Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2018 miejsce

Jakie studia wybrać? 8 powodów, dla których warto studiować w Polsce

Możliwość studiowania za granicą staje się coraz bardziej popularna i coraz prostsza. Przyczyną tego stanu rzeczy są z pewnością otwarte granice między państwami, ale także coraz powszechniejsza znajomość języków obcych - przede wszystkim języka angielskiego. Plusów studiowania za granicą jest wiele. Ale czy warto wyjeżdżać z Polski?

Sonda

Dlaczego studiujesz w Polsce?

 / Fot. ClicgaucheUczelnie w Polsce oferują kandydatom bardzo szeroki wybór studiów. W Polsce jest 470 uczelni, z czego 132 to uczelnie publiczne, a 338 to uczelnie niepubliczne.

Istnieje trzystopniowy system studiów: studia I stopnia (licencjackie lub inżynierskie), studia II stopnia (magisterskie), studia III stopnia (doktoranckie). Studenci, którzy uzyskali dyplom ukończenia studiów wyższych, mają możliwość dalszego zdobywania wiedzy na studiach podyplomowych. Ponadto polskie uczelnie organizują lektoraty, czyli bezpłatne (na studiach dziennych) zajęcia nauki języka obcego. Oferta jest bardzo szeroka i obok najpopularniejszych języków możemy się uczyć również tych bardziej "egzotycznych", jak np. języka suahili czy amharskiego.

Zajęcia

Studiując na polskich uczelniach, zdarza się tak, że musimy poświęcić bardzo wiele czasu na uczenie się samej teorii. Zakres nauczania jest zdecydowanie większy, niż w innych krajach europejskich, takich jak np. Wielka Brytania, gdzie większy nacisk kładzie się na zajęcia praktyczne. Dobrze byłoby, gdyby uczelnie w Polsce choć po części przejęły model nauczania obowiązujący w innych krajach i organizowały więcej zajęć praktycznych. Nie można jednak zapominać o tym, że podstawą praktyki jest wiedza teoretyczna, która jest niezbędna do wykonania wielu zadań.

Czytaj także: Sprawdź, gdzie warto studiować za granicą

- Zakres nauczania przedmiotów w Polsce jest znacznie szerszy niż za granicą. W Polsce odbywałem studia w języku angielskim i miałem okazję wielokrotnie korzystać z zagranicznych podręczników - obejmowały jedynie prostsze, można powiedzieć, podstawowe, zagadnienia. Na studiach w Polsce musieliśmy przyswajać zdecydowanie trudniejszy materiał, co odbija się na zakresie wiedzy, którą można przyswoić. Niemniej jednak często była to wiedza czysto teoretyczna, przydatna w pracy naukowej, jednak niekoniecznie wykorzystywana w środowisku biznesowym - mówi Marcin, student informatyki na Politechnice Warszawskiej.

Finanse

Studiując na państwowych, polskich uczelniach mamy możliwość wybrać tryb studiów, w jakim chcielibyśmy się kształcić. Studia dzienne są bezpłatne, natomiast decydując się na studiowanie w trybie wieczorowym lub zaocznym, musimy liczyć się z tym, że za każdy semestr musimy zapłacić. Kwoty są bardzo różne, ich wysokość zależy od uczelni, kierunku i trybu studiów. Przykładowo, studiując biologię na Uniwersytecie Warszawskim w trybie wieczorowym, za rok studiów musimy zapłacić około 5 tysięcy złotych, natomiast decydując się na studiowanie politologii, również w trybie wieczorowym, musimy zapłacić 4800 złotych. Z pewnością nie są to małe kwoty, ale mniejsze niż za granicą.

- Studia w Polsce są zdecydowanie tańsze, niż studia w Zachodniej Europie. Oczywiście, można z całą pewnością znaleźć kraj, w którym życie studenta jest tańsze niż w Polsce, jednak często są to kraje, w których bariera językowa stanowi duży problem. Nie zapominajmy, że polscy uczniowie znają najczęściej angielski, francuski czy niemiecki - mówi Marcin.

