Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

30610 miejsce

Jaka jesteś Wikipedio?

Co jakiś czas na różnych portalach wybuchają zażarte dyskusje na temat wiarygodności treści zawartych w bezapelacyjnie największej w świecie encyklopedii - Wikipedii. Postanowiłem przyjrzeć się temu problemowi bliżej.

Logo Wikipedii / Fot. pl.wikimedia.orgWikipedia według jej współzałożyciela Jimmy'ego Walesa to “próba stworzenia i rozpowszechnienia wielojęzycznej wolnej encyklopedii o najwyższym możliwym poziomie dla każdej osoby na Ziemi w jej własnym języku”. Motto projektu brzmi: “wolna encyklopedia, którą każdy może edytować” (za: Wikipedia).

Możliwość prostej i szeroko dostępnej edycji Wikipedii potencjalnie stanowi spore zagrożenie zawartości encyklopedii przez ataki różnego rodzaju wandali internetowych wprowadzających do gotowych haseł fałszywe informacje, bądź tworzących nowe, nieprawdziwe wpisy. Doświadczenia wikipedystów mówią, że takie ataki są stosunkowo łatwe do wykrycia. Dzieje się tak między innymi poprzez monitorowanie zmian wprowadzonych do encyklopedii poprzez specjalnie do tego stworzoną stronę "ostatnie zmiany". Każda zmiana treści encyklopedii musi zostać zweryfikowana przez co najmniej jednego Administratora MediaWiki. Odzyskanie wcześniejszej treści jest również bardzo proste, gdyż oprogramowanie MediaWiki, na bazie którego tworzona jest Wikipedia zachowuje wszystkie poprzednie wersje artykułów. Osoby które wyjątkowo agresywnie atakują zawartość encyklopedii mają blokowane adresy IP.

Największym zagrożeniem dla zawartości merytorycznej encyklopedii są osoby tworzące nowe hasła o nieistniejących osobach, rzeczach lub wydarzeniach, tworzone w sposób fachowy i sprawiające wrażenie prawdziwych. Treści takie są bardzo trudne o wykrycia, jednak zdarzają się niezwykle rzadko. Najbardziej znanym fałszerstwem tego typu w polskiej Wikipedii było hasło o Henryku Batucie.

Doświadczenia angielskojęzycznej encyklopedii mówią, że wśród edytorów Wikipedii obok amatorów i pasjonatów konkretnych dziedzin znajdują się też fachowcy i eksperci w danych dziedzinach, często legitymujący się dyplomami wyższych uczelni. Nie ma oczywiście konieczności, aby każdy artykuł pisał fachowiec w danej dziedzinie. Zasada ciągłej edycji powoduje, że ktoś z większym doświadczeniem w danej specjalności może swobodnie edytować znalezione błędy.

Wikiwandalizm


Swoboda w edytowaniu Wikipedii jest wykorzystywana przez internetowych wandali. Co prawda większość szkodliwych działań jest wykrywana i usuwana tuż po wprowadzeniu ich do encyklopedii, zdarza się jednak że ataki są na tyle przemyślne, że ich skutki nie są od razu wykrywalne, tylko wypływają po pewnym czasie. Większość takich spektakularnych oszustw odbija się echem w świecie internetu, co rusz wywołując dyskusje na temat wartości informacji zawartych w encyklopedii.

W 2005 roku John Seigenthaler, dawniej asystent Roberta Kennedy'ego, a obecnie prezes amerykańskiego stowarzyszenia wydawców gazet trafił na swój życiorys w Wikipedii. Dowiedział się z niego, że brał udział w organizowaniu zabójstw Johna Kennedy'ego, a także jego brata (i swojego pracodawcy) Roberta Kennedy'ego. W fałszywej biografii pojawiły się również sugestie, że John Seigenthaler był nazistą, a także wiele innych przekłamań. Seigenthaler do dziś twierdzi, że w poprawionym już życiorysie wciąż znajduje się wiele nieprawdziwych informacji. Dzięki zachowaniu adresu IP znaleziono autora zafałszowanej biografii dziennikarza. Sprawcą okazał się Brian Chase, menedżer firmy kurierskiej w Nashville, który przyznał się do winy. Chase bronił się, że miał to być tylko żart - jego współpracownik jest bowiem zaprzyjaźniony z rodziną Seigenthalerów. W swojej obronie Chase dowodził, że nie miał pojęcia, jak poważnym źródłem informacji jest Wikipedia. Skutkiem tej historii stało się zaostrzenie zasad edycji i weryfikowania haseł, zaś część amerykańskich dzienników zakazała swoim dziennikarzom korzystania z Wikipedii.

