Facebook Google+ Twitter

Jakie będzie "jutro" Kościoła katolickiego w Polsce?

Pod rządami komuny Kościół katolicki w Polsce przyciągał więcej wiernych i cieszył się większym autorytetem niż obecnie, w wolnej Polsce. Czy spadek popularności KK będzie postępował? Czy Kościół utrzyma swoją pozycję?

 / Fot. .Przez lata rządów komunistycznych przyzwyczailiśmy się patrzeć na Kościół w Polsce jak na instytucję atakowaną, prześladowaną i obdzieraną z wszelkich dóbr i przywilejów. Lecz chociaż stracił on udział we władzy, jak też i znaczną część majątków, jakie posiadał przed wojną, to przecież jego największy kapitał, zaufanie wiernych, pozostał w dużym stopniu nienaruszony.

 / Fot. .Na przekór władzom PRL (a może z potrzeby ducha) wierni zapełniali kościelne ławy, a liczba powołań do stanu kapłańskiego i zakonnego nieustannie rosła. Zadziwiająco, bo aż o 75 proc. (za Tygodnikiem Powszechnym) w stosunku do pierwszego powojennego pięciolecia wzrosła liczba chętnych do nauki w seminariach duchownych w czasach największego terroru stalinowskiego w latach 1950 -1954.

W latach późniejszych prześladowania zelżały, a w epoce Gierka Kościół zaczął powoli odzyskiwać nie tylko utraconą pozycję, ale też w dużym stopniu swój dawniejszy majątek – według „Polityki” (Łazarewicz „Co Kościół ma?”, Polityka 2010) szczególnie dużo zyskał w latach 70. i 80. I co dziwne, wtedy właśnie znacząco spadła liczba powołań.

Największe triumfy przyszły jednak później. W latach powstawania i działania antykomunistycznego ruchu oporu, Kościół zaczął odgrywać w nim znaczącą rolę, a przez wiernych był postrzegany jako obrońca wolności, człowieczeństwa, polskości i wiary. Niewątpliwie duży wpływ na wzrost prestiżu Kościoła w społeczeństwie miał też wybór Polaka na papieża.

Kościoły były wypełnione po brzegi, Polacy (nawet niewierzący) garnęli się do świątyń, chociażby po to żeby słuchać kazań, w których część księży przemycała treści antykomunistyczne i antyrządowe (choć nie zawsze było to na rękę niektórym hierarchom – w tym czasie Episkopat blisko współpracował z władzami).

Po upadku komunizmu Kościół szybko odzyskał swoją pozycję w społeczeństwie oraz wpływ na elity rządzące, co w perspektywie czasu zaowocowało szeregiem korzystnych dla duchowieństwa decyzji, takich jak powołanie Komisji Majątkowej w celu odzyskania utraconych dóbr, powrót religii do szkół, podpisanie konkordatu itd. Z upływem czasu, mimo sprzyjających warunków,
pozycja Kościoła w Polsce wydaje się stopniowo słabnąć, zaś liczba powołań wykazuje wyraźne tendencje spadkowe - fakt ten potwierdzają zarówno prowadzone przez Kościół statystyki uczestnictwa wiernych w niedzielnych mszach, jak również badania prowadzone przez niezależne instytucje sondażowe.

Wyniki badań przeprowadzonych przez TNS OBOP pod koniec 2010 roku wykazały, że Kościołowi ufało 66 proc. badanych i były to najniższe notowania od 1994 roku. Spadek poparcia i zaufania wydaje się być systematyczny. Nawet jeżeli uwzględni się fakt, że badanie było przeprowadzone po głośnych wydarzeniach przed Pałacem Prezydenckim, to jego wynik winien być dla kościelnych hierarchów sygnałem ostrzegawczym, podobnie jak coraz liczniejsza grupa osób zainteresowanych apostazją i coraz mniejsza chętnych do uczestnictwa w wielkopostnych rekolekcjach.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (29):

Sortuj komentarze:

jacek
  • jacek
  • 23.03.2012 19:45

Katolik Dzisiaj 16:44
>Nie .Pan Bóg także normalny człowiek nie stoi za złem , zbudzeniem , nieprawościami w Kościele rzymsko katolickim

