Facebook Google+ Twitter

Jakie czasy, takie atrakcje

Z przejść granicznych wracają do domów żołnierze amerykańscy oraz polscy przewoźnicy. Jakże odmienne towarzyszą im nastroje i sytuacja ekonomiczna. Podobnie rzecz się ma z nami i naszymi wnukami.

 / Fot. Jerzy KirzyńskiKiedyś do mego rodzinnego Wojcieszkowa przyjechał góral. Rano, zamiast śniegu, za oknem zobaczyłem niecodziennego, paradnego gościa. Podobnie, jak moi rówieśnicy, zapomniałem o śniadaniu i o szkole. Pół dnia za nim biegaliśmy.

Do dzisiaj nie wiem, podobnie koledzy, w jakiej sprawie się pojawił i najważniejsze, czy miał ciupagę?

 / Fot. Jerzy KirzyńskiCzęściej widywaliśmy kobietę z innej wsi. W ogromnej, czarnej chuście na głowie. Chodziliśmy tam gdzie ona. Od kościoła, na cmentarz i z cmentarza do kościoła. Nieznajoma niekiedy rzucała za siebie, zebranym z drogi, piaskiem. My w nią kamieniami i patykami.

Takie atrakcje zapamiętałem z pacholęcych lat, nazwanych przez politologów, okresem głębokiego socjalizmu.

 / Fot. Jerzy KirzyńskiDzisiaj w początkach, powojennego, kapitalizmu nasi wnukowie czekają z komórkami, ipadami na wracających „kołowymi wozami bojowymi” żołnierzy amerykańskich z ćwiczeń w Estonii do Vilseck /Niemcy/ aby zrobić sobie selfie.

Zapewne hejterzy pytają ironicznie, na internetowych forach, kiedy Amerykanie będą mogli podziwiać polskie rosomaki na najważniejszych drogach stanowych USA? I obiecują, że wybiorę się za ocean by to utrwalić iphonem.

Pod warunkiem, że zniesione zostaną wizy.

 / Fot. Jerzy KirzyńskiOd wschodniej granicy, podobnie jak amerykańskie Stryker, wracają kolumny samochodów ciężarowych. Na przejściu w Krotoszynie właściciele polskich firm transportowych uczestniczyli w strajku przewoźników. Rosnące koszty pracy, nieuczciwa konkurencja firm zachodnich, konsekwencje rosyjskiego embarga itp. sprawiają, że wielu polskim firmom grozi upadłość.

Amerykanie będą, po podróży, odpoczywać w niemieckiej bazie. Szefowie firm przewozowych jadą na pikietę do Brukseli.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.