Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1894 miejsce

Jakie mamy dziś ciśnienie? Sprawdź, co mówi barometr

Mamy wyż, mamy mróz i piękną pogodę. A czego możemy oczekiwać w najbliższych dniach? Co nam mówi barometr?

Stary barometr, z lat 70., ale wskazuje poprawnie. Dziś czarna wskazówka na 1041 hPa, złota wskazówka pokazuje ostatnie sprawdzane ciśnienie. / Fot. Roman WoźniakMróz idzie ze wschodu i trzeba wiedzieć co ten wschodni wiatr nam przyniesie.

Przeglądając rosyjską stronę czytam, że 29 stycznia będzie ustanowiony rekord w ciśnieniu atmosferycznym w Moskwie i wyniesie 1032 milibarów. Tak więc, znacznie przekroczy poprzedni rekord, który padł 28 lat temu. W 1984 roku, w tych dniach stycznia ciśnienie wyniosło 1030.9 milibar.

Zaglądam na mój barometr - tu jest 780 mmHg lub 1040 hPa. Wisi około 108 m. nad poziomem morza. Mamy spory wyż. Czyste bezchmurne niebo. Nocą widzimy gwiazdy i księżyc. W ogóle widzialność jest ponad 10 kilometrów. Jest czyste powietrze.

Ja mieszkam prawie w Warszawie. Sprawdzam ciśnienie u innych. Na Wydziale Fizyki Politechniki Warszawskiej w punkcie pomiarowym zlokalizowanym na 135 m nad poziomem morza 29 stycznia 2012 r.o godz. 13:20 ciśnienie wynosiło 1026.5 hPa. Różnica spora. Czyżby mój barometr tak źle wskazywał?

Sprawdzam jakie ciśnienie podają dla lotników na Lotnisku Warszawa Okęcie - Kod Metaru EPWA, a tam prawie jak u mnie w domu - "Q1041 w określeniu lotniczym" czyli ciśnienie wynosi 1041 hPa.

Ładna pogoda i trzeba wyjść na spacer. Na niebie zostają smugi po przelatujących samolotach.

Wzorcowe ciśnienie na poziomie morza wynosi 1013,25 hPa.

A dla dociekliwych, chcących przeliczać dane, podaję adres strony z takim kalkulatorem

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.