Facebook Google+ Twitter

Jakich imion dzieciom nie nadawać

Parę tygodni temu Stolica Apostolska postanowiła wydać walkę nadawaniu dzieciom imion wzorowanych na pseudonimach celebrytów, imionach bohaterów kreskówek, nazwach znanych firm, owoców czy markach popularnych samochodów.

Chrzest dzieci w cerkwi prawosławnej. / Fot. Fot. Krzysztof MasłowskiW przemówieniu do rodziców, Benedykt XVI apelował, by nazywali dzieci imionami z chrześcijańskiego kalendarza. Zgodne z katolicką polityką niemowlę można nazywać imionami Julia czy Franciszek, natomiast zupełnie nieodpowiednie są takie jak Apple, Brooklyn czy Ferrari.

Głowa Kościoła nie jest jedynym przedstawicielem władz państwowych, które ograniczały lub całkowicie zakazywały używania niektórych imion w swoich krajach. Czasem ze względu na fakt, że używanie ich było przejawem złego smaku, nieobyczajności lub zwyczajnej głupoty. Jak pokażą poniższe przykłady imion nadanych dzieciom przez ich "kreatywnych" rodziców, decyzje władz były w wielu przypadkach w pełni uzasadnione.

Wyobraźmy sobie dziewięcioletnią dziewczynkę z Nowej Zelandii, której rodzic nadali imię Talula Does The Hula From Hawaii (Talula tańczy hawajskie hula). Inwencja czy zwykła głupota? Na szczęście sąd nakazał parze zmianę imienia córki. W tym samym kraju prawo musiało interweniować również w przypadku nazywania dzieci innymi kontrowersyjnymi imionami. Znalazły się wśród nich: Fish and Chips (dla bliźniąt), Sex Fruit czy Keenan Got Lucy. Takie interwencje sądu raczej nie dziwią, lecz co powiedzieć na fakt, że bez zastrzeżeń zezwolono na używanie takich imion jak Violence (przemoc), Stallion (ogier) czy wyjątkowo ekstrawaganckie Number 16 Bus Shelter (przystanek autobusu linii 16).

Gdybym właśnie zasnął nad klawiaturą, uderzenie głową w klawisze mogłoby skutkować dziwnym zapisem na ekranie. Może efektem mojego zmęczenia byłoby Brfxxccxxmnpcccclllmmnprxvclmnckssqlbb11116 . Okazuje się, niestety, że powyższy ciąg symboli został użyty jako imię nadane chłopcu w 1996 roku. Jego szwedzcy rodzice postanowili w ten sposób zaprotestować przeciwko restrykcyjnej ustawie dotyczącej nadawania imion dzieciom. Kochający wolność potomkowie Wikingów nie mogli zgodzić się z koniecznością uzyskania aprobaty władz zanim nazwie się swoją latorośl. Na szczęście dla małego co dzień rodzice nazywają go tradycyjnym imieniem Albin. Na obowiązującej w Szwecji liście imion zakazanych nie znalazło się Google, ale zapisano na niej takie imiona jak Q, IKEA, Metallica czy Veranda.
Kiedy w 1993 roku japońska para małżeńska nadała swemu synkowi imię Akuma władze zdecydowały, że było to nadużycie prawa rodziców do decydowania o wyborze imion dla swoich dzieci. W rezultacie sprawa trafiła do sądu, gdzie po długim procesie ojciec chłopca ostatecznie zdecydował się ustąpić i zmienić imię syna na mniej demoniczne. Dlaczego imię wzbudziło wątpliwości prawników? Pewnie dlatego, że należy do takich, których również Benedykt XVI zdecydowanie by nie zaaprobował. Akuma w kraju kwitnącej wiśni oznacza po prostu diabła.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (24):

Sortuj komentarze:

Gdyby rzeczywiście rodzice posluchali papieża, dopiero zaroiłoby się od dziwolągów. Proszę zaglądnąć do Martyrologium Romanum, ilez tam niesamowitych imion świętych, ktore dziś, na osoby mimi obdarzone - nie daj Boże!- ściągnęłyby wieczne drwiny otoczenia. Chyba, że o męczeństwo właśnie chodzi!