Na początku 2006 roku BBC wykryło, że w biografiach wpływowych amerykańskich polityków umieszczonych w Wikipedii zniknęło sporo niewygodnych dla nich informacji. Śledztwo BBC wykazało że wiele poprawek dokonywanych było z komputerów Kongresu. Dodatkowo sztab kongresmena Marty Meehana przyznał się
do zmodyfikowania jego biografii. Dziennikarskie dochodzenie wykazało, że zmodyfikowano życiorysy co najmniej sześciu polityków.

Kontrowersyjnych wpisów nie uniknął sam twórca Wikipedii Jimmy Wales. Okazało się, że zmieniał aż osiemnastokrotne hasło dotyczące siebie samego. Wales wykreślał ze swojej biografii odwołania do hasła związanego ze współtwórcą Wikipedii Larry'ego Sangera, który odszedł od projektu i obecnie pracuje nad konkurencyjną encyklopedią „Digital Universe”. Wales zmieniał również w swojej biografii wpisy dotyczące prowadzonej przez niego strony Bomies.com, na stronach której znajdowała się sekcja "Bomis Babes" określana przez samą Wikipedię jako softporno. Obecnie hasło o Jimmym Walesie nie akceptuje poprawek wprowadzanych przez niego samego.

W 2005 roku pojawił się w angielskojęzycznej Wikipedii artykuł na temat Papieża Benedykta XVI. W artykule jako ilustrację umieszczono zdjęcie Benedykta XVI sugerujące jego podobieństwo do jednego z negatywnych bohaterów „Star Wars”. W następnym roku w angielskojęzycznej Wikipedii ktoś zastąpił artykuł dotyczący raka wulgarnym komentarzem na temat Matki Teresy.

W październiku 2006 Chiny zablokowały dostęp do Chińskiej edycji Wikipiedii, gdyż Prezes Fundacji WikiMedia nie zgodził się na wprowadzenie cenzury. „Dla mnie i dla całej społeczności Wikipedii ważne jest, by nie widziano w nas drugiego Google'a” powiedział Wales odnosząc się do decyzji właścicieli Google, którzy zgodzili się na cenzurowanie sposobu wyszukiwania słynnej internetowej wyszukiwarki.

W listopadzie 2006 roku wpuszczono wirusa do niemieckojęzycznej Wikipedii. W kolejnym roku wprowadzono blokadę edycji Wikipiedii z Kataru po tym, jak z terenu tego kraju dokonano ataku na Wikipedię i zmieniono hasła dotyczące Stanów Zjednoczonych i proroka Mahometa.

Wikiwandalizm w polskiej Wikipedii


Polska Wikipedia jest autonomiczną wersją Wikipedii w języku polskim. Powstała z inicjatywy lekarza internisty z Częstochowy Krzysztofa Jasiutowicza, oraz fizyka Pawła Jochyma. 12 stycznia 2002 polska wersja Wikipedii została oficjalnie przyłączona do międzynarodowego projektu encyklopedii pod adresem http://pl.wikipedia/com. Obecnie polskie wydanie Wikipedii zawiera już około 440 000 haseł, co daje jej czwartą pozycję wśród największych edycji językowych Wikipedii. Na miejscu pierwszym znajduje się angielska wersja encyklopedii (bez mała 2 mln haseł), drugie miejsce zajmuje wersja niemiecka, trzecie zaś należy do wersji francuskojęzycznej.

