Jakowienko mistrzem Europy. Polacy daleko w tyle

Rosjanin Dimitrij Jakowienko wygrał rozgrywane systemem szwajcarskim szachowe mistrzostwa Europy. Zajmujący 21. miejsce na światowej liście rankingowej arcymistrz zdobył 8,5 punkta w 11 partiach i wyprzedził 344 rywali.

Drugie miejsce w prestiżowych zawodach zajął Laurent Fressinet, który przez wiele rund był samodzielnym liderem. W ostatniej jednak gładko przegrał z Jakowienko i to właśnie dzięki temu zwycięstwu na piersi Rosjanina zawiśnie złoty medal. Trzecią pozycję wywalczył Władymir Małachow.

Polscy szachiści nie mogą zaliczyć mistrzostw do udanych. Najwyżej z naszych rodaków uplasował się aktualny mistrz Polski Mateusz Bartel. Mistrz świata do lat dwudziestu Dariusz Świercz zakończył występ na setnej pozycji. Bardzo słabe 181. miejsce zajął wielokrotny medalista mistrzostw kraju Bartosz Soćko, który na dodatek stracił 25 punktów rankingowych. Pozostali Polacy zajęli miejsca poniżej tych, z którymi byli rozstawieni i w większości odnotowali straty rankingowe.