Facebook Google+ Twitter

Jaka będzie polityka narkotykowa na najbliższe 10 lat?

W Parlamencie Europejskim wczoraj zakończyło się trwające od czwartku spotkanie dotyczące światowego rynku narkotykowego.

Plantacja marihuany. / Fot. Wikimedia commons. Licencja GNU.Spotkanie to jest jednym z kilku poprzedzających i przygotowujących zaangażowane osoby na przyszłoroczne obrady marcowe w ONZ w Wiedniu, które, podczas High Level Meeting, mają ustalić politykę narkotykową na następne 10 lat.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele-specjaliści w dziedzinie narkotyków z całego świata reprezentujący Latin American Drug and Democracy Comission i UNODC. W spotkaniu, jako ekspert, udział wzięła Katarzyna Malinowska-Sempruch, dyrektor Global Drug Policy Open Society Instytute.

Spotkanie rozpoczęło się przemówieniem byłego prezydenta Brazylii Fernando Henrique Cardoso, który położył nacisk na znaczenie współpracy pomiędzy krajami produkującymi narkotyki, a tymi, które z nich korzystają. - Powinniśmy ze sobą być w dialogu, pomagać sobie, a nie wzajemnie się oskarżać - podkreślił były prezydent. Dialog i współpraca pomiędzy państwami stają się coraz ważniejszą kwestią w walce z narkotykami.

Wczorajsze rozmowy, którym przysłuchiwali się parlamentarzyści, odbyły się zaś pod przewodnictwem wybitnego szwajcarskiego profesora psychiatrii Uchtenhagen'a. Kolejną z konkluzji, do której doszli zebrani dyskutanci - specjaliści w dziedzinie narkotyków, jest zaobserwowany przez wszystkich fakt, iż przez ostatnie 25 lat światowa polityka narkotykowa w swoich działaniach przeciwko narkotykom zupełnie zignorowała myślenie o zdrowiu społecznym oraz myślenie o niezamierzonych konsekwencjach. Efekty tego widzimy w rosnących statystykach epidemii HIV w krajach byłego Związku Radzieckiego, przepełnionych więzieniach w USA i sposobie rozmawiania na temat narkotyków w Polsce (stawianie po tej samej stronie osoby uzależnionej i tej, która jest dilerem narkotyków).

W dyskusji pojawił się pomysł zbalansowania działania pomiędzy kontrolą rynku narkotyków a zdrowiem społecznym, w ten sposób by policja i służba zdrowia zaczęły ze sobą współpracować.

Biorąc pod uwagę fakt, iż w dotychczasowych rozmowach na temat przeciwdziałania narkotykom od wielu lat dominują emocje brak zaś dyskusji na podstawie wiedzy naukowej, Martin Jelsma z Transnational Institute zakończył spotkanie stwierdzeniem, iż ważne jest aby europarlamentarzyści włączyli się w przygotowania do High Level Meeting. Wielu z nich może być bowiem zdumionych podejściem jakie prezentują osoby wyznaczone do reprezentacji rządów ich krajów.

Kasia Malinowska-Sempruch potwierdza obserwacje uczestników dyskusji dodając: - Faktycznie, dotychczasowym dyskusjom w Wiedniu w dużej mierze przewodzi strona entuzjastów karania osób uzależnionych, często zapominając, że kwestia narkotyków to przecież nie tylko sprawa wymiaru sprawiedliwości.

Przypomnijmy - 10 lat temu na sesji ONZ ustalono zasady - istniejące do dziś - światowej polityki narkotykowej. Hasłem tamtych postanowień było "Drug free world - we can do it!". Niestety mijające dziesięciolecie dowodzi zupełnie czego innego - produkcja narkotyków wzrasta, dodatkowo zaś jako jej efekt uboczny: epidemia wirusa HCV i HIV.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Ale przecież tu jest ogólnie o narkotykach, a nie o marihuanie, więc nie wiem, czemu taki komentarz.
Poza tym, że artykuł jest mało przejrzyście napisany i nie można jasno wyczytać odpowiedzi na pytanie zadane w tytule. Nie ma w nim konkretów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

ignorancja w temacie, dezinformowanie spoleczenstwa, spłycanie zagadnienia

Komentarz został ukrytyrozwiń

plus za poruszanie ważnych tematów

Komentarz został ukrytyrozwiń

skutki uboczne, o których pani pisała dotyczą raczej dożylnych metod...
artykuł bardziej dezinformuje ludzi, niż edukuje; jesteśmy społeczeństwem obrazkowym - ktoś może pomyśleć, że od palenia trawki można zarazić się...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.