Facebook Google+ Twitter

Jaki odgłos wydaje twoja czaszka? Być może w przyszłości dzięki niemu zalogujesz się do konta w banku

Naukowcy z Niemiec pracują nad systemem, który będzie identyfikował wibrację czaszki w odpowiedzi na sygnał ultradźwiękowy. Brzmi dziwacznie? Być może to przyszłość zabezpieczeń biometrycznych.

 / Fot. Bykst/CC0 Public DomainTradycyjne hasła wpisywane na klawiaturze komputera w przyszłości przejdą zapewne do lamusa. Coraz lepiej działają skanery linii papilarnych. Inżynierowie pracują nad zaawansowanymi skanerami tęczówki rodem z filmów science fiction. Tymczasem niemieccy naukowcy poszli jeszcze inną drogą.

Zdaniem badaczy z Uniwersytetu w Stuttgarcie, Uniwersytetu Kraju Saary i Instytutu Maksa Plancka sposób w jaki wibrują kości czaszki, w odpowiedzi na sygnał ultradźwiękowy, może być unikalny dla każdego człowieka. Jeżeli doniesienia te się potwierdzą na bazie zdobytej wiedzy mogłyby powstać zaawansowane systemy autoryzacyjne wykorzystywane np. przez wojsko - podaje Science Alert.

Na czym polegać ma wyjątkowość sygnałów tego typu? Ludzka głowa składa się z tkanek, kości czaszki, chrząstek, które muszą różnić się u poszczególnych osobników.

Na razie jednak przedstawiona koncepcja jest w powijakach. Z prostego powodu. Dotychczasowe badania, choć ciekawe, przeprowadzone zostały na zaledwie dziesięciu ochotnikach. Opracowany system w 97 proc. rozpoznał tożsamość właściwego użytkownika.

System wymyślony przez Niemców nazywa się SkullConduct. Otwarty pozostaje problem urządzenia, które miałoby dokonywać autoryzacji. Naukowcy korzystali z rozwiązania podobnego do okularów Google Glass. W przyszłości można by jednak umieścić odpowiednie czujniki np. w smartfonach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

W dodatku odgłos ten będzie zależał od ilości kasy, jaką będzie trzymał w owym banku pukający się w glacę...

Komentarz został ukrytyrozwiń

/Jaki odgłos wydaje twoja czaszka?/

To pewnie zależy...:

- " pusto we łbie"
- " woda zamiast mózgu"
- " sieczka w głowie"

Tyle z grubsza. A dla dociekliwych: "puknij się w głowę" - będziesz wiedział. ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.