Ale skąd to wiesz katoliku?
Przeciez od oceny tego jest kościolł, a nie ty. To proboszcz, biskup lub papież rozstrzyga gdzie jest zło a gdzie nie - ci księża nie ponieśli żadnej kary w kościele, a prokurator zostal zablokowany.
Czy Pan Bog nie jest po stronie papieża i prymasa?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Katolik
  • Katolik
  • 23.03.2012 16:44

jacek Dzisiaj 14:43
Napisałeś "nygus w sukience molestuje twoje dziecko to i tak Pan Bóg jest po jego stronie"
Nie .Pan Bóg także normalny człowiek nie stoi za złem , zbudzeniem , nieprawościami w Kościele rzymsko katolickim.Kardynał Stanisław Dziwisz zatajał i zataja pedofile, homoseksualizm w Krk .Obecny Arcybiskup Józef Michalik również w aktywny sposób działał i działa na rzecz zatajania np. molestowania kleryków przez biskupa Peatz.
Teraz arcybiskup Józef Michalik obwinia wszystkich a o swoim środowisku przemilcza z premedytacja .Działa w Krk mafia pedofilska, homoseksualistów w aktywny sposób atakuje niewinnych ludzi Kościoła katolickiego .
Arcybiskup Józef Michalik napisał do swoich diecezjan list, w którym obwinia libertynów, ateistów i masonów o planowe ataki na Kościół.
Takiej hipokryzji tego dostojnika w kościele katolickim nie można tolerować . Należy to piętnować a winnych karać !

Komentarz został ukrytyrozwiń
jacek
  • jacek
  • 23.03.2012 14:43

Katolik Dzisiaj 08:18
Czy ja za Pana Boga robię? Nie... nie sadzę abym Go wyręczał, nie wiem jak ty nieboże doszedłeś do tego wniosku. Stwierdzam tylko fakty.

Możesz mnie obrzucac błotem, ale czy to katolickie? Moze napisz coś na temat, przecież ta dyskusja ma byc nie o mnie, a o kościele katolickim.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Katolik
  • Katolik
  • 23.03.2012 08:18

@jacek Dzisiaj 00:27 .To ty za Pana Boga robisz.Tobie i modlitwa nie pomoże , przecież robisz za Pana Boga.Po takich słowach, które napisałeś "nygus w sukience molestuje twoje dziecko to i tak Pan Bóg jest po jego stronie", stwierdzam ;jesteś osobnikiem psychicznie nie zrównoważonym. Jednak coś masz z boskości .Jesteś wielki ,niczym boża łaska .U ciebie na pstrym koniu jedzie .

Komentarz został ukrytyrozwiń
jacek
  • jacek
  • 23.03.2012 00:27

@Katolik Wczoraj 18:21
Ochrzczony niekoniecznie przymusowo, raczej z rozpędu. Jak te ławki w parku.
Ja bym odrożnił KOŚCIÓŁ jako instytucje i KOŚCIÓŁ jako wierni... to sa dwie różne rzeczy.
KOŚCIÓŁ w sensie "wierni" nie ma nic do powiedzenia, ma słuchać i podporzadkować się. Decyzje podejmują Głódz,
Paetz, obecnie Kowalczyk czy dawniej Glemp... w parafii proboszcz może ci odmówić posługi i napuscić miejscowa hucpe aby ci dali w skórę. Według KOŚCIOŁA instytucji nawet gdy jaki nygus w sukience molestuje twoje dziecko to i tak Pan Bóg jest po jego stronie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kościół w Polsce zawsze będzie mocny. Musimy pamiętać, że Kościół to każdy kto jest ochrzczony. I jeśli człowiek raz w roku przyjmie Komunię Św w okresie wielkanocnym należy do Kościoła. A nawet jesli nie to żyje w grzechu cięższkim ale należy do Kościoła i jest Kościołem. I kto nie otrzymał ekskomuniki należy do Kościoła. Pisząc na Kościół pisze się na siebie. Kto jest ekskomunikowany , jest w sekcie , nie był ochrzczony,
dokonał apostazji nie należy do Kościoła a ile jest takich osób w Polsce? A księża są z takich rodzin w jakich my żyjemy w Polsce. I tam uczą się od matki od ojca. I patrzy i uczy się . Widzi alkoholizm w rodzinie, przemoc, zdrady( ojciec zdradza, w rodzinach też jest i pedofilia, która w bogatej rodzinie w Polsce jest do nie wykrycia. I nie ma takiego cudu, że jak biskup nałoży mu ręce na głowe to on stanie się świetym. Nikt z nas nie wie czy nie wychowuje przyszłego księdza lub siostre zakonną. Nie jedna zimna duchowo katolicka rodzina zdziwiła się jak ich syn powiedział ide do seminarium. Była złość na początku a po kilku latach pierwsze miejsce w Kościele i podniesiona głowa. Czy syn ksiądz- kogoś kto donosił na sąsiada nie widział tego . Pożądny ksiądz najczęściej jest z pożądnej rodziny albo z Domu Dziecka. Nic nie dzieje się bez przyczyny.

