Facebook Google+ Twitter

Jaki jest radar, który Putin proponuje USA?

Proponowany amerykanom przez Putina radar, który miałby wchodzić w skład projektowanej tarczy antyrakietowej to radziecki gigant zbudowany w 1978 roku!

Prezydent USA George W. Bush i prezydent Rosji Władimir Putin podczas spotkania na szczycie państw G8 / Fot. PAP/EPA/DMITRY ASTAKHOV/RIA NOVOSTI/KREMLINPodczas wczorajszych rozmów w sprawie tarczy antyrakietowej nastąpił nagły zwrot akcji. Prezydent Rosji Władimir Putin zaproponował USA wspólne użytkowanie dzierżawionej przez Rosjan stacji radarowej w Azerbejdżanie. Amerykanie twierdzą, że to "interesująca" propozycja.

Proponowany amerykanom przez Putina radar, który miałby wchodzić w skład projektowanej tarczy antyrakietowej to radziecki gigant zbudowany w 1978 roku! Radar stanowi część kompleksu Gabalinskaja Radiołokacionnaja Stancja (w skrócie Gabalinskaja RŁS) o powierzchni ponad 210 hektarów, usytuowanego około 100 kilometrów na zachód od Baku i blisko 150 kilometrów na północ od granicy z Iranem. Wielki radar w Gabalii zbudowany przez radzieckie siły zbrojne, jest uważany za kluczowy element rosyjskiego systemu wczesnego ostrzegania. Zainstalowany w niej radar klasy Darjał pozwala z odległości 6 tys. km lokalizować rejony startów rakiet balistycznych i pocisków manewrujących, a także określać trajektorie ich lotu i przewidywać czas osiągnięcia celu. Dzięki temu Moskwa może obserwować południowe rejony Rosji oraz ma możliwość wcześniejszej reakcji w przypadku ataków rakiet balistycznych średniego zasięgu z rejonu Oceanu Indyjskiego.

Okazuje się, że Amerykanie interesowali się już azerską stacją w Gabali. Wspólne wykorzystanie radaru proponowała Rosjanom w 1999 roku administracja prezydenta USA Billa Clintona. W czwartek, to Władimir Putin zaproponował prezydentowi Bushowi wspólne użytkowanie dzierżawionej przez Rosjan stacji.

Stacja radiolokacyjna w Azerbejdżanie to jeden z pięciu rosyjskich radarów znajdujących się poza granicami Rosji. Pozostałe znajdują się na terytorium Białorusi, Ukrainy (dwa), Kazachstanu i Tadżykistanu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.