Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

14734 miejsce

Jaka jest pora roku na Marsie, czyli fizycy blogują

Dlaczego, gdy położymy ostrożnie plastikową kartę na powierzchni wody, nie zatonie? Jaka jest pora roku na Marsie w czasie, kiedy my mamy jesień? I jak śpiewa pustynia? Już teraz można poznać i zrozumieć na czym polegają te i inne zjawiska.

Na powyższe pytania można oczywiście znaleźć odpowiedź w internecie, mniej więcej od czasu, kiedy rozpowszechniła się Wikipedia. Ale jak wiemy na własnych przykładach, nie zawsze takie informacje są przygotowane przez kompetentne osoby - naukowców. By uzyskać odpowiedź czasem trzeba zwrócić się z pytaniem do ekspertów. Na przykład takich z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pięcioro z nich prowadzi bloga, na którym próbują rozwikłać – w językowo przystępny sposób – trudne, fizyczne zagadnienia.


Jak działa świat?Blog Świat: Jak to działa? powstał przy współpracy z Tygodnikiem Powszechnym i na łamach tej gazety ukazują się teksty z bloga. Sam blog cieszy się coraz większą popularnością wśród internautów. I o to właśnie autorom chodziło. Serwis ma za zadanie popularyzować naukę, która uchodzi za niedostępną i niezrozumiałą dla zwykłych śmiertelników.
Startujący prom Columbia http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Space_Shuttle_Columbia_launching.jpg  / Fot. NASA
- Redakcja Tygodnika zaopatrzyła nasz blog w licznik. Pokazuje on obecnie 21901 wejść, a więc mamy średnio ponad 7000 wizyt miesięcznie - mówi dla Wiadomości24.pl dr Anna Ochab-Marcinek, prowadząca bloga. Oprócz notatek popularnonaukowych autorzy umieszczają zdjęcia obrazujące opisywane zjawiska. I tak można obejrzeć latającą w przestrzeni kosmicznej torebkę, autka jeżdżące po Marsie, czy roztopy na tej właśnie planecie. Wszystko rzetelnie udokumentowane i opisane.


Naukowcy popularyzują fizykę


 / Fot. Screen zr strony http://swiat-jaktodziala.blog.onet.pl
Kim są prowadzący bloga fizycy? Przede wszystkim wszyscy są blisko związani z Uniwersytetem Jagiellońskim. Dr Anna Ochab-Marcinek zajmuje się przede wszystkim teorią fizyki i biofizyką. Współpracujący z nią koledzy to dr hab. Paweł F. Góra – zajmujący się na co dzień fizyką statystyczną, analizą numeryczną i eksploracją danych; Michał P. Heller – młody fizyk teoretyk, robi doktorat z zastosowań teorii strun oraz dr Tomasz Romańczukiewicz – również fizyk teoretyk, zajmuje się klasyczną teorią pola, teorią solitonów i metodami numerycznymi. Wraz z nimi współpracuje jeszcze jedna kobieta – dr Dagmara Sokołowska, której pasja jest fizyka ciekłych kryształów i biofizyka (obecnie na blogu nie ma jej nowych tekstów, z powodu nawału zajęć, ale są do przeczytania w archiwum).


Trafić do każdegoAutorzy bloga mają niełatwy orzech do zgryzienia. Jak przedstawić ludziom fizykę w taki sposób, by dotarła nawet do humanistycznych umysłów, a żeby nie straciła na tym nauka? Kluczem jest dobór tematu.

- Jeśli chodzi o mnie, to głównie wyszukuję nowości opublikowane w najpoważniejszych czasopismach naukowych. Różne pozornie trudne zagadnienia często są w rzeczywistości bardzo ciekawe, trzeba je tylko umieć opowiedzieć prostymi słowami. Niektóre z nich bez nas przeszłyby niezauważone! - mówi dr Anna Ochab-Marcinek.

Natomiast Paweł Góra, specjalizujący się w tekstach z kręgu filozofii nauk przyrodniczych, inspiracji szuka w nieudanych tekstach "filozoficznych" o nauce, które znajduje w innych mediach. Chce pokazać nie-naukowcom, na czym polega uprawianie nauk przyrodniczych. - Szukam newsów, które gdzie indziej się nie przebiją. To nie są ani typowe problemy studenckie, związane z zadaniami, ćwiczeniami, laboratoriami, ani problemy badawcze, którymi studenci się zajmują. Więc co to jest? W pierwszym przybliżeniu - są to niebanalne i aktualne ciekawostki, które mają małe szanse na przebicie się w inny sposób do szerszej publiczności. - dodaje dr Góra.

Wspólnymi siłami zespół naukowców Instytutu fizyki próbuje przekazać internautom z różnych kręgów zainteresowań o co tak naprawdę chodzi w fizyce. Miejsce fizyki w kręgu nauk ścisłych jest niekwestionowanie wysokie, dlatego warto dowiedzieć się, jak tak naprawdę, "działa" nasz świat.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.