Komentarz został ukrytyrozwiń
jacek
  • jacek
  • 21.03.2012 02:29

Ojciec Rydzyk jest biznesmenem. Zupelnie niezlym.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Katolik
  • Katolik
  • 20.03.2012 21:17

KIM JEST redemptorysta Tadeusz Rydzyk dla nas uczciwych Polaków i katolików ???
Przypominam ,że redemptoryści z Polski(Księstwa Warszawskiego)zostali wyrzuceni ,gdyż szpiegowali na rzecz Prus .Znowu ustami tych redemptorystów, a przede wszystkim Tadeusza Rydzyka nas Polaków okłamują , skłócają , okradają -tak nie boję się to napisać o tym wszystkim co wyprawiają " katolicy redemptoryści z Torunia .
O. Tadeusz Rydzyk przekonywał słuchaczy na antenie Radia Maryja, że biskupi nie dysponują żadnym wielkim majątkiem i nie mieszkają w pałacach. Wręcz przeciwnie. "W jednym pokoiku, a drugi pokój ma po to, żeby przyjmować innych" - mówił Rydzyk, który mocno zirytował się mówiąc m.in. majątku Kościoła zabranym przez komunistów za czasów PRL.
Proszę popatrzeć na ten atak na Kościół. I pokazywanie Kościoła: "jaki ten Kościół pazerny! W jakich płacach ci biskupi mieszkają!" Ja znam księży biskupów i widzę ile pokojów mają. I mógłbym mówić po nazwiskach. W jednym pokoiku, a drugi pokój ma po to, żeby przyjmować innych - usłyszeli słuchacze Radia Maryja z ust redemptorysty. TAK BEZCZELNIE KŁAMIE, WPROWADZA ZAMĘT W GŁOWACH UCZCIWYCH SŁUCHACZY Radia Maryja albo Telewizji Trwam Czeto słuchają to starzy i schorowani ludzie . Wierzą bezgranicznie w słowa kapłana - jest owszem "kapłanem " , który obrał się w ornat i ogonem na msze zwołuje uczciwych chrześcijan.
Przecież jak ci ludzie żyją. Jak ci ludzie ciężko pracują! Po ile godzin śpią! Proszę sobie wyobrazić te różne sytuacje jakie mają. Nie zazdroszczę żadnemu biskupowi. Mamy biskupów w Polsce i chwała Panu, że mamy takich! - dodał szef Radia Maryja. Jego wypowiedzi cytuje strona "Głos Rydzyka".
Duchowny nie ominął też kwestii majątku Kościoła, który został zabrany w czasach PRL.
A teraz jak oni oddali część tylko a nie wszystko, to oni na tym zarabiają. To są ogromne pieniądze! To nie jest sto milionów co roku, to są duże miliony - mówił Rydzyk.
A co z tymi szpitalami, które zniszczyli, zabrali? Ze szkołami, z różnymi ochronkami, a dzisiaj z tego funduszu szło też i na domy dziecka i na różne ochronki i na różne hospicja, na miejsca w których są ludzie, którymi się nikt nie zajmuje. Trzeba pojechać do tych zakonów popatrzeć jak te siostry oddają swoje życie z wielką miłością - dodał. DZIWNE , ZE NA PLEBANIACH SĄ MŁODE :jako,kucharki , gosposie , katechetki i "modlące" się wiecznie .
Potem było jeszcze ostrzej.
I jeszcze ci ludzie - ja widziałem kawałek jednego programu - no to przecież z taką nienawiścią mówili, że przechodzi pojęcie. To jest wzbudzanie nienawiści: "ci pazerni księża!" i tak dalej. TAK SĄ PAZERNI ,NIGDY NIE NASYCENI W ZDOBYWANIU MAJĄTKÓW !Kto to mówi? To są potomkowie dzieci tych, którzy to robili.
JA NIE JESTEM POTOMKIEM TYCH LUDZI <KTÓRYCH WYMIENIA Rydzyk .Jestem z rodziny , która od wielu pokoleń walczyła o Polskę !
Tych, którzy nie tylko zabierali te dobra, te szkoły, te ochronki, te szpitale, ale oni również zabierali dobre imię! Ile ludzi oni zabili! I ci ludzie nigdy nie byli osądzeni.
TAKI SUKINSYN ZARZUCA ZABICIE innych .NIE! To jest już zbrodnicze podburzanie Polaków na drugich rowniez Polaków!!
Ja nie mówię, żeby być przeciwko komuś - oczywiście, że modlę się, "przebacz im Panie" , ale ludzie, zastanówcie się! Wy jesteście też na tej ziemi. W Polsce trzeba dialogu, Polskę trzeba podnieść! - apelował redemptorysta.
TACY LUDZIE jak ten redemptorysta robią DIABELSKĄ ROBOTĘ W ŚRÓD NAS KATOLIKÓW I w POLSCE

