Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3797 miejsce

Jaką rolę w życiu człowieka pełni zdrowa żywność?

Zdrowe odżywianie ma wpływ na nasze życie, ale bagatelizujemy je. Nie zdajemy sobie sprawy jak wiele chemicznych substancji znajduje się w naszych codziennych potrawach. Efekty tego mogą być opłakane. Zastanówmy się nad tym.

fot. Paweł Wężyk

Zdrowa żywność to pojęcie względne

 

Dla jednych zdrową żywnością będą warzywa i owoce (wegetarianie), dla innych tłuste mięso (dieta optymalna). Każdy ma swoją opinię. Jedni uważają jajka za szkodliwe (cholesterol), inni twierdzą, że jest zupełnie odwrotnie (bogate w białko). Wszyscy wiedzą, że kawa jest szkodliwa, ale niektórzy uważają, że słodzona już nie! Natomiast cukier przez lekarzy określany jest mianem „białej śmierci”.

A jaka jest prawda? Prawda pewnie znajduje się gdzieś po środku. Kogo słuchać? Myślę, że sami wiemy najlepiej, co jest dla nas dobre. Musimy „wsłuchiwać się” w nasz organizm. Jeżeli po spożyciu jakiejś potrawy czujemy się źle, nie powinniśmy jej więcej wkładać do ust.


Chemia

fot. Paweł WężykSubstancje, jakich używają producenci żywności, często są substancjami chemicznymi, szkodliwymi dla zdrowia. Oczywiście zaznaczyć trzeba, że szkodzą one jeśli będą spożywane w nadmiarze. Ale gdy spojrzymy na nalepkę na produkcie, to trudno jest znaleźć artykuł, w którym tych substancji nie ma. Tak więc do naszych ust trafia chemia, która ze zdrowym odżywianiem nie ma nic wspólnego. Określanie tych substancji kodem typu E-234 niewiele nam mówi a tych, którzy chcą zagłębiać się w poszukiwania tabel symboli chemicznych jest niewielu. Ogólnie wiemy, że jakieś „E” jest „be”, ale tak naprawdę niewiele to zmienia.

Ale, gdyby ktoś nam powiedział, że to jest: syntetyczny emulgator lub półsyntetyczny środek zagęszczający, pewnie przed zakupem gorączkowo zastanawialibyśmy się czy to jeść!

Mało jeść!

Tak, to jest moja recepta na zdrowe odżywianie. Nie objadać się, jeść tyle ile potrzebuje nasz organizm. Jeśli czujemy głód zaspokójmy go, ale nie obżerajmy się! Nie jedzmy tyle ile nam się uda, tak jakbyśmy chcieli zdobyć mistrzostwo świata! Umiar, umiar i jeszcze raz umiar. Na pewno wyjdzie to nam na zdrowie, a przy okazji w portfelu zauważymy rezerwy banknotów.

Odpowiadając na pytanie tytułowe…

fot. Paweł Wężyk…ze smutkiem muszę stwierdzić, że zdrowa żywność nie odgrywa większej roli w naszym życiu. Ale niestety do czasu. Kiedy okaże się, że zachorowaliśmy, wtedy sytuacja diametralnie ulega zmianie. Okazuje się, że odpowiednia dieta jest dla nas bardzo ważna. Wręcz właśnie od niej uzależniona staje się długość naszego życia. Tak jest w przypadku zachorowania na wirusowe zapalenie wątroby. Wszyscy wiemy, że jest to organ, który ma właściwości regeneracji, ale gdy choroba osiągnie stadium marskości na szali staje nasze życie.

Myślę, że warto zastanowić się, jaką rolę w naszym życiu odgrywa zdrowa żywność. Jeśli zbyt małą, może trzeba to zmienić? Bo kto jeśli nie my sami odpowiadamy za to, co jemy?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

racja racja...dobry temat i forma "+"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.