Facebook Google+ Twitter

Jakim jesteś dziennikarzem?

 • Autor usunął profil

 • Data dodania: 2008-05-18 20:31

Redakcja w ramach wyróżnienia przyznaje nam, dziennikarzom obywatelskim, piórka. Te zaś wybitnie kojarzą się z naszymi skrzydlatymi przyjaciółmi. Na tej bazie postanowiłem dokonać dość osobliwej klasyfikacji żurnalistów.

1. Rybołów (Pandion haliaetus)

Rybołów. / Fot. Rafał Andrzej SmentekTo specjalista w swojej dziedzinie. Na bieżąco poznaje nowinki będące w sferze jego zainteresowań i opisuje je z pozycji eksperta. Jego artykuły z niezwykłą dokładnością przedstawiają dane zjawisko i zawierają słownictwo fachowe. Bywa, że są w nich umieszczone statystyki, wykresy i tabelki. Z tego też względu można powiedzieć, że dziennikarz - rybołów pisze dla innych pasjonatów swojej dziedziny wiedzy. Nie będzie to jednak prawda, ponieważ głównym celem jest dla niego możliwość przekazania wiedzy innym i podzielenie się z pozostałymi swoimi zainteresowaniami.

Przykładowy tekst (wymyślony, nie ma takiego w Wiadomościach24.pl): "Militarne nowinki - nowe rakiety F16"

2. Wróbel (Passer domesticus)

Wróbel. / Fot. Rafał Andrzej SmentekTo spryciarz. Na pewno widzieliście kiedyś jak wróbel walczy z większymi ptakami i z innymi wróblami o pokarm. Jest szybki i sprytny. Taki jest też dziennikarz tego typu. Jak łatwo się domyślić jest to dziennikarz newsowy, który, jeśli nie charakteryzuje się wymienionymi wyżej cechami, nie ma szans na zdobycie informacji. "Wróbel" musi być też mobilny. Zawsze ma przy sobie laptop ze stałym dostępem do internetu, dyktafon i aparat fotograficzny. Jego motto to: "Bądź szybszy od innych".

Przykładowy tekst: "Urodziła dziecko w tramwaju!"

3. Sęp (Gyps)

Sęp. / Fot. Rafał Andrzej SmentekMimo, że sęp wzbudza w nas jednoznacznie negatywne skojarzenia, to w rzeczywistości pełni on w środowisku niezwykle ważną rolę. Taki jest też dziennikarz tego typu. Pisze on artykuły, które inni uważają za zbyt proste, lub mało oryginalne oraz takie, które powracają co jakiś czas. Możemy go więc spotkać na wcześniej ogłaszanych uroczystościach, czy imprezach plenerowych, z których zdaje relację. W Dzień Babci przeprowadza wywiady z babciami i ich wnukami, a 3 maja pisze o pierwszej w Europie konstytucji. Tematy może i oczywiste, ale jakże ważne.

Przykładowy tekst: "Zobacz jak świętowano Dzień Niepodległości"

4. Dzięcioł (Dendrocopos medius)
Dzięcioł. / Fot. Rafał Andrzej Smentek

Tak jak prawdziwy dzięcioł musi się nastukać zanim zdobędzie pożywienie, tak też dziennikarz - dzięcioł musi się sporo napracować przed publikacją. Podejmuje się on najczęściej napisania artykułów o tematyce śledczej, które zazwyczaj wymagają poświęcenia mnóstwa czasu i wysiłku. Bada dokładnie każdą sprawę przeprowadzając wywiady z zaangażowanymi stronami i konfrontuje je ze sobą. Jeśli jest to potrzebne w wyjaśnieniu sprawy, to zasięga on też opinii ekspertów i przeszukuje zasoby internetu. Ostatecznym celem takiego dziennikarza jest wyjaśnienie danego problemu i dotarcie do prawdy albo, jeśli stwierdzimy jak sofiści, że prawdą jest, że prawdy nie ma - przynajmniej próba ukazania sprawy z różnych stron.

Przykładowy tekst: "Dlaczego lekarz nie przyjął ciężko chorego pacjenta?"

5. Kruk (Corvus corax)

Kruk. / Fot. Rafał Andrzej SmentekTo typowy humanista, którego zainteresowania wykraczają daleko poza jedną dziedzinę wiedzy. Dziennikarz tego typu jest w stanie pisać właściwie na każdy temat związany z naukami humanistycznymi, choć zdarzają się i tacy, dla których również nauki ścisłe nie stanowią żadnego problemu. Ten typ jest jakby połączeniem wszystkich poprzednich. Czasem napisze tekst newsowy, czasem specjalistyczny. Jego artykuły najczęściej poruszają jednak temat od strony problemowej i nierzadko przypominają krótkie wypracowania - rozprawki.

Przykładowy tekst: "Odchudzanie - choroba XXI wieku?"

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (26):

Sortuj komentarze:

kuba zak
 • kuba zak
 • 20.05.2012 12:33

łał

Komentarz został ukrytyrozwiń
izabella kurzawska
 • izabella kurzawska
 • 17.12.2011 16:41

to jest super tylko szkoda że niema rapera

Komentarz został ukrytyrozwiń
vika kolasińska
 • vika kolasińska
 • 17.12.2011 16:37

ale macie pomysły i talent hi hi hi hi hi

Komentarz został ukrytyrozwiń
olga pacholik
 • olga pacholik
 • 01.10.2010 17:05

super "1" daje 5/5

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 23.07.2008 11:39

(+) Swietne :))) Zdrowy humor, przezabawna interpretacja... :)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

hahaha ;-) A może są jeszcze inne typy ptaków? [+]

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobre

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dla mnnie Bomaba! za wszystko łącznie.

Tylko buuuu.... nie ma kukułki....;)))

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 19.05.2008 12:16

Super pomysł i lepsze wykonanie !

Komentarz został ukrytyrozwiń

"ponieważ widzę, że nie każdy autor link odnajdzie siebie w tej klasyfikacji intensywnie zaczynam myśleć już o drugiej części. Na razie myślałem o pawiu, papudze, sowie i jastrzębiu "

Jeszcze dołóż....Rajskiego Ptaka....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.