Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5805 miejsce

Jakie tajemnice kryje krakowski kopiec Wandy? Sprawdzają to georadary (wideo)

Krakowski kopiec Wandy kryje wiele tajemnic. Według legendy spoczywa pod nim ciało córki Kraka, która miała popełnić samobójstwo, by uniknąć małżeństwa z równie legendarnym Rytygierem.

 / Fot. TVN24/x-newsKrakowski kopiec Wandy ma co najmniej tysiąc lat i kryje wiele tajemnic, dlatego badacze ze Stowarzyszenia Vistula oraz Akademii Górniczo-Hutniczej postanowili znaleźć odpowiedzi na kilka pytań. Przede wszystkim: kto go stworzył? Kiedy? W jakim celu? Naukowcy skłaniają się ku powszechnej opinii, że może to być kurchan grobowy. Nie wiadomo jednak, jakiego typu. W ustaleniu odpowiedzi na nurtujące naukowców pytania ma pomóc prześwietlenie kopca georadarem.

- Sygnał odbija się od odpowiednich elementów i wraca. Na tej podstawie staramy się ustalić, co jest w środku - opisuje badania dr hab. Sławomir Porzucek z Akademii Górniczo-Hutniczej. Ze wstępnych ustaleń naukowców wynika, że w środku znajdują się "ciekawe anomalie". Na razie prace są utrudnione z powodu niskich temperatur. Gleba jest zmarznięta, co powoduje przerywanie sygnału georadaru.

Poza georadarami naukowcy wykorzystują metody elektrooporowe. Powstał też trójwymiarowy skan kopca.

TVN24/x-news

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.