Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

14512 miejsce

Jaką tajemnicę skrywał Gaudi?

Szaleniec czy geniusz, mason czy może "Rycerz Moria"? Kim był twórca najwspanialszej katedry, której poświęcił większą część swojego życia?

 / Fot. http://www.muza.com.pl/?module=okladki&id=41732Z niezwykłą sylwetką "Bożego architekta" zmierzyli się Estebana Martina i Andreu Carranza, tworząc powieść "Tajemnica Gaudiego". I choć ich dzieło jest fikcją literacką, warto po nią sięgnąć, chociażby w celu bliższego poznania sylwetki wielkiego architekta. Autorzy przytaczają liczne fakty z życia Gaudiego, zapoznają czytelnika z jego największymi dziełami. Nie da się jednak ukryć, że czytając książkę pisarze wzorowali się na powieści Dana Browna.

W powieści Jan Givell, powiernik tajemnicy Gaudiego, w ostatnich chwilach swego życia musi wyznać swej wnuczce Marii, sekret skrywany od lat. Maria początkowo nie wierzy w opowieść tracącego świadomość starca. Sytuacja jednak zmienia się w wyniku dziwnych zdarzeń, które ją spotykają. Aby jednak odkryć swoje przeznaczenie musi rozwiązać wiele zagadek, przygotowanych przez swego dziadka. Liczne morderstwa, walka dobra ze złem, zagadki, które mają doprowadzić główną bohaterkę i jej narzeczonego, do skrywanej od wieków tajemnicy - to elementy, które odnajdujemy także w "Tajemnicy Gaudiego". I choć Brown wyznaczył drogę, to twórcy historii życia Gaudiego zwinnie się po niej poruszają, a powieść nie nudzi i czyta się ją z niezwykłą lekkością i zapartym tchem. Po książkę mogą sięgnąć zarówno fascynaci wspaniałego wizjonera XX wieku, a Ci, dla których sylwetka Gaudiego jest zupełnie obca, na pewno nie rozczarują się pełną akcji i nieprzewidywalnych zdarzeń historią, jednocześnie wzbogacając swoją wiedzę o jednym z najbardziej intrygujących wizjonerów wszech czasów.

Niezaprzeczalnie Gaudi był architektem wyprzedzającym swoje czasy, dlatego za życia jego dzieła nie budziły zachwytu. Czerpał inspiracje z natury i jak pisał koreański buddysta Yun Young-Jo w jego dziełach: "czuje się oddech Boga". Niewątpliwie wynikało to z głębokiej wiary architekta. Gaudi był osobą niezwykle mocno wierzącą, szczególnie ostatnie lata poświęcił budowie świątyni Sagrada Familia, jednocześnie rezygnując z honorariów i dostatniego życia.

Gaudi wierzył, że zbawienie ludzi dokona się w imię męczeńskiej śmierci i ponownych narodzin Chrystusa. Z tym też wiążą się elewacje świątyni Gaudiego, znajdziemy w niej symbole nawiązujące do narodzin Chrystusa i Męki Pańskiej. Świątynia, której budowie całkowicie oddał się Gaudi miała być miejscem zbawienia. Kościół Sagrada Familia jest dziełem znajdującym się w rękach Boga i uzależnionym od woli ludu(...) Opatrzność, zgodnie z najwyższym zamysłem, poprowadzi dzieło do końca. Wnętrze świątyni będzie jak las - mówił Gaudi. Stworzył dzieło wspaniałe, pełne pasji i wiary, w której każdy szczegół miał symboliczny wymiar. W sposób symboliczny również należy odczytywać powieść i postać Gaudiego jako Rycerza Moria. Gaudi niezaprzeczalnie był sługą Bożym, poświęcając swój talent ku chwale Boga i może być pierwszym architektem, który został świętym.

"Tajemnica Gaudiego",
Esteban Martin, Andreu Carranza
liczba stron: 392
miejsce wydania: Warszawa
rok wydania: 2009
wydawnictwo: Muza S.A., Warszawskie Wydawnictwo Literackie
cena: 34,90

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.