Studia on-line

Ciekawym rozwiązaniem dla osób pracujących, nie mających zbyt wiele czasu, są studia on-line. Tego rodzaju studia umożliwiają m.in. Uniwersytet Warszawski, Politechnika Warszawska, czy Szkoła Główna Handlowa. Student, uczący się w tym systemie, ma dostęp do wszystkich materiałów niezbędnych do nauki (podręczników multimedialnych, ale także do platformy edukacyjnej). Kontakt z wykładowcą odbywa się za pomocą maili, czatu czy forum. Egzaminy zdawane są tak, jak na studiach tradycyjnych. Na niektórych kierunkach co jakiś czas odbywają się zjazdy konsultacyjne. Bardzo dużą zaletą tych studiów jest to, że w ten sposób mogą również studiować osoby przebywające za granicą. Ceny wahają się od 1500 złotych za semestr do około 5 tys. złotych. Więcej informacji na temat studiów on-line możesz uzyskać na stronie www.edusfera.pl.

- Studiowałam przez rok w trybie on-line na jednej z polskich, renomowanych uczelni. Zdecydowałam się na to rozwiązanie, ponieważ nie miałam innego wyjścia, musiałam pracować, aby utrzymać się w Warszawie. Myślę, że te studia przeznaczone są dla osób, które nie mają problemu z systematycznością i mobilizacją. Inaczej bardzo trudno jest zaliczyć sesje egzaminacyjne. Na egzaminach nie ma taryfy ulgowej. Patrząc na to z perspektywy czasu, nie żałuję, że zdecydowałam się na roczne studia w trybie on-line. Dzięki temu mogłam ustabilizować swoją pozycję w firmie na tyle, że szefowie zgodzili się, abym część pracy wykonywała zdalnie i mogłam się przenieść na studia wieczorowe - wspomina Magda.

Czytaj więcej -->

Erasmus

Polscy studenci mają możliwość skorzystać z różnych programów wymiany studenckiej. Jednym z nich jest Erasmus, który umożliwia wyjazd za granicę tylko raz. Wzięcie udziału w Erasmusie niesie ze sobą wiele korzyści. Po pierwsze i zarazem najbardziej oczywiste jest to, że możemy przebywać przez dłuższy czas w innym kraju, poznać nowym ludzi i inną kulturę. Po drugie, wyjeżdżając, możemy znacznie zwiększyć nasze szanse na rynku pracy. Po trzecie, decydując się na wyjazd do innego kraju, w dużej mierze możemy liczyć tylko na siebie. Uczy to niezależności, pewności siebie, tolerancyjności i dojrzałości.

- Na Erasmusa pojechałam do Hiszpanii i było naprawdę wspaniale. Poznałam wielu ludzi, z którymi do tej pory mam kontakt. Wykładowcy nie traktowali nas pobłażliwie i z przymrużeniem oka. Musieliśmy zdawać egzaminy na tych samych zasadach co studenci uczelni. Byli jednak bardzo pomocni, więc zdanie egzaminów nie było zbyt trudne. Ważne, żeby choć trochę znać język obowiązujący w danym kraju. Co prawda, można wybrać zajęcia, które odbywają się w języku angielskim, jednak dobrze znać podstawy - mówi Monika, studentka dziennikarstwa.

Informacje na temat wymiany studenckiej Erasmus można znaleźć na stronie www.erasmus.org.pl.

Akademiki

Osoby, które decydują się na studiowanie w Polsce mogą liczyć na wsparcie finansowe ze strony uczelni. Oprócz stypendium naukowego (za dobre wyniki w nauce) i socjalnego, można liczyć na zakwaterowanie w akademiku, co znacznie obniży koszty życia, jeżeli nie pochodzimy z miasta, w którym zdecydowaliśmy się studiować. Akademiki są dwa, a nawet trzy razy tańsze niż prywatna kwatera. Ich ceny są bardzo różne - zależą od uczelni i od standardu domu studenckiego. Przykładowo na Uniwersytecie Gdańskim za pokój wieloosobowy trzeba zapłacić od 310 złotych do 370 złotych, natomiast w pokoju jednoosobowym od 325 złotych do 415 złotych za jeden miesiąc.

- Mieszkanie w akademiku ma swoje plusy i minusy. Dużym plusem jest na pewno atmosfera, jaka w nim panuje. W akademiku nie można się nudzić. Przeważnie jest tak, że gdy osoby mieszkające w jakimś pokoju organizują zabawę, to szybko zamienia się to na zabawę "piętrową". Zaletą jest też to, że można poznać wielu fantastycznych ludzi z różnych kierunków studiów, a nawet z różnych krajów. Bardzo ważne i pomocne jest również to, że starsi studenci mieszkający w akademiku udostępniają swoje materiały naukowe i dzielą się swoim doświadczeniem - mówi Ania, studentka polonistyki.