Polska edycja Wikipedii również nie uniknęła złośliwej działalności internetowych wandali. Najsłynniejszą wpadką naszej ojczystej edycji było hasło o polskim komuniście Henryku Batucie. Według fałszywki Batuta był aktywnym członkiem Komunistycznej Partii Polski i założycielem Związku Patriotów Polskich. Batuta miał zginąć w 1947 roku podczas walk z bandami UPA pod Ustrzykami Górnymi. Dla uwiarygodnienia istnienia Batuty autorzy zmodyfikowali hasło dotyczące Ernesta Hemingwaya (oraz kilka innych), dopisując do jego treści informację, że osoba Batuty była pierwowzorem postaci Karkowa w powieści „Komu bije dzwon” (naprawdę pierwowzorem tej postaci był rosyjski reporter Michaił Kolcow). W momencie kiedy zaczęto podejrzewać, że hasło o Batucie jest oszustwem autorzy opublikowali w Wikipedii sfałszowaną tabliczkę „ulica Henryka Batuty” (w Warszawie istnieje ulica Batuty, ale chodzi o przyrząd muzyczny, fałszerstwo polegało na dopisaniu do zdjęcia imienia Henryk).

Hasło o Henryku Batucie było tak doskonale spreparowane, że oparło się wykryciu przez 15 miesięcy. Według informacji "Gazety Wyborczej" Batutę stworzyła grupka kilku osób, która sama nazwała się „Armią Batuty”. Inspiracją do tego pomysłu miała być obojętność mieszkańców stolicy na patronów jakich noszą ulice w mieście. Wysoka jakość fałszywki oraz jej długa żywotność w encyklopedii spowodowały, że postać Batuty zaczęła się pojawiać na różnego rodzaju internetowych stronach. Między innymi nazwisko Batuty pojawiło się na niesławnej liście żydów i osób żydowskiego pochodzenia, w gronie wielu polskich polityków (autorzy strony „od siebie” dopisali, że Henryk Batuta „mordował katolików”).

Wśród wpadek Wikipedii znalazł się częstochowski akcent. Pod koniec 2006 roku mieszkająca w Częstochowie pisarka Barbara Rosiek, autorka słynnego „Pamiętnika Narkomanki” znalazła ku swojemu zaskoczeniu informację o swoim zgonie w notce o sobie w Wikipedii. Oprócz tego w artykule znajdowało się również kilka innych nieprawdziwych według pisarki informacji na jej temat. Po publikacji w "Gazecie Wyborczej" hasło o pisarce zostało poprawione w tym samym dniu.

W bieżącym roku doszło do nieumyślnej (a być może po prostu bezmyślnej) próby podważenia wiarygodności polskiej Wikipedii. "Dziennik Polski" z 13 kwietnia 2007 roku poinformował, że w egzaminie dla szóstoklasistów wkradł się błąd, z treści wynika, że Sejm Czteroletni w 1773 roku powołał Komisję Edukacji Narodowej, tymczasem Sejm ten obradował w latach 1788-1792, tak więc nie było to możliwe. Z artykułu wynika, że hasła dotyczące historii powstały na podstawie Wikipedii, która według "Dziennika Polskiego" „znana jest z licznych pomyłek”. Sprawa ta nie umknęła uwadze polskich Wikipedystów. Okazało się, że w Wikipedii artykuł o Sejmie Czteroletnim, ani artykuły pokrewne nigdy nie zawierały takich informacji, ktoś próbując zatuszować swoją nieudolność usiłował oczernić Wikipedię. Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała wyjaśnienie prostujące błędy w teście. Nie ma tam niestety informacji skąd wziął się ten błąd, ani przeprosin dla Wikipedii.

Jaka więc jesteś Wikipedio? Chyba każdy sam powinien sobie odpowiedzieć na to pytanie. Warto jednak pamiętać, że wpadki w Wikipedii odbijają się szerokim echem w mediach, gdy tymczasem setki tysięcy dobrych haseł są wykorzystywane na co dzień przez miliony internautów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (29):

Sortuj komentarze:

nie ma sprawy

"ale generalnie sprawują się prawie tak dobrze jak A2D2" - co ja napisałem? :) Chodziło oczywiście o R2D2 ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Info do tego art. czerpałem głównie z różnych wiadomości z netu, np. o Barbarze Rosiek z "Gazety". Dzięki za ciekawe uzupełnienie tekstu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No, fajny art ci wyszedł. Z hasłem o Barbarze Rosiek było też troszkę inaczej - wpierw zgłoszono błąd na specjalnej stronie "Zgłoś błąd", w wyniku czego został on poprawiony. Publikacja pojawiła się już po poprawce.

