Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3218 miejsce

Jaką rolę odgrywają w twoim życiu pieniądze?

Odnoszę wrażenie, że pieniądze stały się obecnie celem życia zamiast środkiem do życia. Każdy potrzebuje pieniędzy, żyjemy przecież w nowoczesnej gospodarce rynkowej. Ale ile pieniędzy tak naprawdę potrzebujemy?

Biblia donosi, że powinniśmy ograniczać się do niezbędnych wydatków na mieszkanie oraz wyżywienie i starannie wystrzegać się miłości do pieniędzy bo miłość do pieniędzy jest źródłem wszelkiego zła na świecie. Czy jesteśmy chciwi na pieniądze? To pytanie każdy może sobie sam postawić prywatnie i odpowiedzieć też sobie sam. Moim zdaniem każdy z nas ma coś do zrobienia w tej sprawie, należy pracować nad sobą i stale dzielić się tym co mamy z biedniejszymi od nas. Chociaż złotówkę dać potrzebującemu.

Najbardziej niesprawiedliwe jest to, że ludzie biedni uważani są za winnych tego stanu i pogardza się nimi z tego powodu. A przecież czasem choroba uniemożliwia pracę zarobkową, można być zbyt chorym by pracować i jednocześnie
zbyt zdrowym (zdaniem lekarza orzecznika ZUS), by dostać rentę. Chciwość pieniędzy jest przyczyną wielu przestępstw, łamania prawa, krzywdzenia biednych.

Dla pieniędzy ludzie zapominają o Bogu a przecież pieniądze nie zapewnia człowiekowi zbawienia, nie można zapłacić za swą duszę odpowiedniego ekwiwalentu Stwórcy. Walka o dobrze płatną posadę przybiera czasem karykaturalną formę, ludzie zamiast współdziałać ze sobą w pracy to ze sobą rywalizują, zniesławiają się nawzajem aby tylko szef ich nie zwolnił.

Zmniejszenie ilości progów podatkowych w Polsce spowodowało, że ludzie najbogatsi są mniej obciążeni finansowo podatkami niż ludzie najbiedniejsi i do kasy państwowej wpływa w czasach kryzysu mniej pieniędzy. Czym kierowali się ustawodawcy?

Bogaty obywatel płaci podatki ze swojego nadmiaru a biedny odejmuje sobie od ust jedzenie aby wywiązać się ze zobowiązań podatkowych. Kiedy prześledzi się wszelkie konflikty miedzy ludźmi, okaże się, że często u ich źródeł leży niepohamowana żądza zdobycia pieniędzy.

Jednak najważniejszej sprawy w życiu, nie można załatwić przy pomocy pieniędzy a mianowicie nie zdołamy wykupić sobie pieniędzmi zbawienia, Bóg poprzez Chrystusa pokazał jaki ma stosunek do pieniędzy. Są one jedynie środkiem do wspierania biednych i na takiej podstawie możemy sobie zaskarbić uznanie Boga.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (21):

Sortuj komentarze:

Patrząc chłodnym okiem, to tylko kawałek zadrukowanego, mocnego papieru lub okragły kawałek metalu z jakimś wizerunkiem. Ich wartość nie jest wieczna, co w przeszłości boleśnie odczuli więksi lub mniejsi ciułacze.Niezaleznie od formy, która przybiera, pieniądz jest nieodzownym elementem wspólczesnego świata. To "oczywista oczywistość". Możemy nad tym biadolić, ale jak na razie nic lepszego nie wymyślono.
A chęc bogacenia się jest przypisana do natury ludzkiej. Nawet jaskiniowcy już gromadzili: kobiety,maczugi, dyski kamienne.
A podział dóbr od zawsze był niesprawiedliwy (nawet w państwie ludu pracujacego, krainie szczęśliwości, czyli w komuniźmie).

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Mnie osobiście równiez daleko do profesjonalizmu, a więc tez jestem pełen pokory, apelując : We mnie też walcie jak w bęben !
To najlepsza szkoła ;-) "

Wojtku

Ton twojej krytyki bynajmniej nie ma w sobie nawet odrobiny pokory,a treść krytyki nie jest konstruktywna.
W twoim szerokim widzeniu rzeczywistości jaką rolę dla większości ludzi odgrywają pieniądze?

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Cykl tekstów o polskiej biedzie: tej materialnej i tej psychologicznej": http://www.polityka.pl/Menu20,1917,34/
Teksty dotykają między innymi problemu fatalnego wykorzystania pieniędzy w ogólnie rozumianym systemie pomocy społecznej. Polecam zwłaszcza początek artykułu "Razem lepiej".

