Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

18345 miejsce

Jak zutylizować choinkę po świętach?

Święta nieodłącznie kojarzą się z pachnącą lasem, pięknie przybraną choinką. Jednak zielone drzewko szybko zamienia się w suchy drapak i pojawia się problem, co z nim dalej zrobić.

Wyrzucenie choinki gdziekolwiek jest traktowane jako zaśmiecanie. Za takie wykroczenie grozi mandat w wysokości nawet 500 zł. Mimo to po świętach osiedlowe śmietniki zmieniają się w cmentarzysko wysuszonych drzewek. Częstą praktyką jest też wyrzucanie choinki przez balkon, aby uniknąć zasypania igłami mieszkania i klatki schodowej. Tymczasem poświąteczne drzewka to cenny odpad biodegradowalny, który może być dalej przetwarzany dla korzyści środowiska.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami odpad tego rodzaju powinien być selektywnie zebrany i właściwie zagospodarowany. Choinki wrzucane do odpadów komunalnych zmieszanych traktowane są jako odpad ponadgabarytowy i razem z innymi śmieciami trafiają na wysypisko. Z reguły za wywóz takich odpadów wspólnoty płacą wysokie kwoty. Nie zdziwmy się, jeśli za podrzucenie choinki na osiedlowy śmietnik spotkają nas nieprzyjemności ze strony administratora lub sąsiadów.

Zatem co zrobić z poświątecznym drzewkiem? Przede wszystkim starannie usuńmy wszelkie ozdoby, zwłaszcza te wykonane z tworzywa sztucznego. Następnie należy zdekompletować choinkę, ucinając poszczególne gałęzie. Tak przygotowane ścinki możemy zapakować do grubszego, wytrzymałego worka i wygodnie przewieźć w wybrane miejsce. W ten sposób unikniemy zaśmiecenia mieszkania i samochodu oraz ewentualnego pokaleczenia igłami.

Co dalej z naszym pakunkiem? Od pewnego czasu w większych miastach organizowane są zbiórki tzw. odpadów problemowych z gospodarstw domowych. Zorientujmy się, gdzie w naszej okolicy znajduje się takie gratowisko i czy przeprowadza również recykling odpadów poświątecznych. Choinki trafiające do takiego punktu oddawane są do kompostowni, rozdrabniane, a następnie przetwarzane na materiał użyźniający np. trawniki miejskie. Recykling drzewek ma też wielkie znaczenie dla odnawialnych źródeł energii. Choinki przerabiane są na biomasę, z której odzyskiwane jest ciepło i energia elektryczna.

Choinkę możemy również zagospodarować na własny użytek. Gałęzie choinki położonej w mniej uczęszczanej części ogrodu dadzą schronienie zwierzętom, a drewno po rozłożeniu docenią owady. Ścinki świetnie nadadzą się do izolacji i ochrony roślin w zimie. Można nimi też wyścielić ziemię w ogrodzie, co zapobiegnie zachwaszczeniu gleby i szybkiej utracie wody oraz dodatkowo jeszcze ją użyźni.

Gdy zdecydowaliśmy się na choinkę w doniczce, możemy spróbować wystawić ją na balkon, a na wiosnę wysadzić do gruntu. Większość sprzedawanych drzewek ma jednak uszkodzony system korzeniowy. Najczęściej hodowane są w ziemi i przesadzane do donic tuż przed świętami. Aby drzewka zmieściły się do pojemnika, ucina się im korzeń. Jeśli więc planujemy zakup choinki długoletniej, wybierzmy taką o niewielkim rozmiarze – jest szansa, że nie zdążyła się mocno ukorzenić. Dobrze jest też poprosić sprzedawcę o wyjęcie rośliny z pojemnika. Jeśli ziemia jest zwarta i otoczona drobną siatką korzonków, to znak, że choinka od początku była hodowana w doniczce.

Co roku masę choinek trafia do nadleśnictw, z których jednak wywożone są na wysypiska. Nadleśnictwa nie mają bowiem kompostowni do utylizacji ciętych drzewek, a te przynoszone w doniczkach najczęściej nie nadają się do posadzenia w ziemi. W wielu miastach akcję zbiórki choinek organizowały też ogrody zoologiczne. Miały one posłużyć do wyściełania klatek ptaków i drapieżników oraz jako pożywienie dla zwierząt. Okazało się jednak, że suche rośliny mają dużo mniejszą wartość odżywczą niż świeże iglaki. Poza tym przyniesione drzewka zawierały często szczątki ozdób świątecznych, które dla zwierząt mogą być bardzo niebezpieczne.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.