Facebook Google+ Twitter

Jaka przyszłość czeka 120 tysięcy agentów OFE?

Rewolucyjne zmiany w zapisach ustawy dotyczące działalności OFE. Powstanie dwóch subfunduszy OFE, zwolenienia ok. 120 tys. agentów OFE, zmiany w losowaniach nowych członków. Czy coś jeszcze jest planowane?

Warszawa, 22.05.2009. Manifestacja działaczy z WZZ "Sierpień'80", zorganizowana pod hasłem: "Nie będziemy płacić za wasz kryzys" odbyła się w Warszawie. / Fot. PAP/Paweł SupernakJak podała "Gazeta Wyborcza", w ministerstwie pracy powstał dokument zmieniający założenia wprowadzonej kilka lat temu reformy emerytalnej. Zmiany dotyczyć będą powstania bezpiecznych OFE zwane OFE typu B, zmiany opłat pobieranych przez OFE za prowadzenie rachunków członkowskich oraz wyeliminowania agentów Powszechnych Towarzystwa Emerytalnych.
W miejsce jednego obecnie działającego OFE powstaną dwa subfundusze typu A i B. OFE typu A będzie działał na identycznych zasadach jak dzisiejszy OFE. Drugi subfundusz, zwany bezpiecznym OFE inwestował będzie pieniądze tych, którym do wieku emerytalnego zostało od 5 do 10 lat.
Regulacje bezpiecznego OFE
Będzie on mógł inwestować w bezpieczne papiery, m.in. obligacje. Na giełdzie nie będzie mógł wykupić więcej niż 5 proc. akcji jednej spółki. W TFI będzie mogło zaangażować maksymalnie 15 proc. swojego kapitału, ale nie więcej niż 5 proc. w jedno TFI. W lokatach bankowych może znaleźć się maksymalnie 20 proc. aktywów OFE B ale w jednym banku nie więcej niż 5 proc.
OFE B nie będą mogły pobierać opłat pieniężnych od wpłacanych przez klientów składek. OFE A maksymalnie będzie mogło pobierać 3,5 proc. wartości składki. Rewolucyjną zmianą jest sposób zapisywania lub zmiany OFE. Nowi lub dotychczasowi członkowi OFE będą mogli zapisywać się do OFE listownie lub poprzez internet. Zapis ten może przyczynić się do wyeliminowania agentów OFE. Szacuje się że pracę może stracić nawet 120 tys. agentów OFE.
Opłaty za zmianę OFE
Jedną z ciekawszych zmian jest zniesienie opłat pobieranych przez OFE za zmianę funduszu emerytalnego w pierwszych latach członkowstwa. Ponadto zwiększona zostanie liczba losowań do losowań nowych członków z dwóch do czterech razy w roku.
Wprowadzane zmiany w przepisach zdaniem ekspertów są korzystne dla klientów OFE oraz rządu. Zapisy te, niemalże wymuszają na OFE typu B inwestowanie w obligacje skarbu państwa co ułatwia obecnemu jak i przyszłemu rządowi finansowanie długu publicznego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 03.01.2010 07:16

Tutaj można porównać wszystkie fundusze: http://ofe.gourl.org/

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Caly czas stoje i chyba bede stal na stanowisku, ze gdybym mial w swojej dyspozycji te srodki, ktore otrzymuje OFE i ZUS to znacznie lepiej zabezpieczylbym swoja emeryture."

To jest akurat oczywiste. Na zwykłej lokacie bankowej, uwzględniając miesięczne ubezpieczenie zdrowotne a nawet dodatkowe ubezpieczenia prywatne. No, ale przecież płacimy niestety na obecnych emerytów, nasze dzieci na nas. Strach pomyśleć o emeryturach wnuków. Bez rewolucji się nie obejdzie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja jestem w OFE bo wyboru nie miałem i musiałem tam należeć tyle,że sam wybierałem.A mnie się wydaje że każdy OFE oszukuje

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tekst bardzo dobry, dlatego z czystym sumieniem daje 5+

Nie podzielam jednak entuzjazmu zmianami w OFE. Fundusze bez problemu znajda obejscie ograniczen jakie sie na nie naklada. Wystarczy, ze banki majace udzialy w OFE zaczna sobie wzajemnie oferowac produkty sluzace do lokowania srodkow teoretyczne zgodnie z nowymi wytycznymi a w rzeczywistosci bedace bardziej akresywnymi metodami inwestycyjnymi.

OFE tak czy tak nie zagwarantuje nam godnych emerytur. Gdy patrze na gigantyczne srodki odprowadzane od moich zarobkow oraz symulacje mojej emerytury, jestem przerazony. Dzis te emerytury wygladaja jeszcze w miare ... ale gdy przejde na emeryture to niestety niewiele to juz bedzie warte. Zwlaszcza jesli za pare lat przejdziemy na Euro.

Caly czas stoje i chyba bede stal na stanowisku, ze gdybym mial w swojej dyspozycji te srodki, ktore otrzymuje OFE i ZUS to znacznie lepiej zabezpieczylbym swoja emeryture.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.