Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

909 miejsce

Jaka jest różnica pomiędzy termowizja a podczerwienią?

Podstawą przy badaniu termowizyjnym jest specjalistyczna grupa kamer. W tym artykule postaramy się wyjaśnić różnice pomiędzy tymi formami.

Zdjęcie termowizyjne budynku na zewnątrz / Fot. CertEnergiaW pierwszej chwili wielu osobą kojarzą się z wojskiem, służbami ratowniczymi i celnymi, ale warto zada sobie pytanie czym tak naprawdę są kamery termowizyjne i jakie jest rzeczywiście ich zastosowanie?

Na wstępie warto poznać różnice pomiędzy termowizją a podczerwienią, ponieważ często wielu osobą wydaje się że to jedno i to samo, a w rzeczywistości mają ze sobą niewiele wspólnego. Podobieństwo pomiędzy nimi to to, że obie te formy pozwalają na prowadzenie monitoringu nocnego.

Sama podczerwień to pasmo promieniowania znajdujące się trochę niżej niż zakres promieniowania widzialnego. Dokładnie promieniowanie podczerwone znajduje się poniżej barwy czerwonej, czyli fali o długości powyżej 800 nm. Kamery przemysłowe prawie niczym nie różnią się od tych pracujących w zakresie promieniowania widzialnego. Mała różnica polega na pracy kamer w zakresie podczerwieni i światła widzialnego. Zauważalna jest gdy zwrócimy uwagę na kamery monochromatyczne (przystosowane do pracy w zakresie światła widzialnego i podczerwieni) i kolorowe (obserwacja obiektu możliwa jest jedynie w zakresie światła widzialnego z wyjątkiem grup kamer kolorowych typu dzień/noc).

Działanie kamery w zakresie promieniowania podczerwonego polega na odbiorze promieni odbitych od przedmiotów znajdujących się w polu widzenia kamery przemysłowej. Do prawidłowej pracy kamery musi występować jakieś źródło światła. Inaczej mówiąc, kamery monochromatyczne pracujące w nocy muszą być mimo wszytko wspierane przez promienie podczerwieni, które generowane są z kolei przez specjalne reflektory IR. Są to urządzenia często wyposażone w żarówki o dużej mocy lub diody IR, które tłumią promienie światła widzialnego. Kamery pracujące w zakresie podczerwieni pracują identycznie jak te w zakresie światła widzialnego, a jedyna różnica tkwi w tym, że kamera pracująca w podczerwieni odbija od przedmiotów promienie znajdujące się w pasmie podczerwieni.

Termowizja zaś to pasmo promieniowania znajdującego się znacznie poniżej zakresu promieniowania widzialnego. Długość fali w zakresie termowizji znajduje się w granicach od 0,9 do 15 mikrometrów. Umożliwia ona rejestrację promieniowania cieplnego emitowanego przez obiekty o określonych temperaturach. Termowizja nie potrzebuje w przeciwieństwie do podczerwieni stosowania dodatkowego oświetlenia zewnętrznego.

Główna różnica pomiędzy podczerwienią a termowizją jest taka, że kamery termowizyjne rejestrują wszystkie przedmioty emitujące ciepło, a podczerwień tylko obiekty od których odbija się wiązka promieni. Dzięki termowizji bez zewnętrznego oświetlenia jesteśmy wstanie wyłapać wszystko co ma inną temperaturę niż otoczenie. Najlepiej rejestruje obiekty emitujące wysokie temperatury. Dzięki termowizji możemy na przykład wyłapać osoby znajdujące się w zaroślach, stąd też taka popularność kamer np. w służbach wojska.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.