Niestety, mieszkanie w akademiku ma też wiele wad, o czym przekonuje Piotrek, student dziennikarstwa:

- Mieszkałem w akademiku przez 2 lata i muszę przyznać, że to był świetny okres w moim życiu. Nie polecam jednak mieszkania w domu studenckim osobom, które chcą skupić się wyłącznie na nauce. Okres sesji egzaminacyjnej jest straszny. Jeśli komuś udało się zdać wszystkie egzaminy wcześniej, wówczas zaczynał świętować, często uniemożliwiając naukę tym, którzy egzaminy mieli wciąż przed sobą. Czasem zdarzały się także kradzieże np. ubrań z pralni. Trzeba bardzo uważać i pilnować swoich rzeczy. Często zdarzają się również konflikty, spowodowane w dużej mierze mieszkaniem z kilkoma osobami na dość małej powierzchni. Nieraz trzeba ustępować, zgodzić się na kompromis. Warunki w akademiku też nie są zachwycające, ale atmosfera jaka w nim panuje, w pełni to rekompensuje.

Co po studiach?

Bardzo często młodzi ludzie, kończąc studia, mają problem ze znalezieniem pracy. Po części na pewno związane jest to z utrzymującym się kryzysem, po części z wyborem kierunku studiów. Portal forsal.pl opublikował ranking kierunków studiów po ukończeniu których najtrudniej jest znaleźć pracę. Tymi kierunkami są m.in. zarządzanie, prawo, pedagogika czy turystyka i rekreacja. Natomiast portal regiopraca.pl informuje, że "najmniejsze problemy ze znalezieniem pracy będą miały osoby posiadające wykształcenie techniczne, zawodowe, absolwenci kierunków inżynierskich, matematyczno-przyrodniczych, medycyny, specjaliści IT oraz analitycy".

Warto już w trakcie trwania studiów zainteresować się jak „działają” firmy, w których potencjalnie chcielibyśmy pracować w przyszłości. Znajomości zawarte na studiach w wielu przypadkach owocują w przyszłości.

- Jeżeli ktoś planuje karierę zawodową w Polsce, studia tutaj pozwalają na zdobycie wielu kontaktów, które mogą okazać się pomocne w późniejszej karierze. Z moich obserwacji wynika, że studenci niektórych uczelni (np. SGH) zdobywają podczas studiów wiele znajomości - dzięki temu w niektórych branżach często każdy każdego zna, co bez wątpienia pomaga tworzyć relacje biznesowe i budować swoją karierę - mówi Marcin.

Dlaczego Polska?

Jak zauważa Marcin, ogólny poziom studentów z Polski jest wyższy, niż studentów zagranicznych. Polscy studenci zdecydowanie szybciej przyswajają niejednokrotnie bardziej skomplikowany materiał. Tak jest przynajmniej na studiach technicznych. Podobno na studiach ekonomicznych obowiązuje odwrotna prawidłowość.

- Studia w Polsce pozwalają studentowi nauczyć się radzić w trudnych sytuacjach. Jako student byłem często zdany jedynie na siebie. Nie wpływa to pozytywnie na komfort studiowania, jednak na pewno jest cennym ćwiczeniem przed pełnym wejściem w życie zawodowe.

Rafał, student muzykologii na Uniwersytecie Warszawskim, zwraca uwagę na nieco inne powody, dla których warto zdecydować się na studia w Polsce:

- Patrzę na to z perspektywy patriotyzmu, oddania dla mojego kraju, a przede wszystkim przywiązania - tu mam najbliższych. To są główne powody, dla których studiuję w kraju. Plusy studiowania w Polsce, to przede wszystkim studiowanie w języku ojczystym (dla osób nie znających na dobrym poziomie innych języków). Dlaczego warto? Nasze Uniwersytety - Warszawski i Jagielloński są na bardzo wysokim poziomie i zaliczane są dla najlepszych w Europie. Posiadają ogromną renomę również ze względu na historię ich powstania. Nasz system nauczania ma ciekawy program, więc nie trzeba wyjeżdżać za granicę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.