Facebook Google+ Twitter

Jaka jest natura ciemnej materii? Badacze odkryli nietypowe oddziaływania. Nie są związane z grawitacją

Ciemna energia i materia stanowią 85 proc. struktury wszechświata. Choć ciemna materia nie emituje promieniowania elektromagnetycznego, naukowcy są pewni jej istnienia dzięki oddziaływaniom grawitacyjnym. Badacze z Europejskiego Obserwatorium Południowego znaleźli być może nowe wskazówki dotyczące natury tego zjawiska.

Gromada Abell 3827. / Fot. NASA/ESO Teleskop Kosmiczny HubbleNatura ciemnej energii i materii nie jest znana. To paradoks, bo według wyliczeń naukowców stanowi ona większość masy i energii wszechświata. 68 proc. stanowi ciemna energia, 27 proc. ciemna materia, a jedynie 5 proc. materia, którą znamy. To dzięki grawitacji ciemnej materii, galaktyki podobne do Drogi Mlecznej nie rozpadają się podczas obrotu.

Należący do Europejskiego Obserwatorium Południowego Bardzo Duży Teleskop (VLT - Very Large Telescope) i Teleskop Kosmiczny Hubble'a dostarczyły ciekawych informacji dotyczących innego niż grawitacyjny sposobu oddziaływania ciemnej materii. To ważne, bo właśnie dzięki grawitacji udało się określić strukturę wszechświata, choć ciemna materia nie jest widoczna.

Instrument MUSE, będący częścią VLT i Teleskop Hubble'a badały kolizję czterech galaktyk znajdujących się w gromadzie Abell 3827 - podaje serwis internetowy ESO. Naukowcy porównali rozmieszczenie ciemnej materii z pozycją galaktyk. Położenie ciemnej materii określono dzięki tzw. soczewkowaniu grawitacyjnemu, czyli zakrzywieniu promieni świetlnych spowodowanemu oddziaływaniem sił grawitacji. Ujmując rzecz prosto, soczewkowanie grawitacyjne można porównać do wielkiego szkła powiększającego "zawieszonego" w kosmosie. Umożliwia ono obserwację zjawisk, które na co dzień nie są widoczne przez nawet najmocniejsze teleskopy.

Badania gromady Abell 3827 wskazują, że jedno ze skupisk ciemnej materii znajduje się 5000 lat świetlnych za galaktyką. To pierwsza w historii obserwacja oddziaływania ciemnej materii w inny sposób niż poprzez grawitację.

"Przywykliśmy do myślenia, że ciemna materia po prostu znajduje się dookoła, zajmując się własnymi sprawami, z wyjątkiem przyciągania grawitacyjnego. Ale jeśli ciemna materia została spowolniona podczas tej kolizji, może to być pierwszy dowód na bogatą fizykę w ciemnym sektorze – ukrytym Wszechświecie wszędzie wokół nas" - twierdzi Richard Massey naukowiec z Durham University i jednocześnie kierownik grupy badawczej. Z kolei Liliya Williams z University of Minnesota zauważa, że naukowcy nie mają wątpliwości, że ciemna materia istnieje, ale "krępująco mało" wiedzą czym ona jest.

Czytaj także: Powstanie filmowy portret Marii Skłodowskiej-Curie. Noblistkę zagra Karolina Gruszka. Premiera w 2016 roku


Astronomowie wskazują na konieczność badań porównawczych przeprowadzonych w innych gromadach galaktyk, by potwierdzić charakter zjawiska.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.