Komentarz został ukrytyrozwiń

MTG - http://ion24.blogspot.com/2010/12/ani-ani-pokolenie-nicoll-jessici.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

W szale imion zapomniałam zaświecić gwiazdki nad imionami, co uzupełniam :)
5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Joanno :)
"Współgranie" imiona z nazwiskiem rodzi też czasami zabawne sytuacje, których posiadacz współgrającego imienia z nazwiskiem nie jest w stanie wytłumaczyć przy załatwianiu spraw urzędowych bez narażania się urzędnikowi, sądzącemu, że petent drwi.
Jedną z bohaterek, która relacjonowała w "Rozmowach w toku" swoje zabawne perypetie, związane ze swoim bajkowo współgrającym imieniem i nazwiskiem, była Pani o nazwisku Pszczółka, której Rodzice z radości Jej narodzin nadali imię Maja :)
Próbowałam w archiwum "Rozmów w toku" odnaleźć nagranie tego odcinka, ale nie pamiętałam tytułu. Szukając po omacku w google nietypowe imiona i nazwiska w "Rozmowach w toku", odkryłam na forum datę i tytuł wspomnianego odcinka "Rozmów w toku" i dyskusję o nim:

http://board.counter-strike.pl/viewtopic.php?t=22532&postdays=0&postorder=asc&start=0

W archiwum witryny "Rozmów w toku" też nie znalazłam, bo to było z 2005r., czego w witrynie już nie ma.
Odcinek był tak zabawny i tematycznie zawiązany z komentowanym artykułem, że nie dałam za wygraną i poszperałam w archiwum google :)

http://web.archive.org/web/*/http://rozmowywtoku.onet.pl

Tam w zarchiwizowanych odcinkach "Rozmów w toku" w przedziale stosownych dat strona nie otwierała się, dopiero kopiując link z przybliżonego przedziału dat odnalazłam, ale tylko omówienie tego odcinka:

"...O swoich "nazwiskowych" perypetiach w poniedziałek opowie Wam także Maja - oczywiście - Pszczółka i państwo Zmyśleni. ..."
http://web.archive.org/web/20060117104015/rozmowywtoku.onet.pl/1301462,1,archiwum.html

Wspomniany odcinek "Rozmów w toku" pamiętam, że oglądałam z dużym rozbawieniem, zwłaszcza jak p. Pszczółka Maja miała problem wykazać, że z pracownika Urzędu naprawdę nie drwi - z niedowierzaniem czytał nawet dane w dowodzie osobistym :)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

A ja zostałam inaczej zapisana w USC, a inaczej ochrzczona. Inaczej mówili do mnie rodzice, a inaczej część rodziny. Odkąd pamiętam fakt posiadania dwojga imion był w moim przypadku przekleństwem, choć oba są względnie normalne. ;) Chyba wolałabym już jedno dziwne ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 08.02.2011 18:24

Imię powinno współgrać z nazwiskiem, przynajmniej dobrze brzmieć a tu często jest strasznie :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

> Przy wyborze wystarczy się kierować się rodzinną tradycją i/lub posiłkować się listą imion z kalendarza.

I pewnie dla tego dziś w Polsce częściej spotyka się imiona semickie niż czysto słowiańskie? ;) Popadanie w którakolwiek ze skrajności zazwyczaj oprowadzi do wypaczeń...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przy okazji - podobny temat był wcześniej omawiany pod tym artem: link

..

Komentarz został ukrytyrozwiń

> W przemówieniu do rodziców, Benedykt XVI apelował, by nazywali dzieci imionami z chrześcijańskiego kalendarza.

Taaaaa, a co z imionami od wieków awiacyjnych w lokalnych kulturach? Czy to nie jej rugowanie?... Wypieranie rodzimych, lokalnych imion?... http://www.rkp.w.activ.pl/index.php?option=com_mamboboard&Itemid=2&func=view&id=4143&catid=9

...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dolores Śledź, Karmen Fąfara i inne http://blog.onet.pl/39997,2,archiwum_goracy.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.