Facebook Google+ Twitter

Jaka jest Łódź?

Szara, brudna i bez wyrazu. Taka powszechnie panuje opinia o Łodzi, a jak jest w rzeczywistości?

Kilka lat temu, trochę przypadkowo los rzucił mnie do miasta o którym wszyscy mówili, że jest ohydne! Rzeczywistość okazała się bardziej brutalna i przerosła moje wyobrażenie. "Lądując" na dworcu fabrycznym w pewien jesienny dzień przeraziłem się tym, co zobaczyłem. Jednak przemogłem się i zostałem, od tego wydarzenia upłynęło już troszkę wody w Wiśle, a ja z czasem zacząłem zmieniać swój stosunek do Łodzi, który przerodził się w miłość ... trudną do, której wiele lat dorastałem, ale takie podobno są najwierniejsze.

Teraz już wiem, że to miasto, jest charakterystyczne, wyjątkowe i to nie za sprawą ilość pub-ów, ale klimatu pofabrycznych hal, w których kiedyś tętniło, życie. Za charakterystyczne budownictwo – jakby żywcem wyrwane z Angielskiego Manchesteru, za "sznyt", który trzeba tylko umieć wydobyć i za ludzi, którzy tutaj mieszkają, uśmiechnięci, przedsiębiorczy.

Bohaterowie filmu "Aleja Gówniarzy" Piotra Szczepańskiego określają Łódź bardzo brutalnie i wulgarnie: mianem dziury w tyłku z kompleksem Warszawy. Łódź przez wiele lat funkcjonowała w powszechnej wyobraźni przede wszystkim jako miasto fabryk i szarej codzienności. Czy tak jest faktycznie? Chętnie poznam opinie wszystkich czytelników Wiadomości24.pl na temat miasta włókniarzy. Zapraszam to wyrażania opinii.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Faktycznie. Może szara i brudna, ale za to z wyrazem i to jakim. W mieście tym żyję prawie od urodzenia. Czasem zżymam się na nie i pomstuję, że nie takie piękne jak bym może chciała. Jednak są takie zakątki w tym moim mieście, jakich nie znajdziesz nigdzie na świecie. I trudno nie mieć pretensji do władz miasta, że nie przykładają się ani do zachowania w tym mieście tych charakterystycznych fragmentów miasta, które stanowią o wyjątkowości Łodzi. Nie będę tu wspominać np. o Księżym Młynie bo moim zdaniem ta sprawa jest po prostu skandaliczna. Za kilka lat nie pozostanie tu prawdopodobnie kamień na kamieniu. Żal serce ściska.

Komentarz został ukrytyrozwiń

ekhm

mieszkałam 4 lata w Łodzi i chwalę sobie. Oczywiście, że kiedy jedzie się na ul. Wschodnią i widzi się, ż eod lat nic tam się nie zmienia, te same dziury w jezdni, te same odrapane tynki, to napiera przygnębienie. Ale z drugiej strony nigdzie w Polsce nie ma takich miejsc jak Księży Młyn, okolice Manufaktury, pozostałości po starych fabrykach.
Pamiętam Łódź jeszcze z szumem tkalni w centrum miasta, szybko to ucichło i dziś straszy mnie w tym mieście cisza. większośc przedsiębiorczych ludzi dojeżdża pociągiem do Warszawy do pracy, co jest smutne.
Łódź to wg mnie niedoceniona perła miejska, pełna nieodkrytych, magicznych miejsc.
Często tam jeżdżę, mam wielu znajomych i dobrze sie tam bawię. i choć Piotrkowska nie jest już tak oblegana jak niegyś, to czuje miły dreszczyk, kiedy urzadzam sobie tam spacer.
Tak czy owak wolę Łódź niz Kraków. nie ma w niej zadęcia. Jest skromna i zepchnięta na margines i nie ma kto się tym miastem zająć, żeby przywrócic mu świetność. Nawet filmowkę chcą jej zabrać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.