Przed Batutą i po też były hoaxy (m.in. znany starym wyjadaczom Rochonchi Codex), tylko że wikipedyści wyłapywali je szybciej. BTW - autor artykułu na temat Batuty w Wyborczej (tzn. na temat tego hoaxu) jest jednym z wikipedystów i trzaska dobre, a właściwie medalowe hasła ;) Przed batutą Wikipedia była właściwie traktowana jako fajna zabawa, po tym zdarzeniu zaczeto mysleć (i bardzo dobrze) nad sposobami wyłapywania błędów. Stąd właśnie pojawił się pomysł na angażowanie czytelników w wyłapywanie błędów (są nawet "łowcy byków"), a w tym roku specjalny projekt Antyhoax, zasady weryfikacji treści, biblioteczka wikipedystów i parę innych pomysłów.

Larry Sanger tworzy Citizendium - na razie tylko wersję anglojęzyczna, ale szczerze mowiąc nie określiłbym tego (jako kontentu) konkurencyjnym projektem, bo licencja GFDL pozwala kopiować hasła z Wikipedii do Citizendium i odwrotnie. Pierwsze 1000 haseł +/- Citizendium zassało z Wikipedii, teraz Wikipedia wprowadza poprawione wersje z Citizendium do siebie. Konkurencyjna jest natomiast metoda pracy, ale IMHO to rozkręca oba te projekty, tylko szkoda, że utarczki zaszły między Jimbo a Sangerem, bo obie społeczności poświęcają swój czas za friko. Na niemieckiej i polskiej Wikipedii utworzono specjalne projekty dla zamkniętych społeczności w celu poprawiania istniejących haseł - w obu przypadkach wyszły z tego płyty DVD ze stabilnymi wersjami (bez wandalizmów itp.)

Co do ostatnich zmian - są tez fajne narzędzia jak LiveRC czy Los Vandaloz ułatwiające usuwanie błędów. Poza tym parę botów - do wywalania wulgaryzmów i usuwania treści skopiowanych z internetu. Czasami boty się mylą, np. usuwając cytaty dodane do hasła Ferdynand Kiepski :D ale generalnie sprawują się prawie tak dobrze jak A2D2 ;)

A i jeszcze jedno Fundacja Wikimedia, nie WikiMedia :)

P.S. Wikipedyści są tylko ludźmi, czasami między nimi zdarzają się konflikty. Od września działa, w celu rozstrzygania ostrzejszych sporów, komitet arbitrażowy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

jeśli zna się średnio to szybko to będzie wyłapane, jest o weryfikacji w tekście. Gorzej gdy ktoś produkuje teksty w rodzaju "Batuty"

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 06.11.2007 20:51

Bardzo ciekawy artykuł, ale czy to jedyne zagrożenie wiarygodności Wikipedii ? Mam tu na myśli poziom merytoryczny - np.ktoś może bardzo chcieć wpisać parę swoich haseł do Wiki, ale średnio zna się na temacie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

oczywiście, mój błąd

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Centralna Komisja Edukacyjna opublikowała wyjaśnienie ..." - CKE oznacza Centralną Komisję Egzaminacyjną.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To prawda. Myślałem o tym, ale uznałem, że jako samodzielny temat nie będzie to zbyt wciągające, a jeśli ktoś chce to zawsze znajdzie sobie to na Wikipedii. Wolałem stworzyć taką hybrydę zawierającą trochę teorii z Wiki i informacje wyszperane z różnych miejsc w necie. Do Wikipedii zajrzeć można szybko, wyszperać w trzewiach Internetu te wszystkie informacje zajmuje więcej czasu :)
pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

+! ciekawy, zajmujący, interesujący artykuł. Odniosę się do wcześniejszych komentarzy i dodam, że zawsze można napisać drugi o konstruowaniu haseł na wikipedii... ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

takie komentarze dają najwięcej radochy :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.