Facebook Google+ Twitter

Jaka Wigilia, taki cały kolejny rok

Wigilia to noc cudów, tradycyjnych obyczajów i magicznych przesądów. Wszystko co tego dnia uczynimy i czego doświadczymy, będzie miało wpływ na cały następny rok.

Jaka Wigilia, taki cały kolejny rok / Fot. Ewa Naukowicz-WójcikNiektóre, z dawnych przesądów, np. te dotyczące zakazu szycia, kłótni, czy zachowania w portfelu łusek z wigilijnego karpia, przetrwały do dziś, inne pomału idą w zapomnienie lub kultywowane są tylko w niektórych regionach Polski.

Choinka
To bożonarodzeniowe drzewko, bez którego trudno wyobrazić nam sobie święta, dotarło do Polski na przełomie XVIII i XIX w. z Niemiec. Wcześniej do przystrojenia domów używano gałązek jedliny. Jeśli chcemy, by to wiecznie zielone, symbolizujące zwycięstwo życia nad śmiercią drzewko cieszyło nie tylko nasz wzrok, ale także zapewniło nam zdrowie, szczęście i pomyślność, warto obok bombek i lampek, które chronić będą nasz dom od demonów i ludzkiej nieżyczliwości, powiesić na nim również jabłka (zdrowie i uroda), zawinięte w złotko orzechy (dobrobyt i siły witalne), pierniki (dostatek), opłatek (miłość, zgoda i harmonia w rodzinie), łańcuchy (wzmocnienie więzi), dzwonki (dobre nowiny i radosne wydarzenia) i aniołki (opiekunowie domu). Gwiazda, którą umieścimy na czubku choinki, nie tylko upamiętni wydarzenia w Betlejem, ale także pomoże nieobecnym członkom rodziny powrócić do domu.

Jemioła
Zgodnie z tradycją, by zapewnić domowi szczęście, gałązki tej wiecznie zielonej rośliny wieszamy przy suficie lub nad drzwiami nie mając nawet pojęcia, że aby ochronić duszę i mienie, potrzebne są nam aż trzy jej pęczki. Pierwszy, by czuwał nad wszystkimi wigilijnymi gośćmi, wieszamy nad stołem. Jemioła zawieszona nad naszymi głowami podczas wieczerzy sprawi, że nikomu niczego nie zabraknie, a wszystkie (szczere) życzenia nabiorą właściwości magicznych zaklęć. Nie ma więc możliwości, by się nie spełniły. Drugi pęczek jemioły, zawieszony nad drzwiami, ochroni nasz dom przed złymi mocami, złodziejami, nieproszonymi gośćmi, osobami nieżyczliwymi, zawistnymi, a także przed wszelką chorobą i śmiercią. Trzeci, który zawiesimy nad kominkiem lub kuchenką, ocali dom od pożaru i piorunów. Warto pamiętać też o tym, że pocałunek pod jemiołą wzmacnia miłość, uścisk dłoni godzi zwaśnionych, zapewniając im wieczną zgodę, a listek jemioły noszony w portfelu zapewnia stały dopływ gotówki, strzeże przed kradzieżą i zbytnią rozrzutnością. By jednak doznać czarodziejskiej mocy jemioły, pod żadnym pozorem nie można jej wyrzucić. Trzeba ją zasuszyć i przechować do kolejnych świąt Bożego Narodzenia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Bardzo ładnie "wigilia w pigułce"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.