Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2107 miejsce

Jaki ptak był pierwowzorem naszego godła?

Pytanie wcale nie banalne i pojawia się co jakiś czas. Postaram się przedstawić rzeczowe fakty oraz zachęcam do udziału w sondzie.

Sonda

Jaki twoim zdaniem ptak był pierwowzorem dzisiejszego godła Polski

Własność publiczna / źródło Wikipedia / Fot. Walery Eljsasz-Radzikowski (1841-1905)Ptak w godle polskiego państwa obecny jest praktycznie od czasów jego kształtowania. W spisanej "Kronice Wielkopolskiej" i ukończonej w 1273 r. przez kanonika kapituły poznańskiej Godzisława Baszkę, pojawia się zapis o Lechu Czechu i Rusie. To właśnie Lecha, według podania urzekł biały duży ptak. Lech postanowił w tym miejscu założyć swój gród, który pierwotnie nazywał się Gniezdnem, później Gnieznem.

Jaki to mógł być ptak?

Żaden z orłów nie jest biały. Owszem, mogliśmy mieć do czynienia z niezwykle rzadkim albinosem lub praktycznym uproszczeniem koloru na potrzeby przyszłego herbu. Ciekawostką jest również opierzenie skoków ptaka w Orzeł Piastowski na rewersie pieczęci majestatycznej Przemysła II z 1295 / Własność publiczna / źródło Wikipedia / Fot. nieznanynajstarszych symbolach heraldycznych oraz dzisiejszym godle. Orły mają skoki opierzone a w naszym godle, jak i najstarszych przekazach graficznych widnieje ptak o skokach nieopierzonych. Skoro tak, to sugerować by to mogło bielika albo innego drapieżnego ptaka.

Problem jednak powstaje z nomenklaturą, gdyż bielik nie jest orłem. Należy on do podrodziny myszołowów. Do podrodziny orłów należy za to orzeł przedni. Wcześniej był on częstym ptakiem lęgowym na nizinach. Istnieje więc ogromne prawdopodobieństwo, że Lech napotkał jednak orła przedniego. Do dzisiaj znane są stanowiska lęgowe tego ptaka w Biebrzańskim Parku Narodowym, choć głównie utożsamiany jest on obecnie z partiami górskimi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

No właśnie Panie Sławku. Na godle, zgodnie z wiedzą ornitologiczną nie mamy orła. Natomiast od wieków mówi się o orle w koronie. Niezwykle zawiłą historię ma nasze godło.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe to godło nasze...Niby orzeł z gołymi nogami...? Ciekawe. A wydawało się, że to takie proste...:) Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pewnie wyginął ... orzeł biały.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.