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Robercie, mówiąc o postawie Kościoła w okresie rozbiorów, trzeba oddzielić dwie sprawy: polskie duchowieństwo i instytucję Kościoła. Nasi duchowni rzeczywiście zapisali w tym czasie piękną patriotyczną kartę, ale czynili to wbrew wyraźnym instrukcjom Stolicy Apostolskiej.

Papież Grzegorz XVI w encyklice "Cum primum" potępił powstanie listopadowe i nakazał bezwzględne posłuszeństwo carowi. Napominał:
"Dlatego kto władzy opór stawia, Bożemu rozkazowi opór stawia... Ulegajcie więc konieczności nie tylko dla gniewu, ale i dla sumienia."
A o powstańcach, którzy dla nas, Polaków, są patriotami i bohaterami, pisał tak:
"Gdy tylko doszła do nas wieść o strasznych klęskach, które w roku ubiegłym kwitnące wasze Królestwo nawiedziły, zaraz obudziło się w nas przypuszczenie, że one nie skądinąd pochodzą, jak od niektórych podstępu i kłamstwa sprawców, którzy pod pozorem religii w czasach naszych smutnych przeciwko legalnej książąt władzy głowę podnosząc, ojczyznę swoją, spod należnego posłuszeństwa się wyłamującą, bardzo ciężką żałobą okryli."
Należy pamiętać, że racja stanu Watykanu zawsze i wszędzie była nadrzędna w stosunku do racji stanu jakiegokolwiek państwa, w którym działał Kościół. Grzegorz XVI występował jako władca Państwa Kościelnego, jako jeden z monarchów, przestrzegających postanowień kongresu wiedeńskiego (zasada legitymizmu).
Do uległości wobec trzech zaborców nawoływał również papież Leon XIII w encyklice "O położeniu Kościoła w Polsce" z 1894 r.

Za duchowych przywódców zniewolonej Polski uważamy Mickiewicza i Słowackiego. Choć obaj byli ludźmi wierzącymi, ich stosunek do instytucji Kościoła (zwłaszcza do papieża) nie był przychylny. Prof. Michał Masłowski tak pisze o obrazie Grzegorza XVI w "Kordianie":
"Jest to groteskowo-patetyczna scena, w której na prośbę o błogosławieństwo dla męczenników walki za ojczyznę i za wiarę papież prezentuje zasady Realpolitik oraz światową paplaninę. Jedynie papuga - operując stereotypowymi formułkami eklezjalnymi - reaguje prawidłowo, bo mechanicznie, na prośbę bohatera, co daje oczywiście efekt groteskowy, kompromitując dodatkowo władcę duchowego wiernych: cierpiący mogą się spodziewać tylko frazesów, ale realnie - są pionkami politycznej gry."
Z kolei Mickiewicz krytykował instytucję kościelną w wykładach w Coll&#232;ge de France, a dwie z jego ksiąg znalazły się nawet na indeksie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
jacek
  • jacek
  • 20.03.2012 18:16

Kosciol ma do spelnienia misje, tyle ze ta misja ma dwoisty charakter:
I - wladza, wplywy i pieniadze
II - uczynienie czlowieka lepszym i troska o nasze zbawienie.
Ta druga jest niby glowna i jedyna - ale tak naprawde ma sluzyc jako przykrywka dla pierwszej, faktycznej.
Kto dzis w Polsce rozlicza kosciol z realizacji misji nr. II? Jak tego mozna dokonac, przeciez nie mamy statystyk ludzi zbawionych lub nie.
Moznaby sie pokusic o ocene standardow, zdrowia moralnego narodu, jakosci wychowania mlodziezy, wobec zasady, ze dobro kosciola jest najwazniejsze - wazniejsze nawet niz dobro molestowanych dzieci sprawa staje sie jasna.
Mozna zapytac abp. Glodzia jak ocenia realizacje misji nr. II, ale podejrzewam ze bylby zdziwiony ze mu takie pytania sie stawia... od tego sa przeciez rodzice, szkola, organizacje srodowiskowe itp.