Pieniądze może i szczęścia nie dają ale przecież nie żyjemy w próżni. Ciężko byłoby się cofnąć do czasów, kiedy człowiek polując zdobywał pożywienie. Głównie dlatego, że coraz mniej jest miejsc nieskażonych cywilizacją. Dla mnie pieniądze są środkiem do osiągnięcia celu. Nie chciałabym żeby moje dzieci tłoczyły się ze mną w jednym pokoju i nie miały pieniędzy na ulubione książki albo wycieczkę szkolną.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Poczucie biedy i poczucie bycia biednym zależy od wielu kwestii , z naszego punktu widzenia biedny jest emeryt mający 600 zł a co ma powiedzieć obywatel czarnoskóry w RPA mający 50 USD ustawowo , co ma powiedzieć obywatel Botswany nie mający NIC bo nie ma tam na to ustawy. Nie szukajmy biedy w kraju w którym biedy nie ma jedynie niskie dochody i niskie emerytury. A co do Biblii to bodaj uczy że być szczęśliwym nie znaczy posiadać tak więc rozumiem że wyznawcy są szczęśliwi bo wierzą w inne wartości nie mające nic wspólnego z diabelskim wymysłem jakim jest mamona.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Elzbieto,

Zdanie, które cytujesz bardzo mnie ubodło, bo nigdy nie oceniam ludzi według stanu ich posiadania, tym bardziej nigdy nie pogardzałem biedniejszymi od siebie.Dlatego stwierdziłem, że takie zdania to banał.
Generalnie, przejechaliśmy sie po autorce, jak "na łysej kobyle". Mam nadzieję, że uwagi potraktuje przyjaźnie, bo naszym celem nie jest zniechęcenie do pisania, ale promowanie obiektywnego i szerokiego spojrzenia na otaczajacą nas rzeczywistość. Dobrze jest, że nie słodzimy sobie nawzajem, tylko uprawiamy "konstruktywną krytykę" ( he, he..ładne okreslenie z czasów późnego Gierka)...
Mnie osobiście równiez daleko do profesjonalizmu, a więc tez jestem pełen pokory, apelując : We mnie też walcie jak w bęben !
To najlepsza szkoła ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 16.06.2009 23:41

Tomku T., ja nie oceniam arta, ale uważam, że warto zastanowić się nad tytułowym pytaniem i podyskutować: Jaką rolę odgrywają w twoim życiu pieniądze?

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 16.06.2009 23:34

Hmm... Bez urazy ale podobne wypracowania pisałem na poziomie gimnazjum...

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 16.06.2009 23:26

Napisałam wyżej: "Za pieniążki możemy kupić gaz, światło i samochód. Nie możemy kupić miłości, przyjaźni i wielu innych dóbr wpływających na jakość życia, np. ... dobrego charakteru :)". Dałam więc, jak sądzę, wyraz temu, że znam wartość pieniędzy.
Zgadzam się, że "za pieniądze ksiądz się modli" itd, itp. Nie mogę się jednak zgodzić z komentarzami do zdania "Najbardziej niesprawiedliwe jest to, że ludzie biedni uważani są za winnych tego stanu i pogardza się nimi z tego powodu." Chyba nie chcecie powiedzieć, że około 1/3 naszego społeczeństwa, żyjąca biednie, to patologia? Przepraszam Jadwigo, ale powiedziałaś sama, że nie masz pieniędzy (rozumiem, że nie masz wystarczająco dużo pieniędzy). Jestem całkowicie przekonana, że jako osoba posiadająca godność osobistą, radzisz sobie bez niczyjej pomocy i nawet nie przychodzi Ci do głowy by zaliczyć się do biednych. Jeśli jednak emeryt otrzymuje świadczenie na poziomie 1000 zł lub w rodzinie dochód na osobę wynosi 600 złotych, to ci ludzie są bogaci czy biedni? Na co ich stać? A czy nie są przedmiotem pogardy? Ja pracuję już baaardzo długo a jak pomyślę o mojej przyszłej emeryturze, nóż mi się otwiera, bo wiem, że stanę się bardzo biedna, jeśli przyjdzie taki czas, że nie będę mogła już pracować.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziwny ten artykuł. Bardzo płytki i pobieżny. Zgadzam się z powyższymi komentarzami.

Poza tym co do tego ma Biblia? A jak ktoś jest innego wyznania albo w ogóle nie wierzący?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Otóż to. W znanych mi dość licznie "biednych" rodzinach, korzystających zarówno z pomocy społecznej, jak i z miękkiego serca ludzi dobrej woli, nigdy nie brakowało pieniędzy na dwa dobra: alkohol i papierosy. A niejeden "niezdolny do pracy"rencista zdawał się mieć stalową wątrobę i tytanowe płuca... Niepochlebny obraz ubogich ludzi został ukształtowany przez rzesze nierobów i kombinatorów, na tle których giną ci rzeczywiście pokrzywdzeni przez los.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.