Facebook Google+ Twitter

Jak zwalczyć byki?

Nadal w tekstach, które dostajemy, jest wiele błędów ortograficznych i literówek. Poprawianie ich zabiera mnóstwo czasu, który poświęcamy ich usuwaniu, zamiast pracy nad jakością Waszych tekstów. Postanowiliśmy pokazać Wam jak w prosty i nie wymagający praktycznie żadnego nakładu pracy sposób uniknąć błędów, a przynajmniej większość z nich wyeliminować.

Oczywiście rozwiązaniem jest korzystanie ze słownika ortograficznego - pytanie tylko, z którego? Wiem, wiem - nikomu nie chce się sięgać na półkę. Na szczęście mamy komputer i dostęp do internetu.

Najłatwiej skorzystać z wbudowanego w naszym systemie edycyjnym słownika ortograficznego. Symbolizuje go ikona z , którą znajdziecie na belce naszego edytora.

fot. Wiadomosc24.pl

Po kliknięciu na nią pojawi się nowe okienko z edytowanym tekstem. Wyrazy, które słownik uznał za błędnie napisane, zaznaczone są czerwoną czcionką. Wystarczy wskazać je kursorem myszki, kliknąć i po chwili po prawej stronie pojawi się propozycja słownika. Może ich być kilka, dlatego po wybraniu właściwej (znowu wskazując ją kursorem) – zatwierdzamy nasz wybór klikając na przycisk „Zamień”

Fot. Wiadomosci24.pl

Nasz słownik w systemie edycyjnym Wiadomości24.pl to nie jedyny sposób. Warto zastanowić się nad zmianą przeglądarki internetowej. Jeśli nie korzystałeś dotychczas z Firefox (http://www.firefox.com) w wersji 2.0 to może czas spróbować? Program standardowo wyposażono w tzw. spell checker – czyli właśnie słownik ortograficzny. Praca z nim jest banalna, bo źle napisane wyrazy albo takie, których nie rozpoznaje - słownik automatycznie podkreśla czerwonym wężykiem. Niestety, ze słownikiem Firefoksa jest ten problem. Nie zawsze automatycznie się włącza i nieraz trzeba go ręcznie "przymusić" do pracy :-). Na szczęście nie jest to trudne. W polu, w którym znajduje się tekst, należy nacisnąć prawy klawisz myszki. Pojawi się menu i z niego wybieramy „Sprawdź pisownię w tym polu”. Proste, prawda?

Zaraz, zaraz, a jak poprawiamy błędy? Znowu wystarczy wskazać kursorem myszki podkreślony wyraz, nacisnąć prawy klawisz i…wybrać z menu poprawną propozycję. Banalne.

Kolejnym sposobem - z różnych względów chyba obecnie najlepszym, jest zastosowanie Google Toolbar (http://toolbar.google.com) - niewielkiego dodatku do Internet Eksplorera lub Firefoksa, który wśród wielu funkcji zawiera również słownik ortograficzny języka polskiego. Zresztą nie tylko polskiego, bo można też sprawdzać teksty pisane m.in . po angielsku, francusku, rosyjsku czy włosku.

Instalacja jest banalna i sprowadza się do pobrania ze strony Google Toolbar dodatku, który automatycznie zainstaluje się w przeglądarce. Tekst sprawdzamy w trochę inny sposób niż w poprzednich przypadkach. Aby zobaczyć, czy nie ma błędów ortograficznych, należy kliknąć na polecenie "Sprawdź" znajdujące się w przyborniku przeglądarki. Po chwili program zaznaczy czerwonym kolorem niezrozumiałe dla niego słowa. Aby wstawić poprawną formę, znowu trzeba kliknąć kursorem myszki na podkreślony wyraz i z menu wybrać odpowiednią pisownię.

Fot. Wiadomosci24.pl


fot. Wiadomosci24.pl

Praca ze słownikiem Google Toolbar i Firefox jest bardzo podobna, jednak jeśli się bliżej przyjrzeć, to można zauważyć, że Google Toolbar ma kilka funkcji, nieznanych w Firefox czy słowniku naszego edytora w W24. Otóż w Google Toolbar można poprawiane słowa edytować, a także dodawać do słownika. Szczególnie ta ostatnia funkcja ma kapitalne znaczenie, gdyż po pewnym czasie dodawania np. nazw miast czy nazwisk, słownik nie będzie wszczynał "fałszywego" alarmu i sugerował, że "Kraków" pisze się inaczej.

Pamiętajcie, że słownikom nie można bezgranicznie wierzyć. Ułatwiają wyłapywanie ewidentnych błędów i literówek. Dlatego każdy tekst przed wysłaniem powinniście przeczytać powoli i na głos. Tak robią dziennikarze na całym świecie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

filip  przystup
  • filip przystup
  • 05.11.2010 12:31

Tomek uwarzał że najwiekrzym schroniniem przed smutkami jest dom babci

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.