Facebook Google+ Twitter

Jaką politykę będzie prowadził prezydent Barack Obama

Rozpoczynam cykl artykułów, w którym postaram się przedstawić Czytelnikom podstawowe założenia programu Baracka Obamy – nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Na początek przyjrzymy się etyce.

Barack Obama / Fot. Wikipedia. Public domain.Barack Obama swój program opublikował na stronie internetowej www.barackobama.com pod tytułem "Blueprint For Change". 64 strony zawierają fundamenty polityki, na których demokrata ma zamiar oprzeć zmiany dotyczące praktycznie wszystkich dziedzin życia. Pierwszą pozycję w spisie treści zajmuje etyka. Zanim jednak ją omówimy, warto przyjrzeć się słowu wstępnemu.

Już na samym początku demokrata podkreśla, że jego rządy będą zdecydowanie bliżej obywateli: To czas, aby zwrócić władzę w ręce obywateli, do których przecież należy. Jeśli chcemy prowadzić dobrą politykę wobec Amerykanów, potrzebujemy ich pomocy, aby prawidłowo te działania określić.

Ze wstępu dowiadujemy się też, jakie będą główne cele byłego senatora z Illinois:
- reforma służby zdrowia – obecnie aż 47 milionów Amerykanów nie ma ubezpieczenia zdrowotnego
- uniezależnienie USA od dostaw ropy z Bliskiego Wschodu
- ocalenie Ziemi przed pogłębiającym się kryzysem klimatycznym
- zakończenie wojny w Iraku i z Al Kaidą
- walka z zagrożeniami XXI wieku takimi jak: broń nuklearna, terroryzm, zmiany klimatyczne, ubóstwo, ludobójstwo i choroby.

Co bardzo ważne, Obama podkreśla też, że nie chce nastawiać demokratów przeciwko republikanom. Pragnie być prezydentem każdego obywatela USA.

Tym samym przechodzimy do tematu etyki. Na początku rozdziału mówiącym o niej zacytowano fragment przemówienia polityka w Des Moines: Startuję w tych wyborach, aby powiedzieć wszystkim lobbystom, że czas, kiedy ustalali porządek w Waszyngtonie minął. Podczas tego wyścigu walczyłem z nimi znacznie odważniej niż inni – i wygrałem. Nie fundowali bowiem mojej kampanii, nie obejmą moich urzędów w Białym Domu i nie zagłuszą głosu naszych obywateli gdy zostanę prezydentem USA.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Szybko ten hurraoptymizm minie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.