Facebook Google+ Twitter

Jaki jest Linux? Przekonaj się sam, za darmo!

Na pewno wiele razy słyszałeś o Linuksie. Jedni mówią, że to system tylko dla informatyków, według innych to "totalne badziewie", jeszcze inni widzą w nim doskonałą alternatywę dla Windowsa. Nie musisz wierzyć żadnej z opinii - przekonaj się sam!

Płyty z Ubuntu zamawiane przez stronę shipit.ubuntu.com / fot. Bartosz Senderek / Fot. Bartosz SenderekUbuntu to jedna z najpopularniejszych dystrybucji Linuksa. Od kilku lat firma Canonical Ltd. - sponsor projektu - chcącym poznać tą dystrybucję daje możliwość zamówienia bezpłatnej płyty z wersją live systemu Ubuntu. Zamówienie na płytę można przesłać za pomocą strony: shipit.ubuntu.com.

Od razu po włączeniu systemu do dyspozycji mamy pełny pakiet biurowy OpenOffice / Fot. Zrzut ekranuCo to jest wersja live systemu? Wersja live jest to ta, która pozwala przetestować system bez ingerencji w dane zapisane na naszym dysku twardym, tym samym nie usuwając ani nie uszkadzając dotychczas zainstalowanego systemu. W Ubuntu zaraz po włączeniu dostępna jest masa różnych programów, dodatkowe można bez problemu doinstalowywać. / Fot. Zrzut ekranu Po włożeniu płyty do CD-romu i ponownym włączeniu komputera, Ubuntu ładuje się do pamięci RAM. Po chwili (w zależności od komputera do kilku minut) pojawia się pulpit oraz menu, oznacza to, że system jest gotowy do pracy.

W menu "Aplikacje" możemy znaleźć kilka przydatnych programów, a wśród nich: przeglądarkę internetową Mozilla Firefox, pakiet biurowy OpenOffice, komunikatory internetowe, przeglądarki i narzędzia do edycji zdjęć a także gry i inne aplikacje. Możesz poserfować po internecie, wysłać mail, pogadać przy pomocy komunikatora internetowego, stworzyć jakiś dokument, obejrzeć zdjęcia z wakacji Nie ma najmniejszego problemu, żeby przy użyciu systemu Ubuntu pisać artykuły dla Wiadomości24 / Fot. Zrzut ekranu czy napisać artykuł dla Wiadomości24.pl.

Jeśli Ubuntu przypadnie ci do gustu i stwierdzisz, że chcesz go używać częściej, możesz wybrać opcję instalacji systemu. Zainstaluje się on wtedy obok lub - jeśli będziesz tego chcieć -Po włączeniu Ubuntu pojawia się biurko oraz menu pełne różnych aplikacji. / Fot. Zrzut ekranu zamiast dotychczas zainstalowanego na komputerze systemu. Instalacja Ubuntu na dysku znacznie przyspieszy szybkość jego działania, pozwoli na zapisywanie własnych plików na dysku, tworzenie kont wielu użytkowników, instalowanie dodatkowych aplikacji.

Jeśli jednak "system spod znaku pingwina" nie spodoba ci się, możesz kliknąć przycisk "zakończ pracę" i po wyciągnięciu płyty z CD-romu, komputer zapomni o tym, że działał pod systemem Ubuntu. Po ponownym włączeniu komputera wróci on do zainstalowanego na dysku systemu.

Okna katalogów w Ubuntu podobne są do tych znanych z innych systemów / Fot. Zrzut ekranuKto zdecyduje się "zaprzyjaźnić z Ubuntu" może liczyć na wsparcie społeczności internetowej. Istnieje wiele stron internetowych poświęconych tej dystrybucji. Jedną z nich jest polskie forum www.ubuntu.pl.

Słyszałeś wiele opinii o Linuksie, jedne bardzo pozytywne, inne mówiące, że to całkowity niewypał? Może warto samemu się przekonać jaki jest faktycznie Linux? Nic za to nie zapłacisz, a być może poznasz coś nowego i wyrobisz sobie opinię na temat tego darmowego systemu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Już jest "spolszczona" wersja.
http://czytelnia.ubuntu.pl/index.php/2008/12/07/intrygujaca-iranka-nasz-remix-ubuntu-810-juz-dostepny/

Komentarz został ukrytyrozwiń

8.10 ma polską wersję, ale większość pakietów językowych nie działa w wersji live, dociągają się dopiero z Internetu podczas instalacji.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 29.11.2008 17:34

Jaką wersję ściągnąć?
Hoża Hawajka - Ubuntu 8.04.1.1 PL
czy wersję 8.10 ?

8.10 nie ma polskich wersji?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.