Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2763 miejsce

Jakie jest znaczenie miłości i przyjaźni w życiu młodego człowieka?

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2007-02-24 21:10

Młodość to okres z którym wiąże się wiele wyzwań i sprzeczności. Zobaczmy jak się to ma do dwóch najważniejszych uczuć...

Miłość i przyjaźń – dwa najważniejsze uczucia, podstawy życia każdego człowieka. W młodości jednak, kiedy psychika nie jest jeszcze do końca ukształtowana te dwa pojęcia mogą przybierać różne znaczenia, czasem sprzeczne z ogólnie panującymi ideami. Nastolatki bowiem postrzegają świat inaczej niż osoby dorosłe. Uczą się, zyskują doświadczenie. Zastanówmy się więc nad znaczeniem miłości i przyjaźni w życiu młodego człowieka.

Miłość – złożone, trudne do zdefiniowania zjawisko, często utożsamiane z uczuciem, które przejawia się w relacji do drugiej osoby (lub obiektu), połączonej z silnym pragnieniem stałego obcowania z nią, czemu może towarzyszyć pociąg fizyczny do osoby będącej obiektem uczucia. Zwykle jest okazywana przez czynienie dla kochanej osoby dobra. Jest wiele rodzajów miłości, jednak dąży ona do jednego – do kochania. W życiu młodego człowieka miłość najczęściej przejawiała się w kontaktach rodzinnych. W pewnym jednak wieku rośnie zainteresowanie rówieśnikami. Kiedy dwoje młodych ludzi zaczyna być razem, poznają oni czym jest miłość. Badają nawzajem siebie i swoje uczucia. Zaczyna się od mocnej przyjaźni i zaufania, potem dochodzą nieśmiałe gesty i zachowania takie jak pocałunek, chodzenie na randki. Wreszcie może zrodzić się namiętność, chęć kontaktu fizycznego. Miłość to jednak nie tylko seks. Miłość to przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa, zaufanie i bezinteresowność, chęć bycia razem i dozgonna przyjaźń. Młodzieńcze uczucie może przerodzić się w prawdziwą miłość i przetrwać, zwieńczone małżeństwem. Rzadko jednak tak się dzieje. Większość bowiem to zwykłe szkolne zauroczenia. Beniamin Disraeli napisał: „Urok pierwszej miłości polega na naszej niewiedzy, że to się może kiedyś skończyć”. Dlatego w wieku młodzieńczym najczęściej nie ma miłości, ale chęć poznania czym ona jest.

Przyjaźń – termin ten używany jest dziś w celu opisania relacji między osobami, które się wzajemnie wspierają i współpracują ze sobą. Cechuje się z reguły solidarnością, lojalnością i afektem. Młodzi ludzie najczęściej posiadają bardzo wielu przyjaciół. Sprawdzają, czy ich przyjaźnie przetrwają przeciwności losu. W ten sposób szukają „tych prawdziwych”, którzy ich nie opuszczą. Młodzi ludzie częściej cierpią zranieni przez przyjaciół niż przez rozterki miłosne. Przyjaźń bowiem w takim wieku ma o wiele większe znaczenie niż miłość. Przyjaciel to osoba, która darzy się bezgranicznym zaufaniem. Wierzy się, że ona nas nie skrzywdzi, będzie z nami w biedzie. W Biblii napisane jest: „Przyjaciel zawsze okazuje miłość; rodzi się bratem w niedoli”, tak więc nie zdradzi nas, nie opuści, nie skrzywdzi. Prawdziwa przyjaźń powinna być bezinteresowna i tolerancyjna. W młodości jest to szczególnie ważne, bo najczęściej wtedy wybiera się przyjaciół na całe życie. Jest ona też drogą do miłości, daje radość. W świecie młodości warto mieć kogoś, komu można powierzyć sekrety, wypłakać się. Wspaniale jest wiedzieć, że jest ktoś, na kogo można liczyć.

Podsumowując, ogromne jest znaczenie miłości i przyjaźni w życiu nastolatka. Dzięki tym dwóm uczuciom poznajemy drugiego człowieka, uczymy się życia. Znajdujemy wsparcie i potrzebną pomoc. Doświadczenia zebrane w młodości przydają się w życiu dorosłym, kształtują psychikę człowieka. Warto kochać, być kochanym i mieć kogoś, na kim można polegać. Na koniec mogę powiedzieć, że nie ma dla mnie nic ważniejszego niż przyjaźń i miłość, bo dzięki nim czuję, że żyję. A Wy jak uważacie?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

plus za wywołany u mnie banan na twarzy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

plus - chyba nie trzeba uzasadniać

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo trafne spostrzenie. Ja rowniez ze bez tych dwoch wartosci zycie jest bez sensu i tylko dla nich warto zyc.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.