Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2784 miejsce

Jaki był skład dopalaczy? Majeranek, herbata i... groźne substancje

Krakowski Instytut Ekspertyz Sądowych badał składniki dopalaczy ponad rok. Już wiadomo jakie substancje spożywali ich użytkownicy. Obok mało szkodliwych składników, takich jak sproszkowana herbata czy majeranek, były w nich śmiertelne toksyny i psychotropy.

 / Fot. Schorle/CC BY-SA 3.0Przebadano ok. 1,2 tys. próbek z różnych sklepów w Małopolsce. Okazało się, że 85 proc. substancji zawartych w dopalaczach jest niebezpieczna dla zdrowia i życia. "To kanaboidy, które znajdują się m.in. w konopiach indyjskich, katynony, czyli pochodne amfetaminy, piperazyny, ale także substancje, które nie są zakazane, ale mają właściwości psychoaktywne. Do tego składniki leków, które mogą być sprzedawane tylko pod ścisłym nadzorem farmaceutycznym" - powiedziała TOK FM Anna Armatys z sanepidu.

Często produkty o tej samej nazwie różniły się składem. Wskazuje to na sposób, w jaki były one przygotowywane do sprzedaży.

Dlaczego badania trwały tak długo? To przez to, że w skład dopalaczy wchodziły także niegroźne substancje, takie jak herbata, majeranek czy inne przyprawy kuchenne. Każdy z tych składników trzeba było szczegółowo przebadać.

W zeszłym tygodniu Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił wyrok w sprawie zamknięcia dwóch sklepów - w Koszalinie i w Olsztynie - dlatego, że nie dostał szczegółowej ekspertyzy wykazującej szkodliwość sprzedawanych tam środków. Główny inspektor sanitarny musi je dostarczyć, a jeśli wyrok się przedtem uprawomocni, właściciele sklepów będą mogli ubiegać się o odszkodowania.

Rozpoczął się konkurs Dziennikarz obywatelski 2011 Roku. Zgłoś swój materiał! Zostań najlepszym dziennikarzem 2011 roku. Wygraj jedną z ośmiu zagranicznych wycieczek.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Morti
  • Morti
  • 17.04.2012 08:18

sprzedają dale chciałeś powiedzieć

Komentarz został ukrytyrozwiń
X
  • X
  • 28.02.2012 21:32

Co to są kanaboidy :) ?
Bo kannabinoidy, to wiadomo.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czyli sprzedawali jednak "truciznę".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.