Facebook Google+ Twitter

Jaka jest "cena odwagi"?

Daniel Pearl, amerykański dziennikarz pracujący w "Wall Street Journal" za odwagę zapłacił najwyższą cenę - życie. Dążenie do prawdy i przekonanie o dziennikarskiej misji zaprowadziło go na spotkanie z szejkiem Mubarakiem Gilanim, z którego już nie wrócił.

Plakat z filmu "Mighty heart" / Fot. http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Mighty_heartmp.jpg"Cena odwagi" to historia Mariane Pearl, która przez kilka tygodni żyła nadzieją, że jej mąż - dziennikarz "Wall Street Journal" zostanie uwolniony przez terrorystów. Daniel zbierał materiały dotyczące powiązań terrorystycznych Richarda Reida - człowieka, który stał się sławny dzięki umieszczeniu bomby w bucie i wysadzeniu samolotu lecącego do Miami. Jego poszukiwania prowadzą do Karaczi, gdzie za pośrednictwem lokalnego kontaktu umawia się na spotkanie z muzułmańskim przywódcą szejkiem Gilanim. Okazuje się, że zastawiono na niego pułapkę...

Pomimo usilnych starań i ścisłej współpracy między służbami specjalnymi USA i Pakistanu, po kilku tygodniach okazało się, że Daniel Pearl został bestialsko zamordowany przez terrorystów, a nagranie z egzekucji obiegło cały świat. Mariane postanowiła napisać książkę, w której opisała tragiczne wydarzenia związane ze śmiercią swojego męża. Wspomnienia te stały się bazą dla filmu "Cena odwagi".

Obraz ten został wyreżyserowany przez Michaela Winterbottoma, znanego z "Drogi do Guantanamo". Film wywiera duży wpływ na widza, trudno się nie zaangażować w historię Mariane. Na automatyczne włączenie się w akcję ma także wpływ sposób kręcenia scen "kamerą z ręki", a więc podczas oglądania filmu odnosi się wrażenie podążania za bohaterami i uczestniczenia w ich rozmowach. "Cena odwagi" opiera się na zbliżeniach, szczególnie Angeliny Jolie, która wcieliła się w rolę Mariane Pearl. Możemy więc obserwować mimikę jej twarzy, a każda emocja zostaje wyraźnie podkreślona.

Kadr z filmu "Cena odwagi" / Fot. http://www.amightyheartmovie.com/Angelina Jolie, nagrodzona Złotym Globem i Oscarem za "Przerwaną lekcję muzyki", jest niewątpliwie wielkim atutem tego filmu. Doskonale wcieliła się w rolę zagubionej, załamanej, a w pewnym momencie i zdesperowanej kobiety w ciąży, która obawia się o życie swojego ukochanego. Moim zdaniem, najbardziej sugestywną i prawdziwą sceną w filmie jest moment, kiedy dziennikarka dowiaduje się, że jej mąż został zamordowany. Z bezsilnego uderzania pięściami i krzyków rozpaczy bił taki autentyzm, że przez chwilę zapomniałam, że jestem w kinie. Zaryzykowałabym nawet stwierdzenie, że to jedna z najlepszych ról w karierze Angeliny Jolie.

Z porównaniu z Jolie, odtwórca postaci Daniela Pearla - Dan Futterman jest prawie niezauważalny. Pojawia się w filmie zaledwie kilka razy i to głównie we wspomnieniach swojej żony. Zresztą nic dziwnego. "Cena odwagi" miała być obrazem przeżyć Mariane, która przez pięć tygodni czekała na cud. Wykazała się wyjątkową determinacją i siłą charakteru, a w obliczu tragedii nie poddała się.

Obraz Winterbootoma to mieszanka kilku gatunków. Zawiera cechy dramatu, thrillera i filmu psychologicznego. Takie połączenie okazało się idealne dla "Ceny odwagi". Sądzę, że film ten wywrze na widzach podobnie silne wrażenie, jak na mnie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

+
recenzja taka bardzo porządna:)

nie lubię Jolie, ale ponoc udowodniła w tym filmie, że ma talent, toteż wybiorę sie;]

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ za temat - terroryzm obecnie w Polsce jest traktowany "po omacku" ...wydaje mi się, że to powinno być "wyzwanie" dla nowych władz. Czyli pierwsze lekcja o terroryzmie - "Cena odwagi" ...pozdrawiam;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plus - ciekawie i dobrze napisane : )

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.