Facebook Google+ Twitter

126 miejsce

Jakie jest ryzyko poważnych awarii przemysłowych w Polsce?

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-11-19 16:22

W Polsce znajduje się aż 149 zakładów wysokiego ryzyka i pod tym względem, zgodnie z danymi Komisji Europejskiej, zajmujemy siódme miejsce wśród krajów unijnych o najwyższym zagrożeniu awarią przemysłową.

 / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Recycling_symbol.svgW celu uświadomienia wagi tego problemu, podczas zbliżających się Międzynarodowych Targów Ochrony Środowiska POLEKO, w dniach 24-25 listopada 2010, zostanie zorganizowana konferencja pt. „Przeciwdziałanie poważnym awariom przemysłowym”. W dniu 25 listopada odbędą się pokazy pojazdów i sprzętu do rozpoznawania i analizowania zagrożeń oraz ratownictwa chemiczno-ekologicznego. Targi POLEKO potrwają od 23 do 26 listopada w Poznaniu.

Wielkie awarie przemysłowe należą do kategorii wypadków nadzwyczajnych, wyrządzających dotkliwe straty sanitarne, ekologiczne oraz szkody materialne. W Unii Europejskiej, na pierwszym miejscu pod względem ryzyka awarii przemysłowych są Niemcy (815 zakładów), za nimi Francja (626), Włochy (474), Wielka Brytania (364), Hiszpania (216) i Holandia (176). Jednak to właśnie w Aice na zachodzie Węgier, zajmujących dopiero 14. miejsce w tym raporcie, doszło w październiku br. do katastrofy ekologicznej na olbrzymią skalę.

W Polsce znajduje się prawie 3 razy więcej zakładów o podwyższonym ryzyku niż na Węgrzech, dlatego tak ważne jest uświadamianie tego problemu. Na dwudniowej konferencji (24-25 listopada) podczas targów POLEKO poruszone zostaną między innymi takie tematy jak: przyczyny oraz skutki poważnych awarii przemysłowych, ocena ryzyka, działania prewencyjne i ratownicze w zakresie nadzwyczajnych zagrożeń środowiska. Przedstawiona zostanie rola Inspekcji Ochrony Środowiska w zapobieganiu awariom przemysłowym, Natomiast na przykładzie akcji ratowniczej w Rafinerii „Trzebinia” zostaną omówione działania podczas poważnych awarii i katastrof przemysłowych. Służby pożarnicze przygotowały również specjalny pokaz sprzętu ratownictwa chemiczno-ekologicznego.

Organizatorami tego wydarzenia są: Wielkopolski Oddział Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Pożarnictwa, Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu oraz Międzynarodowe Targi Poznańskie. Patronat sprawuje Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej i Główny Inspektor Ochrony Środowiska.
Konferencja adresowana jest do szerokiego grona odbiorców: dyrekcji i kadry technicznej zakładów dużego i zwiększonego ryzyka powstania awarii przemysłowych, organów administracji państwowej nadzorujących i kontrolujących te zakłady (Państwowa Straż Pożarna, Inspekcja Ochrony Środowiska, Państwowa Inspekcja Pracy, Urzędy Dozoru Technicznego), rzeczoznawców ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych i wszystkich innych osób zainteresowanych tą problematyką.

Więcej informacji na: www.poleko.mtp.pl


Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska POLEKO
23 - 26 listopada 2010
Międzynarodowe Targi Poznańskie

Kontakt dla mediów:

Joanna Sobkowiak, tel. +48 61 869 29 60, e-mail: joanna.sobkowiak@mtp.pl
Monika Wietrzyńska, tel. +48 61 869 25 04, e-mail: monika.wietrzynska@mtp.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.