Facebook Google+ Twitter

Jakie imię przyjmie nowy papież?

Zawsze wybór imienia przez nowego papieża niesie z sobą mnóstwo emocji. To wyraźny sygnał o woli kontynuacji, co teraz, w przełomowym dla dziejów Watykanu momencie bez wątpienia jest pierwszym, najbardziej czytelnym jego wyrazem.

Jakie imię wybierze nowy papież? - tvn.24.pl / Fot. Print Screen"Nie porzucam krzyża, lecz pozostaję w nowy sposób przy ukrzyżowanym Panu. Nie sprawuję już dłużej władzy nad Kościołem, ale w posłudze modlitwy pozostaję w otoczeniu św. Piotra" - powiedział wczoraj Benedykt XVI. Dziś, po raz ostatni pozdrowi wiernych z balkonu w Castel Gandolfo, a o godzinie 20.00 zakończy swój pontyfikat.

Choć nadal jeszcze nie wiadomo, kiedy rozpocznie się konklawe i kto zostanie wybrany na następcę Benedykta XVI, to media, a zwłaszcza włoska prasa, zastanawiają się, jakie imię, na znak kontynuacji z pontyfikatami poprzedników, wybierze nowy papież. Benedykt XVII, Jan Paweł III, Pius XIII, a może Paweł VII?

Zawsze wybór imienia przez nowego papieża niesie z sobą mnóstwo emocji. To wyraźny sygnał o woli kontynuacji, co teraz, w przełomowym dla dziejów Watykanu momencie bez wątpienia jest pierwszym, najbardziej czytelnym jego wyrazem.

Jest wysoce prawdopodobne, iż nowy biskup Rzymu postanowi, że będzie nazywać się Benedykt XVII. Wybór ten byłby wyrażeniem pragnienia, by jego pontyfikat był dokończeniem przerwanego abdykacją pontyfikatu Josepha Ratzingera.
Jednak zdaniem wielu, na taki gest mógłby się zdobyć jedynie hierarcha pochodzący z najbliższego otoczenia Benedykta XVI, osoba szczególnie mu intelektualnie bliska. Biorąc pod uwagę fakt, że emerytowany papież zachowa imię Benedykt XVI i od maja będzie mieszkał na terenie Watykanu, jest to jednak decyzja dość trudna. Drugim z wymienianych w mediach imion jest imię Paweł, które po przerwanym nagłą śmiercią trwającym zaledwie 33 dni pontyfikacie Jana Pawła I, wybrał Karol Wojtyła. Jednak po 27 latach posługi papieża Polaka, która zmieniła oblicze Kościoła i częściowo świata, wydaje się mało prawdopodobne, by nowy papież zechciał, poprzez przyjęcie imion Jan Paweł III, mierzyć się z jego postacią. Włoskie media są zdania, że trudnym wyborem byłoby też przyjęcie jako nawiązanie do bardzo wyrazistych, choć różnych, papieży, imienia Paweł VII czy Jan XXIV.
W XIX i XX wieku aż sześciu papieży nosiło imię Pius. Ostatnim papieżem, który go używał był zmarły w 1958 roku Pius XII. Choć przyjęcie dość konserwatywnego imienia Pius XIII jest możliwe, to ze względu na dyskusję wokół roli papieża Eugenio Pacellego w czasie drugiej wojny światowej, wybór ten wydaje się raczej niemożliwy.
Wobec tych faktów, zdaniem Armando Torno, publicysty "Corriere della Sera", najbardziej prawdopodobnym i najlepszym wyborem, byłoby przyjęcie imienia Leon XIV. Imię to nawiązywałoby bowiem do jednego z najważniejszych pontyfikatów w najnowszej historii Kościoła, do posługi papieża z przełomu XIX i XX wieku, Leona XIII, który w roku 1891 napisał "Rerum novarum", pierwszą encyklikę społeczną poruszającą kwestię ludzi pracy. Leon XIII dążył do zjednoczenia chrześcijan, był protektorem nauki, a dzięki swej komunikatywności zdobył uznanie w wielu krajach. Media podkreślają, iż niewątpliwe zasługi Leona XIII, to w obecnym przełomowym momencie, znakomite dziedzictwo dla następcy świętego Piotra.

A może zgodnie z przepowiedniami Malachiasza następca Benedykta XVI przyjmie imię Piotr II ?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

"Nie jestem już papieżem Kościoła katolickiego" - powiedział dziś, Benedykt XVI w Castel Gandolfo. Po chwili zastanowienia dodał: - Jestem papieżem tylko do godziny 8.00 wieczorem, później już nim nie będę. Jestem po prostu pielgrzymem, który zaczyna ostatni etap swojej pielgrzymki na tej Ziemi.
W chwili odlotu Benedykta XVI z Watykanu na jego profilu na Twitterze ukazał się ostatni komunikat: "Dziękuję za waszą miłość i wasze wsparcie. Obyście stawiając Chrystusa w centrum waszego życia mogli zawsze doświadczać radości!".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.