Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

18716 miejsce

Jakub Tomczak, skazany za gwałt, skarży polskie przepisy ekstradycyjne

Czy polskie prawo chroni swoich obywateli przed ekstradycją? Dziś tą sprawą zajmie się Trybunał Konstytucyjny, do którego skargę wnieśli adwokaci Jakuba Tomczyka, skazanego w Wielkiej Brytanii na podwójne dożywocie za napad, gwałt i usiłowanie zabójstwa.

 / Fot. http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:TK1.JPG&filetimestamp=20080525184844Tomczak, zatrzymany w lutym 2007 roku w Polsce, kilka miesięcy później został wydany w ręce brytyjskiego wymiaru sprawiedliwości.

Jego adwokaci uważają, że decyzja o ekstradycji w 2007 roku zapadła "z automatu", bez zbadania sprawy. Dziś Trybunał Konstytucyjny ma ocenić zasadność zarzutów adwokatów Tomczaka.

"Nie jesteśmy przeciwnikami ENA ( forma ekstradycji uproszczonej - przyp. red.) w ogóle. Chcemy jednak uświadomić, jak delikatnie należy podchodzić do tego typu kwestii" uzasadnia Mariusz Paplaczyk, jeden z adwokatów Tomczaka. Wg niego obecne prawo nie pozwala adwokatom na wgląd w dowody zebrane za granicą, utrudnia kontakt z oskarżonym ze względu na barierę językową, stawia przed zupełnie innym wymiarem sprawiedliwości. Gdyby Tomczak był sądzony w Polsce, wyrok byłby z pewnością łagodniejszy.

Janusz Wojciechowski, europoseł i adwokat twierdzi, że wniosek do TK jest uzasadniony. Innego zdania jest prof. Ćwiąkalski. "Nie można mówić o błędzie systemowym w polskim prawie, a co najwyżej dyskutować o poszczególnych przypadkach. Proszę pamiętać, że wnioskodawca występujący z ENA musi uprawdopodobnić winę. Jeśli sąd ma jakieś wątpliwości, wcale nie musi się zgadzać na wydanie podejrzanego" – mówi były minister sprawiedliwości

Jeśli Trybunał Konstytucyjny rozpatrzy pozytywnie skargę adwokatów Tomczaka, być może rozpocznie to prace nad zmianami w prawie, ale nie zmieni jego sytuacji. Skazany w 2008 r. na podwójne dożywocie, może ubiegać się o przedterminowe zwolnienie po dziewięciu latach.
Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Kallmann Alfred
  • Kallmann Alfred
  • 04.02.2011 18:47

Nie chcę się wypowiadać na temat winy czy niewiny Pana Jakuba Tomczak od tego są niezawisłe sązaś
zarówno w Angli jak i w Polsce.Zastanawia mnie tylko wysokość ferowanych wyroków za gwałt w Anglii
w tym przypafku podwójne dożywocie zaś w Polsce za tego typu przestępstwo wyrok by oscylował w granicach zaledwie kilku lat.
Wnioski:Uważam,że wyroki ferowane w Polsce za brutalne przestępstwa w tym również mordestwa są
żenująco i bezwstydnie niske.W wyniku takiego podejścia do przestępczości w Polsce na potęge pleni
się w naszym kraju ich rozkwit.Oby tak dalej a będzie się trzeba barykadować w mieszkaniu.
Rozczarowany.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Ornaczek
  • Ornaczek
  • 07.10.2010 20:15

Czy polskie prawo chroni swoich obywateli przed ekstradycją? Niestety NIE NIE i NIE

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.