Facebook Google+ Twitter

Jaki masz widok z okna?

Dzisiaj Polacy w odpowiedzi na to pytanie, oprócz klasycznych możliwości, mają jeszcze jedną, którą zawdzięczają czystemu biznesowi. Budynek potrzebuje pieniędzy na remont, płachta reklamowa potrzebuje powierzchni budynku.

Płachty reklamowe na jednym z budynków w Gdańsku / Fot. Anna DąbrowskaSprawa powierzchni reklamowych zasłaniających okna mieszkań wzbudziła wiele sprzeciwów. Mieszkańcy opowiadają jak trudno funkcjonować w pomieszczeniu, które pozbawione jest światła słonecznego. Czują się jak w klatce, przytłoczeni, zamknięci. Tworzywo sztuczne ogranicza również dopływ świeżego powietrza. Skarżą się, że nie potrafią odpoczywać w takim miejscu, a przecież po ciężkiej pracy właśnie do domu wracają żeby odetchnąć.

Dodatkowo w takich mieszkaniach pojawia się konieczność częstszego używania sztucznego oświetlenia, co z kolei mnoży koszty mieszkańców lokalu. W nocy natomiast halogeny oświetlające reklamę, jednocześnie nie dają spać mieszkańcom, w których domach jest jasno. Światło halogenów przebija nawet przez rolety i żaluzje. Mimo powszechnego niezadowolenia reklamy i tak wiszą. W końcu mamy demokrację.

Wieszanie wielkoformatowych reklam na budynkach mieszkalnych jest rozwiązaniem problemów finansowych wspólnot mieszkaniowych czy spółdzielni. Fundusz remontowy, na który co miesiąc mieszkańcy zbierają pieniądze jest niewystarczający, aby dokonać gruntownego remontu budynku. Dlatego okazja jakiej dostarczyły agencje reklamowe stała się szansą, z której trudno było nie skorzystać.

Pomimo tego, jak mogłoby się zdawać, świetnego pomysłu, mieszkańcy często nie potrafią unieść konsekwencji związanych z zasłonięciem ich okien. Zwłaszcza, że decyzję o zawieszeniu płachty reklamowej podejmuje w większości przypadków wspólnota w drodze głosowania. Jeśli zdarzy się tak, że na zebraniu jest przewaga liczebna tych lokatorów, którzy mają okna na innej ścianie budynku niż zasłaniana, najczęściej taki pomysł jest przyjmowany. Poza tym nie wszyscy mieszkańcy mogą głosować, na przykład ci, którzy zajmują mieszkania komunalne. Co zatem z tymi, którzy głosowali przeciw lub nie mogli głosować, a jednak mają zasłonięte okna?

Tak było z panią Małgorzatą Fałęcką, która pozwała wspólnotę mieszkaniową, zarzucając jej naruszenie dóbr osobistych, tj. prawa do prywatności, nietykalności mieszkania i wypoczynku, które gwarantowane są m.in. przez konstytucję i umowy międzynarodowe. Sąd jednak oddalił pozew, tłumacząc, że ponieważ decyzja wspólnoty nie była zaskarżona w ustawowym terminie sześciu tygodni od jej podjęcia, płachta została powieszona zgodnie z prawem, a w takim przypadku nie można mówić o naruszeniu dóbr, a jedynie o uciążliwości. Ten proces pokazał jednak problem, który pojawił się w Warszawie i innych, dużych miastach w Polsce.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Na szczęście w Lublinie nie zauważyłem opisanego problemu. Jeśli podobne reklamy pojawiają się, to tylko na rusztowaniach na czas remontu kamienicy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 30.10.2009 11:25

"Jaki masz widok z okna?"
dobrze postawione pytanie!

Kazimierz krakowski od lat miałam widok na Plac Nowy, w tle wspaniałe wieże Kościoła Bożego Ciała:) Od kilku tygodni na pierwszym planie gigantycznych rozmiarów reklama piwa. A czy na tą koszmarna reklamę, wklejona w zabytkową tkanek miejska wydał zgodę Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Główny Plastyk Miasta Krakowa, z pewnością nawet o niej NIE WIE!!!

Ze biuletynu informacji publicznej miasta Krakowa:

"Zakres działania:
Stanowisko Głównego Plastyka Miasta

1. Opiniowanie przedsięwzięć zmierzających do zapewnienia całościowego, harmonijnego i estetycznego wizerunku miasta.

2. Podejmowanie działań mających na celu podniesienie jakości rozwiązań plastycznych i systemów komunikacji wizualnej w przestrzeni miejskiej..."

http://www.bip.krakow.pl/?id=32&sub=struktura&query=id%3D10420%26pz%3D2

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.