Facebook Google+ Twitter

Jaki wpływ ma globalne ocieplenie na poziom wody w oceanach? Sprawdzi to nowy satelita, Jason-3

17 stycznia rakieta Falcon 9 wyniosła na orbitę satelitę Jason-3. Uwagę mediów i entuzjastów przestrzeni kosmicznej przykuła nieudana próba lądowania rakiety. Warto jednak wspomnieć o samym satelicie, którego zadaniem jest mierzenie poziomu wody w oceanach.

 / Fot. NOAA Satellites/Domena PublicznaMisja satelity Jason-3 jest bardzo ważna. Przez ćwierć wieku obiekt ma śledzić poziom wody w oceanach. To wspólny projekt agencji amerykańskich, francuskich i unijnych.

"Jason-3 będzie trzymał rękę na pulsie naszej zmieniającej się planety poprzez zbieranie wywiadu środowiskowego z oceanów świata" - tak w skrócie określa zadanie Jasona-3 Stephen Volz, jeden z koordynatorów projektu. Satelita ma usprawnić proces prognozowania zjawisk meteorologicznych, szczególnie zaś cyklonów tropikalnych - podaje NASA.

17 grudnia, kilka minut po tym, jak nastąpiła separacja drugiego stopnia rakiety satelita rozwinął panele słoneczne. Kontrolerzy na Ziemi odebrali sygnał, a raporty telemetryczne wskazują, że obiekt pomyślnie został umieszczony na orbicie.

Jason-3 znajduje się na orbicie niższej o 25 kilometrów niż wysłany w 2008 r. Jason-2. Stopniowo orbita będzie zwiększana i osiągnie wysokość 1336 kilometrów na Ziemią. Oba obiekty mają operować w formacji i dokonywać skoordynowanych pomiarów. Około 6 miesięcy potrwa kalibracja urządzeń Jasona-3.

Jason-3 będzie dokonywał co 10 dni pomiarów poziomu wody w 95 procentach powierzchni oceanów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Może te wyniki badań zmobilizują ludzkość do zmian, bo dopóki ropa tanieje ,. to nic się nie opłaa aby przejść na inny system pozyskania energii.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.