Facebook Google+ Twitter

Jaka jest "Warszawa nocą"?

"Warszawa nocą" jest wyjątkowym albumem Roberta Mordala, który pokazuje stolicę Polski z zupełnie innej perspektywy.

okładka / Fot. Burda KsiążkiPo zapadnięciu zmroku każde miasto zaczyna żyć inaczej, staje się innym miejscem. Uspakaja się, wycisza, zmienia swój rytm, pokazuje swoją piękniejszą twarz. Najlepiej przyjrzeć się wtedy różnym detalom, których nie dostrzega się za dnia z powodu ciągłego pośpiechu. A jak wygląda Warszawa nocą? Jej nocne oblicze pokazuje Robert Mordala poprzez swoje zdjęcia. I wcale nie jest ono mroczne.

"Warszawa nocą" jest wyjątkowym albumem Roberta Mordala, który pokazuje stolicę Polski z zupełnie innej perspektywy. Publikacja została podzielona na 9 części: "Z dworskim rozmachem", "Zapisane w pamięci", "Zielono mi", "Za boskim wstawiennictwem", "Sen o Warszawie", "Stolica przyszłości", "Chlubna przeszłość", "Piłkarski szał. Euro 2012" oraz "Światła miasta".

 / Fot. Weronika TrzeciakOprócz niesamowitych zdjęć, o każdym z prezentowanych miejsc powstały ciekawe teksty Macieja Wesołowskiego - po polsku i angielsku. Niektórzy powiedzą, że Warszawa jest chaotyczna i szara, że nie ma w niej nic atrakcyjnego. Ale kolor szary też może zachwycić. Tak jak Monikę Brodkę w piosence "Varsovie". W tłumaczeniu  na polski brzmi ona: Zakochałam się w mieście, Od pierwszego wejrzenia wygląda pięknie, Połączyła nas miłość do szarości.

Jak pisze we wstępie Maciej Wesołowski: Warszawa staje się modna. Niewiele jest miejsc w Europie, gdzie w centrum można opalać się nad rzeką, niewiele jest takich, które oferują bogaty program wydarzeń kulturalnych, od festiwali filmowych, przez imprezy muzyczne, aż po wystawy organizowane w galeriach sztuki. (...) Trochę niezborna, trochę rozstrzelona. Pozbawiona klarownego centrum, wciąż szuka swojego ostatecznego kształtu.

W stolicy powstało kilka nowych obiektów, które mają szansę stać się jej nowymi symbolami. Biało-czerwony Stadion Narodowy, budynek Metropolitan - projekt Normana Fostera, apartamentowiec Złota 44, nazywany Żaglem - projekt Daniela Lideskinda, Centrum Nauki Kopernik, multimedialne Muzeum Fryderyka Chopina, Muzeum Powstania Warszawskiego, Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego z ogrodem na dachu. A dwie linie metra mają stacje nagradzane w konkursach architektonicznych, np. stacja Plac Wilsona.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Cieszę się, że zachęciłam do odkrywania miasta :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzięki tej recenzji też mam ochotę na poznanie Warszawy od nowa...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.