Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

39650 miejsce

Jaki jest sens pielgrzymowania?

15 sierpnia przypada uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Kolejne grupy pielgrzymów docierają na Jasną Górę. Niektórzy pątnicy pokonują pieszo trasę liczącą przeszło 600 km.

"Idziemy w skwarze dnia i w szarym pyle dróg. A On nas uczy kochać i przebaczać. I z celnikami siąść, zapomnieć kto to wróg. Pochylać się nad tymi, którzy płaczą."

Pielgrzymi idący na Jasną Górę. / Fot. zdjęcie pochodzi z serwisu e-Pielgrzymka.pl i zostało nadesłane przez pątników bezpośrednio z pielgrzymiego szlaku.Tradycja pielgrzymowania znana jest od wielu wieków. W starożytności pielgrzymowano do Grecji, Rzymu czy Jerozolimy (np. na święto Paschy). Tradycja ta została również przejęta przez chrześcijan, którzy udawali się np. do grobów apostołów Piotra i Pawła w Rzymie. Wyznawcy islamu nadal pielgrzymują do Mekki - najświętszego miasta muzułmanów. Dla nich pielgrzymka do miejsca urodzenia Mahometa jest obowiązkowa.

W Polsce najbardziej znane są pielgrzymki katolików, chociaż pielgrzymują także wyznawcy prawosławia. Najczęściej odwiedzane sanktuaria to: Częstochowa, Niepokalanów, Kalwaria Zebrzydowska, Licheń, Ślęża czy Góra św. Anny. W pradawnych czasach to właśnie góry były takimi łączniczkami między ziemią a niebem. Udawano się również do świętych źródeł, drzew, gajów (św. Lipka). Pielgrzymowanie, zwłaszcza piesze, jest mocno zakorzenione w polskiej kulturze religijnej. Kult Maryi pojawił się w naszym kraju z chwilą przyjęcia przez Polskę chrztu w 966 r i z czasem rozwinął się jeszcze bardziej.

Weź swój krzyż i wyrusz w drogę

W ostatnich latach, zwłaszcza w sierpniu, na Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny do Częstochowy pielgrzymuje około 5 mln ludzi, pokonując po kilkaset kilometrów. Idą bez względu na pogodę, w deszczu i w upale. Polacy i obcokrajowcy. Ludzie w różnym wieku. Są też różni, mają inne wykształcenie, zainteresowania. Jedni na wózkach inwalidzkich, inni sprawni i pełni sił.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Czytelnik
  • Czytelnik
  • 14.08.2012 13:51

Bardzo ciekawy i wciągający artykuł.

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) nigdy nie byłam na pieszej, mam nadzieję, ze kiedyś mi sie to uda, ale myślę że po prostu za słabo się staram

Komentarz został ukrytyrozwiń

Paulo Coelho - "Pielgrzym" , że sławna stała się pielgrzymkowa droga, a właściwie to wiele dróg z różnych częśi Europy tzw. droga Jakuba, a prowadząca do Grobu Apostoła Jakuba w Santiago de Compostela.
A co do polskich to dla górników bardzo ważna jest męska pielgrzymka do Piekar Śląskich.

Fakt, ciekawe byłoby sprawozdanie z takiej pielgrzymki.. pielgrzymki do Mekki do Kaaby

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 29.08.2008 16:37

Ewo, dziękuje za dobry przekaz :)
plus

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobrawróżka - bardzo chętnie napiszę także artykuł zawierający punkt widzenia na pielgrzymowanie wyznawcow prawosławia lub islamu. Muszę jednak do nich dotrzeć by ich wysłuchac. Latwiej mi było znależc katolików w swoim otoczeniu. Jeśli ktoś, kto przeczyta ten artykuł i jest innego wyznania i będzie chętny podzielić się swoimi przezyciami nt pielgrzymowania to proszę o kontakt:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wyraziłaś mniej więcej to, co ja sama powtarzam sceptycznym tej idei znajomym. "Taki czas wyciszenia, pozostawienia codzienności i problemów gdzieś za rogiem" - to jest dla mnie najbardziej namacalne doświadczenie. Spotkania z Bogiem namacać się przecież nie da ;)

Co do samego artykułu, opinie pątników, które przytoczyłaś, tyczą się pielgrzymek katolickich, a myślę, że ciekawie byłoby zawrzeć również spojrzenie wyznawców prawosławia czy islamu, którzy także pielgrzymują, jak sama napisałaś. O ile oczywiście byłoby to możliwe :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.