Facebook Google+ Twitter

Jaki jest poziom edukacji seksualnej młodzieży?

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2015-01-19 08:04

Jak wygląda życie seksualne polskich nastolatków, poziom wiedzy o antykoncepcji oraz podejście do życia intymnego? Nieco światła na te zagadnienie rzucają opublikowane niedawno badania.

Przekonanie o tym, że współczesna młodzież nie przykłada zbytniej wagi do zagadnień związanych z odpowiedzialnym życiem seksualnym jest w naszym kraju powszechne. Prawdziwym szokiem okazały się jednak badania przeprowadzone przez jeden z serwisów młodzieżowych, pokazujące ogrom tego zjawiska.

Ostatnimi czasy w mediach ogólnopolskich na nowo rozgorzała gorąca dyskusja na temat zachowań seksualnych polskiej młodzieży, antykoncepcji jak i edukacji seksualnej. W tym kontekście nie można przejść obojętnie obok badań opublikowanych przez serwis teenzone.pl, pokazujących jak naprawdę wygląda życie seksualne nastolatków w naszym kraju. Wyniki badań okazały się być prawdziwym kubłem zimnej wody, dla wszystkich, którzy bagatelizowali te zagadnienie – pedagogów, lekarzy jak i rodziców.

Decyzja o inicjacji seksualnej, która powinna być przemyślana, bardzo często taką nie jest. Fakt bycia dziewicą, dla blisko 28% szesnastolatek, stanowi powód do wstydu. Młodzież bardzo często decyduje się na współżycie pod wpływem presji otoczenia lub partnera a blisko 11% nastolatków przeżywa ten pierwszy raz pod wpływem alkoholu.

Wszechobecne treści o charakterze seksualnym, dość lekkie podejście do zagadnień współżycia seksualnego wśród młodzieży powoduje, że można zaobserwować znaczny wzrost liczby dziewcząt decydujących się na współżycie przed ukończeniem piętnastego roku życia. W anonimowej ankiecie aż 9,3% piętnastolatek przyznało się, ze ma już za sobą swój pierwszy stosunek seksualny.

Poziom wiedzy na temat antykoncepcji jest również na zatrważającym poziomie. Dla przykładu - stosunek przerywany, jako metoda zapobiegania ciąży, stosowany jest przez 17,9% współżyjących nastolatków. Głównym źródłem informacji o antykoncepcji są znajomi oraz internet. Co ciekawe, tylko 3,7% badanych uznało, że wiedzę o antykoncepcji przekazuje im szkoła.

Prawdziwie porażające okazały się dane dotyczące przebytych chorób przenoszonych drogą płciową. Wśród badanych między trzynastym a dwudziestym rokiem życia, aż 22,6% współżyjących nastolatków przyznało, że przynajmniej raz zaraziło się chorobą przenoszoną drogą płciową, przy czym 2,6% spośród zarażonych zdecydowało się wykonać testy w kierunku obecności wirusa HIV w organizmie.

Badania te dowodzą jak bardzo potrzebna jest młodzieży rzetelna edukacja seksualna oraz stanowią dość alarmujący głos w toczącej się ostatnio w mediach dyskusji na temat sposobów edukowania młodzieży w zakresie zdrowia i rozwoju seksualnego.
(Paweł Maksymiuk)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.