Facebook Google+ Twitter

Jakub T. zostanie dziś przewieziony do Polski

Jakub T., skazany przez brytyjski sąd w Exeter na karę podwójnego dożywocia, zostanie dziś przewieziony do Polski. Tymczasowo będzie przebywał w areszcie śledczym w Poznaniu. Stałe miejsce odsiadywania wyroku nie jest jeszcze znane.

W styczniu 2008 roku, 11 przysięgłych uznało winę Jakuba T. w sprawie zarzucanych mu czynów: gwałtu oraz umyślnego wywołania obrażeń ciała ofiary, 48-letniej Brytyjki. Sąd w Exeter wymierzył oskarżonemu karę podwójnego dożywocia z możliwością warunkowego zwolnienia po dziewięciu latach. Dziś Polak zostanie przewieziony do Polski.
Jakub T. / Fot. PAP/Bogdan Borowiak
Areszt śledczy w Poznaniu?

- Mogę potwierdzić, że Jakub T. będzie dzisiaj przetransportowany drogą lotniczą do Polski - potwierdził rzecznik Komendy Głównej Policji podinspektor dr Mariusz Sokołowski. - Po przylocie zostanie przewieziony do zakładu karnego wskazanego przez sąd - dodaje. Dalsze postępowanie związane z osadzeniem Jakuba T. w polskim więzieniu, będzie prowadzone przez sąd w Poznaniu.

Jak poinformował nas dzisiaj Jarema Sawiński, rzecznik Sądu Okręgowego, Jakub T. zostanie najprawdopodobniej przewieziony do aresztu śledczego w Poznaniu. Będzie tam przebywał do czasu, gdy sąd ustali, gdzie skazany będzie odbywał wyrok.
- Areszt tymczasowy to powszechny środek zapobiegawczy stosowany w takich przypadkach. Tak się też dzieje w przypadku Jakuba T. Dopiero później zapadnie decyzja o konkretnym miejscu odbywania kary.

Areszt i co dalej?

Jakub T. został skazany w Exeter na karę podwójnego dożywocia. Teraz, na specjalnym posiedzeniu, sąd w Poznaniu musi zająć się dostosowaniem tamtego wyroku do realiów polskiego wymiaru sprawiedliwości.
- Postanowienie będzie wydane przez sąd pierwszej instancji, czyli będzie można je zaskarżyć. Procedura dostosowania tamtejszego wyroku i jego uprawomocnienie może jeszcze trwać. Nie jestem w stanie określić, kiedy nastąpi zakończenie sprawy - komentuje dalej rzecznik poznańskiego sądu.

Rozbieżności między polskim a brytyjskim prawem mogą stać się kwestią problematyczną dla polskiego wymiaru sprawiedliwości. Za gwałt oraz umyślne wywołanie obrażeń ciała ofiary, Polak został skazany na dożywocie, z możliwością warunkowego zwolnienia po 9 latach. W polskim orzecznictwie nie przewidziany jest taki wymiar kary. Skazanemu za gwałt ze szczególnym okrucieństwem grozi w Polsce 15 lat pozbawienia wolności, a skazanemu na dożywocie przysługuje w Polsce możliwość wcześniejszego zwolnienia po 25 latach. Jak poznański sąd rozwiąże sprawę wysokości kary za popełnione przez Polaka czyny? Wkrótce może się okazać, że będziemy mięli tu do czynienia z prawdziwym precedensem w skali krajowego orzecznictwa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.