Facebook Google+ Twitter

Jaka przyszłość dla lewicy?

Podpisana przez SLD, SDPL i PD deklaracja wspólnego startu w wyborach samorządowych rodzi pytania o przyszłość lewicy.

Podpisana przez SLD, SDPL i PD deklaracja wspólnego startu w wyborach samorządowych rodzi pytania o przyszłość lewicy. Czy wspomniane partie są tak bliskie ideowo, że stworzą spójny program? Czy bez przepychanek wyłonią prawdziwego przywódcę formacji? Jak będą się rozumieć ludzie wywodzący się z dwóch różnych obozów: SLD i SDPL postkomunistycznego i PD solidarnościowego?

Lewica pójdzie do lokalnych wyborów w jednym bloku. Mało prawdopodobne jest powołanie w najbliższym czasie jednolitego ugrupowania. Poparcie dla SLD, SDPL i PD łącznie oscyluje w granicach 15 proc., podczas gdy występując oddzielnie zdobywają jedynie po kilka procent. Ich wzajemna współpraca jest koniecznością. Nie będzie ona prosta.

Wątpliwości dotyczą zwłaszcza Partii Demokratycznej określającej się raczej jako ugrupowanie centrowe niż lewicowe, bardziej liberalne aniżeli socjaldemokratyczne. Jej poprzedniczka Unia Wolności nigdy nie zdobyła się na podobny krok. U podłoża leżały względy historyczne. Na czele SLD stali przywódcy PZPR. Dla byłych działaczy Solidarności było to nie do przyjęcia.

Trudne są też relacje między Sojuszem a Socjaldemokracja Polską. Odejście Marka Borowskiego i utworzenie własnej formacji nieprędko zostanie zapomniane w SLD. Ciągle jest traktowany jako „zdrajca” , który opuścił partię w trudnych chwilach. Wobec rezygnacji Włodzimierza Cimoszewicza w wyborach prezydenckich, głosy lewicowych wyborców nie przeszły automatycznie na Borowskiego, lecz podzieliły się między niego a Donalda Tuska.

Przyszłość SLD wciąż jest niejasna. Nie wiadomo czy do polityki powróci Aleksander Kwaśniewski. Jeśli tak, będzie naturalnym kandydatem na jego przywódcę. Pytania rodzi rola Wojciecha Olejniczaka. Czy jest on samodzielnym liderem, czy wykonawcą decyzji obozu byłego prezydenta? Co proponuje partii poza swoją młodością? Jak na ofensywę młodych zareagują byli liderzy partii? Słychać głosy, że stary aparat na czele z Millerem i Szmajdzińskim powoli odzyskuje incjatywę. Brak błyskotliwych pomysłów na funkcjonowanie SLD, może go wyrażnie osłabić. Sojusz, który powinien stanowić naturalną opozycję wobec polityki braci Kaczyńskich, ustępuje na tym polu miejsca Platformie Obywatelskiej. Wybory samorządowe oraz dalsza współpraca SLD, SDPL i PD będą więc poważnym wyzwaniem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Sarenka
  • Sarenka
  • 08.09.2006 11:05

Dla mnie 17 lat temu były dwie "strony":Kaczyńscy, Mazowiecki i Frasyniuk w obozie Solidarności przeciw Kwaśniewskiemu i Borowskiemu w obozie rządowym. Dziś Kaczyńscy są w jednym obozie a w przeciwnym Mazowiecki, Kwaśniewski, Frasyniuk i Borowski. Należy zauważyć, że tylko Kaczyńscy, Kwaśniewski i Borowski pozostali wierni ideałom sprzed 17 lat. Pozostali dokonali wolty poglądów i nie ma żadnej gwarancji, że takiej wolty znowu nie zrobią.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W SLD na dzień dzisiejszy istnieją trzy frakcje ale ich siła przebicia jest raczej słaba. Zapewno to sie będzie zmieniać jesli frakcje będą bardziej wyraziste.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To bardzo ważny krok. Borowski mówił jakiś czas temu w wywiadzie dla "Polityki", że są plany, aby partia lewicowa pod nową nazwą powstała po wyborach samorządowych. A lewica musi się zdefiniować - w takim składzie nie widzę innej opcji, jak centrolewicowa - problem w tym, że taką partię próbował tworzyć z SLD Miller i wtedy zarzucano mu zbytni liberalizm i zdradę ideałów lewicy. Ale innej opcji jak blairyzm chyba w tym momencie dla lewicy nie ma - to jedyna szansa utworzenia poważnej alternatywy dla prawicy. Być może szykuje się pierwsza w Polsce partia z prawdziwymi wewnątrzpartyjnymi frakcjami - coś a la Partia Demokratyczna w USA?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.