Facebook Google+ Twitter

Jak żyć z jąkaniem?

22 października to Światowy Dzień Osób Jąkających się. Korzystając z tej okazji, jako wirtualne Zrzeszenie Osób Jąkających się „Demostenes” chcemy zwrócić uwagę na panujące w społeczeństwie, błędne opinie na temat tego zaburzenia mowy.

MIT 1. JĄKASZ SIĘ? IDŹ DO LOGOPEDY!

Takie słowa najczęściej padają jako naczelna „dobra rada” dla osób jąkających się. Nic bardziej mylnego! Większość osób w dorosłym wieku którzy się jąkają, mają za sobą kilka wizyt u logopedów. Logopeda nie wyleczy z jąkania, gdyż jąkający się nie mają problemów z mową w warunkach sterylnych, a do takich należy gabinet logopedyczny. Logopeda leczy fizyczne zaburzenia mowy, natomiast jąkanie ma podłoże w psychice. Po wyjściu z gabinetu problem wraca a osoba jąkająca czuje się zrezygnowana. Rozmawiasz z jąkającym? Wysłuchaj go do końca i staraj się nie zwracać uwagi na problem. On dobrze wie, że się jąka. Tylko tak potrafi rozmawiać.

MIT 2. MÓW WOLNIEJ!

To typowa „rada” wypowiadana przez rodziców do dziecka. Dziecko czuje się nieakceptowane, gdyż rodzic nie zwraca uwagi na to CO dziecko chce powiedzieć, tylko JAK to mówi. Brak akceptacji najbliższych prowadzi do wyrobienia w małym człowieku braku akceptacji do siebie, w efekcie czego dziecko zamyka się w sobie i nie chce w ogóle rozmawiać. Znane są przypadki, że jąkanie słabło z chwilą wyprowadzki z domu rodzinnego. Rodzicu, Twoje dziecko wie, że ma problem, nie przypominaj mu o tym na każdym kroku. Wspieraj je w tym co robi, kochaj. Wielu osobom udało się wyjść z jąkania z wiekiem.

MIT 3. OSOBY JĄKAJĄCE SIĘ SĄ MNIEJ INTELIGENTNE

Co można pomyśleć o osobie, która ma problem z wymówieniem swojego imienia czy odpowiedzeniem „dzień dobry”? Gdy taki problem wystąpi w szkole, na uczelni, podczas rozmowy kwalifikacyjnej, to taka osoba jest często skreślana „na starcie”. Zapewniamy, że jeśli średnie IQ wśród Polaków wynosi 106, to średnie IQ wśród jąkających się Polaków wynosi tyle samo. Apelujemy do pracodawców, nauczycieli i profesorów o wyrozumiałość i nie traktowanie jąkania jako cechy skreślającej kandydata czy ucznia. Niech zdecydują umiejętności.

PRZESTROGA DLA JĄKAJĄCYCH SIĘ

W ostatnich latach powstało wiele firm, ośrodków i klinik leczących jąkanie tzw. Metodą Arutiunian. Za taką terapię trzeba zapłacić od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Masowo spływają do nas skargi osób, które po ukończeniu drogiej i czasochłonnej terapii nadal się jąkają a wina za niepowodzenie jest zrzucana na nich. Ich historie można poczytać na forum www.demostenes.eu.

JĄKAM SIĘ, CO MAM ROBIĆ?

Akceptacja jąkania to kluczowy element do odzyskania pewności siebie, szczęśliwego życia i płynności w mowie. Pomogą Ci w tym spotkania w klubach „J” w całej Polsce. Lista klubów „J” jest dostępna TUTAJ. Jeśli nie masz środków na podjęcie terapii, zapraszamy do przeczytania polskiego tłumaczenia książki M. Frasera pt. „Autoterapia jakania” („Self-therapy for the stutter”). Książka została napisana w 1978 roku i przetłumaczona na 8 języków (niestety bez polskiego). Z okazji Światowego Dnia Osób Jąkających się przetłumaczyliśmy książkę i można ją pobrać w formie e-booka PDF klikając TUTAJ.

Demostenes to internetowe zrzeszenie ludzi jąkających się, w sieci od 2009 roku. Pierwszy i jedyny w Polsce portal społecznościowy dla osób jąkających się. Nie pobiera opłat, nie wyświetla reklam, prowadzony przez osoby jąkające się, zupełnie non-profit.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.