Facebook Google+ Twitter

Jakie czasy, takie obchody rocznicy Powstania

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2007-08-01 18:20

63 lata temu wybuchło Powstanie Warszawskie. Po raz kolejny na warszawskich Powązkach złożone zostały wieńce w hołdzie walczących o wolną Polskę. Obchody przebiegły tak jak należało... Czy aby na pewno?!

Tak jak 63 lata temu, uwaga całej Warszawy skupiona dziś była wokół godziny "W". Punktualnie o 17 w całej stolicy i nie tylko, bo przecież w tym roku również w innych polskich miastach, rozległ się donośny dźwięk syren. Mieszkańcy przystanęli, samochody się zatrzymały. Wszyscy oddaliśmy hołd poległym w walce o niepodległą Polskę.

Kilka minut po 17 na warszawskim Cmentarzu Powązkowskim, jak co roku pod pomnikiem Gloria Victis, zebrali się: weterani walk, władze państwa oraz mieszkańcy stolicy, aby uczcić wydarzenie z sierpnia 1944 roku. Jednym z punktów programu było uroczyste złożenie wieńców przed pomnikiem, dokonane przez delegacje w asyście żołnierzy z kompanii reprezentacyjnej Wojska Polskiego i harcerzy.

Obchodom przypatrywałem się za pośrednictwem jednego z kanałów telewizyjnych, transmitujących je na żywo. To co zobaczyłem wywołało we mnie poczucie głębokiego zniesmaczenia. Nie potrafię znaleźć racjonalnej odpowiedzi na pytanie: dlaczego delegacja Światowego Związku Żołnierzy AK w kolejce do złożenia wieńca została umieszczona za przedstawicielami CBA (wieniec składał Mariusz Kamiński) i Kontrwywiadu Wojskowego (wieniec złożony przez Antoniego Macierewicza).

Z tego co zobaczyłem, wyciągnąłem wniosek: w dniu święta narodowego, tak ważnego dla wszystkich Polaków, nie uszanowano najważniejszych - nie uszanowano powstańców. Nie przypominam sobie, żeby w latach poprzednich oddzielny wieniec składał przedstawiciel Kontrwywiadu Wojskowego, ta instytucja była zawsze "przypisana" do wieńca od Ministerstwa Obrony Narodowej.

Nie chodzi mi o to, aby za wszelką cenę skrytykować CBA, czy Kontrwywiad, Kamińskiego, czy Macierewicza - oni również, tak jak każdy inny człowiek, warszawiak, Polak mają prawo do złożenia wieńców. Chciałbym tylko, aby pamiętali, że w dniu takim, jak 1 sierpnia oczy całego kraju nie powinny kierować się ku nim. Tego dnia najważniejsi są byli powstańcy, którzy ich gestem mogli poczuć się dotknięci, żeby nie powiedzieć znieważeni.

Być może niektórzy nie zgodzą się ze mną (jestem ciekaw innych poglądów), jednak moim zdaniem w dniu 1 sierpnia, oddając hołd poległym za wolną ojczyznę, miejsce przed powstańcami mogą zajmować tylko najważniejsi przedstawiciele państwa polskiego tacy, jak prezydent, czy premier. W końcu chyba po to są obchody tej rocznicy, aby oddać honor właśnie powstańcom.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Oczywisty +

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jakie dziwaczne? Każdy ma prawo do swojej oceny tego co widzi? Na szczeście żyjemy w kraju, gdzie każdy może mieć swój pogląd na każdy temat. Mnie też wkurza gdy widze ludzi mających nienawiść w oczach jak Kamiński, czy Macierewicz, których hipokryzja jest bezgraniczna, pochylających się w bezczelnie udawanej zadumie nad grobami ofiar Powstania...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Minus za dziwaczne i subiektywne uniesienie. Wybacz, kto cię uprawnił do wytyczania kolejności lub reprezentacji na uroczystościach państwowych? I drugi minus powinien być za samo porównanie obchodów tegorocznych z "latami poprzednimi". Jeśli masz na myśli lata przez kampanią promujacą PW przez Kaczyńskiego to dla mnie skandal.
Minusów zwyczajowo i zgodnie z moimi zasadami nie postawię bo to dział M3G

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 01.08.2007 22:07

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Widziałam tylko fragment relacji i miałam spore watpliwości czy ktoś ze świecznika tam wiedział po co stoi... Myślę, ze większość by powiedziała, ze zaczyna sie kampania wyborcza i wypadało.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.