodzi o przyklad), to czego robic taka awanture o bilety? ;]
handel jest handel, jesli na allegro mam prawo wystawic komorke za 5 tys złotych nawet jesli kupilam ja za 25 ,to tak samo powinnam miec prawo sprzedac bilet po 5 razy wyzszej cenie - w koncu nikogo nie zmuszam do kupna.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak zwykle kończy się.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.