Facebook Google+ Twitter

Jakie monety maja w portfelu rudzianie?

Do końca roku w Rudzie Śląskiej, będzie można płacić talarami Goduli. Każda moneta o nominale 5 Talarów Goduli, ma równowartość 5 złotych. Zgodnie z Ustawą, rok 2008 w Rudzie Śląskiej jest Rokiem Karola Goduli.

Talar Goduli / Fot. Magdalena FoltysJuż od 1 października, na terenie Rudy Śląskiej, można płacić za towary i usługi talarami Goduli. Mennica Polska w Warszawie, 22 września br., wybiła 20 tysięcy talarów. Każda moneta ma nominał 5 Talarów, to równowartość 5 złotych. Są one zrobione z mosiądzu. Można jeszcze nabyć srebrne monety o nominale 50 Talarów.

Na monetach jest wybity wizerunek Karola Goduli. Ma to związek, z obchodzonym w Rudzie Śląskiej, rokiem Goduli. Monety zostały wykonane, według projektu artystycznego rzeźbiarki, Beaty Wątróbskiej- Wdowiarskiej. Talarami można płacić do końca roku, w wyznaczonych do tego miejscach, oznaczonych specjalnymi znakami „Tu honorujemy 5 Talarów Goduli”.
Talar Goduli / Fot. magdalena Foltys
Rudzianie, płacący złotówkami, mogą się zdziwić, gdy resztę przy kasie, otrzymają właśnie w takiej, niecodziennej formie. Talary można nabyć w holu Urzędu Miasta, przy Biurze Obsługi Mieszkańców. Talary Goduli są gratką dla kolekcjonerów, którzy, aby nabyć tą monetę, przyjeżdżają z różnych stron Polski.
Talary Goduli / Fot. Urząd Miasta Ruda Śląska
160 lat temu…..
Rok 2008 zgodnie z Uchwałą Miasta Ruda Śląska jest nazwany Rokiem Karola Goduli. Dla wielu to mało znana postać. W tym roku mija 160 rocznica jego śmierci. Prawie całe życie spędził w Rudzie Śląskiej. Był śląskim potentatem przemysłowym. Na jego majątek składało się 19 kopalń galmanu, 40 kopalń węgla kamiennego, 3 huty cynku, udziały w innych zakładach górniczo – hutniczych, majątki ziemskie: Szombierki, Orzegów, Bujaków, Bobrek i Paniowy. Jest pochowany w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szombierkach. W tym kościele jest pochowana również spadkobierczyni Karola Goduli - Joanna Gryzik Schaffgotsch.

Na jego cześć jedną z dzielnic miasta nazwano Godulą. Leży ona w północno- wschodniej części miasta Ruda Śląska.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.