Facebook Google+ Twitter

James Cameron dotarł do dna Rowu Mariańskiego [Wideo]

Znany reżyser filmowy James Cameron dotarł do najgłębszego miejsca na naszej planecie. Na dnie przebywał kilka godzin pobierając próbki i robiąc zdjęcia. "To niesamowite wrażenie" - mówi o swojej wyprawie.

 / Fot. EPA/MARK THIESSEN / NATIONAL GEOGRAPHICNajgłębsze miejsce na Ziemi czyli Rów Mariański znajduje się około 32 km na południowy zachód od wyspy Guam na zachodnim Pacyfiku. James Cameron znany do tej pory z kultowych filmów m.in. "Avatara" i "Titanica", dotarł na głębokość 10 989 m.

Cameron spędził na dnie rowu zaledwie kilka godzin, ale i tak jest to obecnie najlepszy wynik na świecie. Przed nim na taką głębokość zanurzyli się jedynie inżynier ze Szwajcarii Jacques Piccard oraz oficer marynarki wojennej U.S. Army Don Walsh w batyskafie "Trieste". Na dnie rowu spędzili oni zaledwie 20 min. Było to 23 stycznia 1960 roku.

Od tamtej pory nikt nie próbował powtórzyć tego wyczynu. Aż do teraz, informuje Wyborcza.pl. W głębinach panuje ogromne ciśnienie, 1100 razy większe, niż na powierzchni. Te ekstremalne warunki powodują, że nikt nie zbudował batyskafu mogącego przewieźć na dno ekipę badawczą, zapewniając jej jednocześnie wewnątrz pojazdu możliwe do zniesienia warunki.


Ostatnie kilka ostatnich lat James Cameron poświęcił na budowanie w Australii batyskafu o nazwie "Deepsea Challenger". Opisuje on go jako "pionową torpedę". Z zewnątrz faktycznie może sprawiać takie wrażenie. Batyskaf ma ponad 7 metrów długości i waży 11 ton.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.