Facebook Google+ Twitter

Jakie są największe bolączki polskiego więziennictwa?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-05-28 18:00

Przepełnienie i braki kadrowe to największe bolączki polskiego więziennictwa. Mimo to sytuacja jest, zdaniem ministerstwa sprawiedliwości, stabilna.

Raport o stanie więziennictwa przedstawił Sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka wiceminister sprawiedliwości Marian Cichosz. Obecnie w 155-ciu więzieniach przebywa ponad 86 tysięcy osadzonych. Tymczasem polskie zakłady karne mają zaledwie 79 tysięcy miejsc.

Jak mówi wiceminister Cichosz, bardzo często zdarza się, że do aresztów trafiają przedmioty, które nie mają prawa się tam znajdować - nie tylko telefony komórkowe, ale alkohol czy narkotyki. Nie udaje się przeciąć niedozwolonych kontaktów osadzonych ze światem zewnętrznym. Dlatego, zdaniem wiceministra, poza stworzeniem dodatkowych miejsc dla skazanych konieczne jest uszczelnienie samych zakładów karnych. Ich funkcjonariusze mają zwrócić większą uwagę na to, by nie trafiały tam zabronione przedmioty. Ponadto zostaną zakupione specjalne urządzenia, które pozwolą wykryć na przykład nielegalne telefony komórkowe.

O trudnej sytuacji polskiego więziennictwa świadczą też liczby. Od stycznia do kwietnia tego roku z zakładów karnych udało się zbiec 126-ciu osadzonym. W tym czasie doszło też w więzieniach do 246-ciu pobić, 44-ech gwałtów i 5-ciu zbiorowych wystąpień przeciwko strażnikom.

Jednak najbardziej niepokojący jest wzrost liczby samobójstw. W ciągu pierwszych czterech miesięcy roku życie odebrało sobie 15-tu więźniów, podczas gdy w analogicznym okresie ubiegłego roku liczba ta wyniosła 4.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.