Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6953 miejsce

Jakie dokumenty potrzebne są do świadectwa energetycznego?

Świadectwo energetyczne to dzisiaj jeden z coraz częściej wymaganych dokumentów, szczególnie dla nowych budowli. Zamiennie można go określać mianem świadectwa charakterystyki energetycznej budynku.

Zdjęcie z badania termowizyjnego / Fot. CertEnergiaJest to świadectwo potrzebne do termomodernizacji budynku. Certyfikat energetyczny otrzymujemy po przeprowadzeniu wizji lokalnej przez osobę do tego uprawnioną. To, co znajduje się w certyfikacie to informacje na temat optymalnego zużycia energii do komfortowego zamieszkiwania lub wykorzystywania budynku.

Certyfikat ma za zadanie określić, do jakiego stopnia można obniżyć wartość dostarczanej energii. W ten sposób możemy poczynić odpowiednie kroki podczas remontu termomodernizacyjnego czyli zmian, które wprowadzą znaczne obniżenie kosztów eksploatacji obiektu. Jednak przed przystąpieniem do przeprowadzenia wizji warto jest dostarczyć gamę różnych dokumentów na podstawie których specjalista wyciągnie odpowiednie wnioski dotyczące stanu różnych instalacji w naszym domu.

Pierwszym dokumentem jest projekt budowlano-architektoniczny, ten najbardziej aktualny, w którym zawarte są wszystkie przeprowadzone zmiany od momentu rozpoczęcia użytkowania budynku. Następnie ważnym są wszelkie zaświadczenia związane z instalacjami grzewczymi, w tym również instalacjami do rozprowadzania ciepłej wody. Jeżeli w budynku zainstalowana jest klimatyzacja, dane techniczne związane z procesem jej działania są również przydatnymi.

W przypadku obiektów energooszczędnych, gdzie zainstalowanymi są na przykład kolektory słoneczne, dokumentacja odnośnie tych elementów jest również wskazana do dostarczenia. Powyższe dane techniczne zawarte na papierze są najważniejszymi dokumentami, jakie należy przedstawić jeszcze przed wizytą specjalisty w naszym domu. W razie ich braku, należy wejść w ich posiadanie poprzez przeprowadzenie osobnej, odrębnej ewidencji. Jeżeli jednak nie chcemy się na to zgodzić, być może uzyskamy zgodę na wystawianie świadectwa jedynie na obserwacjach przeprowadzonych podczas wizji lokalnej. Jednak będzie to dość niepełny dokument, który nie przedstawi dokładnie charakterystyki energetycznej budynku.


Aby certyfikat energetyczny odzwierciedlał jak najlepiej faktyczny stan wykorzystania energii w domu, możemy dodatkowo udostępnić parę innych zaświadczeń. Są nimi między innymi dokument przebiegu robót budowlanych czy specjalna książka obiektu budowlanego, w której zawarte są wszelkie ważne, z technicznego punktu widzenia, wydarzenia związane z danym obiektem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.