Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

15860 miejsce

Jaki jest sens pielgrzymowania?

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2008-08-28 19:58

15 sierpnia przypada uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Kolejne grupy pielgrzymów docierają na Jasną Górę. Niektórzy pątnicy pokonują pieszo trasę liczącą przeszło 600 km.

"Idziemy w skwarze dnia i w szarym pyle dróg. A On nas uczy kochać i przebaczać. I z celnikami siąść, zapomnieć kto to wróg. Pochylać się nad tymi, którzy płaczą."

Pielgrzymi idący na Jasną Górę. / Fot. zdjęcie pochodzi z serwisu e-Pielgrzymka.pl i zostało nadesłane przez pątników bezpośrednio z pielgrzymiego szlaku.Tradycja pielgrzymowania znana jest od wielu wieków. W starożytności pielgrzymowano do Grecji, Rzymu czy Jerozolimy (np. na święto Paschy). Tradycja ta została również przejęta przez chrześcijan, którzy udawali się np. do grobów apostołów Piotra i Pawła w Rzymie. Wyznawcy islamu nadal pielgrzymują do Mekki - najświętszego miasta muzułmanów. Dla nich pielgrzymka do miejsca urodzenia Mahometa jest obowiązkowa.

W Polsce najbardziej znane są pielgrzymki katolików, chociaż pielgrzymują także wyznawcy prawosławia. Najczęściej odwiedzane sanktuaria to: Częstochowa, Niepokalanów, Kalwaria Zebrzydowska, Licheń, Ślęża czy Góra św. Anny. W pradawnych czasach to właśnie góry były takimi łączniczkami między ziemią a niebem. Udawano się również do świętych źródeł, drzew, gajów (św. Lipka). Pielgrzymowanie, zwłaszcza piesze, jest mocno zakorzenione w polskiej kulturze religijnej. Kult Maryi pojawił się w naszym kraju z chwilą przyjęcia przez Polskę chrztu w 966 r i z czasem rozwinął się jeszcze bardziej.

Weź swój krzyż i wyrusz w drogę

W ostatnich latach, zwłaszcza w sierpniu, na Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny do Częstochowy pielgrzymuje około 5 mln ludzi, pokonując po kilkaset kilometrów. Idą bez względu na pogodę, w deszczu i w upale. Polacy i obcokrajowcy. Ludzie w różnym wieku. Są też różni, mają inne wykształcenie, zainteresowania. Jedni na wózkach inwalidzkich, inni sprawni i pełni sił.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Czytelnik
  • Czytelnik
  • 14.08.2012 13:51

Bardzo ciekawy i wciągający artykuł.

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) nigdy nie byłam na pieszej, mam nadzieję, ze kiedyś mi sie to uda, ale myślę że po prostu za słabo się staram

Komentarz został ukrytyrozwiń

Paulo Coelho - "Pielgrzym" , że sławna stała się pielgrzymkowa droga, a właściwie to wiele dróg z różnych częśi Europy tzw. droga Jakuba, a prowadząca do Grobu Apostoła Jakuba w Santiago de Compostela.
A co do polskich to dla górników bardzo ważna jest męska pielgrzymka do Piekar Śląskich.

Fakt, ciekawe byłoby sprawozdanie z takiej pielgrzymki.. pielgrzymki do Mekki do Kaaby

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 29.08.2008 16:37

Ewo, dziękuje za dobry przekaz :)
plus

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobrawróżka - bardzo chętnie napiszę także artykuł zawierający punkt widzenia na pielgrzymowanie wyznawcow prawosławia lub islamu. Muszę jednak do nich dotrzeć by ich wysłuchac. Latwiej mi było znależc katolików w swoim otoczeniu. Jeśli ktoś, kto przeczyta ten artykuł i jest innego wyznania i będzie chętny podzielić się swoimi przezyciami nt pielgrzymowania to proszę o kontakt:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wyraziłaś mniej więcej to, co ja sama powtarzam sceptycznym tej idei znajomym. "Taki czas wyciszenia, pozostawienia codzienności i problemów gdzieś za rogiem" - to jest dla mnie najbardziej namacalne doświadczenie. Spotkania z Bogiem namacać się przecież nie da ;)

Co do samego artykułu, opinie pątników, które przytoczyłaś, tyczą się pielgrzymek katolickich, a myślę, że ciekawie byłoby zawrzeć również spojrzenie wyznawców prawosławia czy islamu, którzy także pielgrzymują, jak sama napisałaś. O ile oczywiście byłoby to możliwe :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.