Facebook Google+ Twitter

Jaki jest "Wzorzec zbrodni"?

"Wzorzec zbrodni" Warrena Ellisa to dobry kryminał z wartką akcją i misterną intrygą. Książka porównywana jest do filmu "Siedem".

okładka / Fot. wydawnictwo SQNCzasami jedna decyzja może spowodować całą masę niefortunnych zdarzeń. I odmienić nasze życie lub czasem nawet doprowadzić do śmierci. Taka właśnie sytuacja spotkała Johna Tallowa i Jamesa Rosato, którzy odpowiedzieli na policyjne zgłoszenie.

To miała być rutynowa interwencja policyjna. W starej kamienicy na Pearl Street nagi mężczyzna z bronią straszył, że odstrzeli głowę każdego, kto odbierze mu jego mieszkanie. Na miejsce przybyli John Tallow ze swoim partnerem, Jamesem Rosato. Niestety wywiązała się strzelanina, w której zginął Rosato, a zaraz potem napastnik.

Na domiar złego Tallow w jednym z mieszkań odkrył niepokojącą kolekcję broni. Każdy pistolet jest jedyny w swoim rodzaju, np. karabin skałkowy Asa Waters z 1836 roku. Co gorsza, każda sztuka broni posłużyła do zabicia innej osoby. Prawdopodobnie nigdy nie znaleziono by mordercy, gdyż sprawy umarzano z powodu braku dowodów. Teraz będzie trzeba je wznowić. I ma się tym zająć Tallow, sprawca całego zamieszania...

"Wzorzec zbrodni" to dobry kryminał z wartką akcją i misterną intrygą. Książka porównywana jest do filmu Siedem, niestety nie oglądałam, więc nie mogę stwierdzić, ile w tym prawdy. Wiem natomiast, że czyta się ją szybko, gdyż jest napisana lekkim i prostym językiem. Autor stworzył nietuzinkowych bohaterów - zgorzkniałego policjanta Johna Tallowa; Scarly i Bata, funkcjonariuszy z zespołu zajmującego się zbieraniem dowodów, którzy są zabawnym akcentem powieści; a także tajemniczego Łowcę - kolekcjonera broni.

Wydarzenia poznajemy z dwóch perspektyw - Tallowa oraz Łowcy. Mimo że narracja jest trzecioosobowa, nie przeszkadza to wniknąć w umysły obu bohaterów. Szczególnie Łowcy, którego obłęd został bardzo dokładnie pokazany. Wydaje mu się, że żyje w dwóch światach, a teraźniejszość przeplata mu się z przeszłością.

W powieści nie brakuje nagłych zwrotów akcji, które zmieniają sytuację o 180 stopni. Warren Ellis potrafi budować napięcie poprzez dozowanie informacji istotnych dla sprawy. W dodatku, zakończenie jest zaskakujące. Polecam tę książkę miłośnikom kryminałów.

Warren Ellis jest twórcą komiksów, takich jak "Detektyw Fell", "Ministery of Space", "Planetary", "Transmetropolitan". Na swoim koncie ma także m.in. powieść graficzną "Red".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.